Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
kluska
 Tytuł: Malwa choroby i szkodniki.Rdza malw
PostNapisane: 4 maja 2008, o 19:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Potrzebuję szybkiej pomocy. Piękne gigantyczne malwy całe w rdzy, chyba niestety także przeniosło się to na len, bo jest w pomarańczowych kropkach. Tylko proszę nie mówcie, że mam to ściąć do gołego!!!! Może polecicie mi jakiś skuteczny wypróbowany środek, który uratuje moje rośliny??? Czy istnieje możliwość, że przeniesie się to choróbsko jeszcze na inne rośliny? czy mam coś pryskać zapobiegawczo i czym? Pomóżcie!!!

wronek89
 Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2008, o 20:31 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
http://target.com.pl/search/?__deform_f ... 1=wyszukaj
Próbuj Topsin lub Score.

hanka55
 Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2008, o 22:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
U mnie pomógł dopiero Amistar, ale zakażone malwy poprzedniej właścicielki zapoczątkowały
ogrodowy pogrom rdzy.
Nawet na mahonii, która ogoliłam do ziemi.
Malwy już wywalone, bo kolejnego roku - także rozwijały liście z zarodnikami rdzy.
A na różach, to ja tego grzyba już nie chcę.

kluska
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2008, o 08:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
W takim razie Haniu, próbuję je uratować tylko w tym roku, bo moje róże cenniejsze niż wiejski widok ogrodu. Po rozeznaniu postanowiłam wypróbować Discus 500, tylko niestety dzisiaj ma u mnie padać...

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2008, o 09:06 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
W zeszłym roku pewien mykolog (:wit ) powiedział mi na widok podrdzewiałej malwy, że to niemal nie do opanowania :( Ale to jakiś specyficzny grzyb, który nie jest groźny dla innych roślin. Tyle, że w zeszłym roku nie miałam jeszcze w bezpośredniej okolicy malw żadnej róży, a teraz mam :(

Pozostaje obrywanie zajętych liści, pryskanie reszty i nadzieja, że to cholerstwo nie rozniesie się dalej...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kluska
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2008, o 23:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Oprysk wykonany, przy okazji dostało się też różom, bo na trzech już mam plamy... W tym roku coś wcześnie zaczynam walkę z chorobami.....

przemek1136
 Tytuł:
PostNapisane: 6 maja 2008, o 06:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Lepszym fachowcem od mykologa byłby jakiś fitopatolog. A tak na poważniej to rdza malwy nie jest czymś niezwykłym. W okresie wegetacji należy urywać chore liście i co 10 dni wykonać oprysk 2-3 krotnie (stosując przemiennie): Amistar 250SC (0,1%), Bayleton5WP(0,2%), Dithane M45 80WP (0,2%),Saprol 190EC (0,15%) lub Score250EC (0,05%). Można stosować też biopreparaty Biochikol 020PC, Bioczos BR lub Biosept 33SL. Ponieważ grzyb zimuje na resztkach roślin w podłożu, po kwitnieniu wskazane jest usuwanie i palenie wszystkich resztek roślinnych.

fcforever
 Tytuł:
PostNapisane: 28 maja 2008, o 00:58 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
W przypadku Malwy oraz innych roślin z rodziny Malvaceae nie ma skutecznego środku zwalczającego Puccinia malvacearum, która jest gatunkiem jednodomowym niepełnocyklowym wytwarzająca zarodniki telialne, które są także zarodnikami przetrwalnikowymi. Zarodniki kiełkują od razu przez cały sezon wegetacyjny tak więc palenie liści o przekwitnieniu nic nie da.
Ten gatunek rdzy występuje tylko i wyłącznie na Malvaceae !!!

W przypadku róż to efekt można uzyskać dzięki chemii.
Róże porażane są przez rdze z rodzaju Phragmidium, które są pełnocyklowe jednodomowe, czyli wytwarzają wszystkie 4 typy zarodników w ciągu sezonu wegetacyjnego.
Rdze najlepiej zwalczać preparatami siarkowymi, które hamują ich rozwój.

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 28 maja 2008, o 10:02 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Dziękuję za wyjaśnienia :) Nie jestem tylko pewna, czy to mnie pociesza, czy wręcz przeciwnie. Bo z jednej strony rdza z malw nie rozniesie się po ogrodzie, ale z drugiej strony nie ma na nią siły, jak już się pojawi, to zostanie z nami tak długo, jak nasze malwy :(

zbyszR
 Tytuł:
PostNapisane: 28 maja 2008, o 12:16 
50p
50p
jest jeszcze jedna możliwość - ale byc może na przyszły sezon - na choroby grzybowe można opryskiwać rośliny zapobiegawczo, czyli jeśli wystepują warunki pogodowe które sprzyjają rozwojowi grzyba - ciepła i deszczowa pogoda lub w ogóle wyższa wilgotnośc.
A całą paletę możliwych środków podał już przemek1136

fcforever
 Tytuł:
PostNapisane: 28 maja 2008, o 16:35 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
zbyszR napisał(a):
jest jeszcze jedna możliwość - ale być może na przyszły sezon - na choroby grzybowe można opryskiwać rośliny zapobiegawczo, czyli jeśli wystepują warunki pogodowe które sprzyjają rozwojowi grzyba - ciepła i deszczowa pogoda lub w ogóle wyższa wilgotnośc.
A całą paletę możliwych środków podał już przemek1136

w przypadku rdzawnikowych trzeba wziąć poprawkę na to, że mogą kiełkować na suchych jak i mokrych liściach.

zbyszR
 Tytuł:
PostNapisane: 29 maja 2008, o 07:52 
50p
50p
z tego co wiem to nie skiełkują na zupełnie suchym żywicielu - warunek min. 3 godziny powinna sie utrzymywać wilgoć na zakażanym obiekcie...

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 29 maja 2008, o 10:20 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Nad ranem nie jest to specjalnie trudne :) Rosa utrzymuje się nawet dłużej, niż te trzy godziny potrzebne do rozwoju grzyba. A szczególnie rosa na działce nad jeziorem.

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 29 maja 2008, o 23:55 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
W tym roku cieszyłam się, ze po raz pierwszy mam zdrowe malwy, bez rdzy. Pryskałam zapobiegawczo dwa razy. Niestety jak zaczęło lać, to nie przestawało przez tydzień. W kilka dni po deszczu pojawiła sie rdza. Czyli nie mozna zapobiec tej chorobie :(

zbyszR
 Tytuł:
PostNapisane: 30 maja 2008, o 07:24 
50p
50p
faktem jest, że jak już rdza chwyci to jest duży problem, ale jest jeszcze a może (przede wszystkim) układ warunków pogodowych na który niestety (a może stety...) nie mamy wpływu.
Szczególnie długo utrzymująca się wilgoć spowodowała bardzo podatne warunki do infekcji.
Pozdrawiam

sj410
 Tytuł: Malwa - choroby i szkodniki
PostNapisane: 26 paź 2009, o 19:58 
200p
200p

0 szt.
Witam. Chciałabym się dowiedzieć co to za robaczek robi taką koronkową robótkę na liściach malwy. Obrazek

Waleria
 Tytuł: Re: Co to za szkodnik
PostNapisane: 26 paź 2009, o 20:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mnie się wydaje,że to jakieś choróbsko, też mam takie dziury, a nigdy nie widziałam tam żadnej paskudy.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 55 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości