Katalpa - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
kolezankagosia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 paź 2014, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

na wstępie chcę powiedzieć że jestem tu nowa i z góry przepraszam jeśli zrobię coś nie tak... na forum sciągneła mnie choroba mojego drzewa, a historia dokladniej jest taka:

Po przeprowadzce do nowego mieszkania odziedziczyliśmy z chłopakiem piękną surmie po ostatnich lokatorach. Niestety zaraz po tym jak ja objęłam nad nią opiekę jej liście zaczeły się jakby wypalać. Myślałam wówczas, ze za mało ją podlewam (2/ tydzień jedna duża konewka), tym bardziej że było pełne lato. Zaczełam podlewać więcej, mniej wiecej tak żeby zawsze miało mokro i je nawozić, ale sprawa się tylko pogorszyla i zaczeły się pojawiać białe plamy na liściach. Próbowalam oczyścić drzewo ze zniszczonych liści ale to tylko dało mi pewność że drzewo cały czas umiera i nowe obumarłe liście wciaż się pojawiają.

Czy bylibyście tak mili i podpowiedzieli mi co w takiej sytuacji zrobić aby przywrócić mu dawną krzepkość? Oraz jaki błąd tutaj popełniłam, że doprowadziłam je do takiego stanu? Jak widac jestem totalnie zielona w temacie i przyjełabym każda wskazówkę/rade.

z góry bardzo dziękuję za waszą pomoc i załączam zdjęcia!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: surmia - wypalone liscie, bialy osad - drzewo umiera:(

Post »

Biały osad to mączniak (bardzo częsta przypadłość tej rośliny). Jaka ziemia jest w tej doniczce?
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: surmia - wypalone liscie, bialy osad - drzewo umiera:(

Post »

Widoczne są dwie letnio - jesienne przypadłości. Pierwsza to wspomniany przez przedmówcę mączniak prawdziwy i druga to szara pleśń na liściach /zaczęły się wypalać/.


Pozdrawiam, Francik
Francik
kolezankagosia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 paź 2014, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: surmia - wypalone liscie, bialy osad - drzewo umiera:(

Post »

Panowie,

serdecznie dziękuję za diagnozę! Jeśli chodzi o mączniaka, co byście poradzili? kupić preparat do spryskiwania? skrócić gałęzie? Już próbowalam pozbyć się zarażonych liści ale choroba nadal atakuje nastęnpne. Jeśli chodzi o wypalone liście/pleśń, czy można temu jakoś zaradzić? Czy coś ogólnie zrobilam tu nie tak czy miałam pecha?

@marcinpruszcz: niestety nie mam pojecia o ziemi, tak jak mówię, przejesliśmy drzewo od poprzednich lokatorów...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: surmia - wypalone liscie, bialy osad - drzewo umiera:(

Post »

Żeby nie było, że sam siebie cytuję -> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=68794

Natomiast powracając do tematu ziemi, to chyba da się określić czy jest np. sypka, torfowa, czarna... itp. Sama ziemia może trzymać zbyt dużo wody, co może sprzyjać chorobom grzybowym w ziemi czy np. być zbyt kwaśna... A wtedy może dojść np. Werticilioza.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: surmia - wypalone liscie, bialy osad - drzewo umiera:(

Post »

Sceptyczna i podejrzliwa bywam :wink: ;:173 Na moje oko wydaje mi się, że surmia została posadzona krótko przed wyprowadzeniem się lokatorów.Warunki pojemnikowe nie są sprzyjające dla tego drzewa, nie wydaje mi się, żeby dłużej rosła w tej donicy.Widać to po czystych wewnątrz, bez osadu ściankach donicy.No cóż.. może przelanie, może niepotrzebnie podany nawóz, albo zbyt dużo, stąd bielejące liście.Mączniak to już wtórne porażenie, często zresztą pojawia się u długo wegetujących katalp na jesień, albo tak jak w tym przypadku w miejscu, gdzie nie ma przewiewu.Nic nie rób, a najlepiej podaruj przed zimą komuś, kto posadzi ją w gruncie i będzie właściwy użytek z tego kształtnego drzewka.W tej donicy wieszczę jej rychłą zgubę.
Dakla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lip 2016, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Surmia - porażone liście

Post »

Witam,
jestem tu nowy, jednak drzewko w moim ogrodzie już takie nowe nie jest.
W tym roku poajwił się problem w postaci porażonych/postkręcanych na obrzeżach liści. Porażenie występuję na wszystkich będach i nowych liściach. Pierwsze liście wiosenne ( około połowa długości każdego pędu) nie są dotknięte tym porażeniem.
kilka dodatkowych informacji:
Surmia szczepiona na pniu (kwitnąca :) )
Stanowisko słoneczne - południe
ziemia - raczej piaszczysta, przepusczalna
nawożenie - 2/3 razy w roku ogólnym nawozem ogrodniczym w płynie
podlewanie - co 2/3 tygodnie w zależności od temperatur
W pobliżu ( około 6m) po dwóch stronach rosną dwie szcaepione na pniu akacje.
Nadmienię także że posiadam drugie drzewko lecz nie szczepione i na tym takich objawów nie ma. Warunki podobne jak w przypadku pierwszego


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o pomoc. Co może być przyczyną i jak sobie z tym poradzić?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Katalpa - choroby

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Dakla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lip 2016, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa - choroby

Post »

wygląda podobnie ale u mnie są mocno widoczne "pomarszczenia" wzdłuż nerwów + odbarwienia liści na obwodzie. Dodatkowo liście przybierają kształt miseczki/łódki
Awatar użytkownika
AguJa
500p
500p
Posty: 570
Od: 28 lip 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Katalpa - choroby

Post »

Moja Surmia też coś załapała.. czym ją ratować?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dakla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lip 2016, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa - choroby

Post »

Dzień dobry
Jest ktoś na tym forum kto wie co dopadło moje i Agnieszki drzewko?
Wygląda na to że mamy ten sam
przypadek.
Ja pryskałem preparatem na choroby grzybowe ale chyba nic nie pomogło bo nowe/młode liście też są tym zaatakowane.
Pozdrawiam
Dakla
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Katalpa - choroby

Post »

Dziwnie to wygląda. Ja nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić. Nie ma żadnego nalotu grzybni. Pierwsze, co przychodzi do głowy to niedobór jakiegoś pierwiastka, ale tutaj znowu nie ma typowych objawów. W każdym razie już za późno na nawożenie. Chyba, że delikatnie jakąś mieszanką z przewagą fosforu, ale bez znaczącego udziału azotu. Może być też potas w składzie. I jest jeszcze taka możliwość, że słońce tak przypaliło te liście. Najważniejsze, żebyście nie dopuściły do przesuszenia tych drzewek.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
AguJa
500p
500p
Posty: 570
Od: 28 lip 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Katalpa - choroby

Post »

Ernest
liście w drzewku są okazem zdrowia, piękne, jasne tylko jedyny mankament to te pościągane brzegi. Jakby się skurczyły.
Może to jakiś robaczek? Bo przypadłość jest tylko na młodych listkach..
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”