Katalpa - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa - choroby

Post »

W mojej okolicy o tej porze podobnie wyglądają, jesień się zbliża :wink:
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Katalpa - choroby

Post »

Czyli one tracą całkiem liście i zostaje tylko pień ?(Pytanie laika)
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Katalpa - choroby

Post »

tak. Na zimę tracą.
bm81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 sie 2019, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa - choroby

Post »

Kurcze proszę o pomoc co zastosować katalpa pada liście spadają jak na jesień takie robaki je opanowały proszę o pomoc dołączam zdjecie
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
krzysztof988
50p
50p
Posty: 84
Od: 6 maja 2012, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Katalpa - choroby

Post »

Witajcie na mojej katalpie wiosenne przymrozki trochę zmroziły młode pędy ale kilka dni temu zaczęła korona więdnąc i usychać, profilaktycznie spryskałem topsinem i podlałem korzenie też topsinem , gdzieś wyczytałem, że jakiś grzyb atakuje korzenie. Może ktoś z forumowiczów miał taką sytuację ? Co potem się działo czy udało się odratować drzewo?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
a od wiosny są takie uszkodzenia- myślałem, że to uszkodzenia mrozowe

Obrazek
Pozdrawiam Krzysztof
Moje oczko wodne.
Netka32
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 kwie 2009, o 17:42

Co z moją katapą? Pomocy!:(

Post »

Potrzebuję porady, przeszukiwałam forum, ale nie wiem, co dolega mojej Katalpie. Liście końcówki żółkną zwijają die i brązowieją. Na katalpie widzę tez dużo mrówek ale innych szkodników jak mszyce nie zauważyłam. Niedaleko jest czerwony buk
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co z moją katapą? Pomocy!:(

Post »

Wygląda na zalanie przy jednocześnie silnej, całodniowej operacji słonecznej.Katalpa kocha słońce, ale grunt musi być przepuszczalny dla wody.Kiedy posadzona? Jaki grunt? Trudno cokolwiek powiedzieć nie znając warunków w jakich jest posadzona.
Netka32
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 kwie 2009, o 17:42

Re: Katalpa - choroby

Post »

Drzewo zostało posadzone w maju tego roku, podlewane jest przy korzeniu pistoletem do podlewania. Dwa razy w tygodniu, gdy włączany jest zraszacz na pewno katalpa też 'dostaje' wodę na liscie. Woda nie stoi, szybko się wchłania, przy sadzeniu drzewka ziemia wokol korzenia została spulchniona widłami/ łopatą, na wielkośc korony drzewka.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa - choroby

Post »

Jeżeli drzewko zostało w tym roku posadzone to jeszcze nie zdążyło dobrze się ukorzenić, zaaklimatyzować, a panujące wysokie temperatury z pewnością mu tego nie ułatwiają.Może być, że jest nadmiernie podlewane, nie ukorzenione nie jest w stanie wykorzystać odpowiednio nadmiaru wody i jest trochę zalane.W przyszłym sezonie powinno być dobrze, jeśli grunt jest przepuszczalny, bo katalpy są wrażliwe na wysoki poziom wód gruntowych i zalewanie, nawet okresowe.Nie wszędzie katalpy dobrze rosną i tego problemu czasem nie da się przeskoczyć.
michalmm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2021, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa - choroby

Post »

Witajcie,
martwię się o swoje catalpy. Już większość roślin zaczyna kwitnąć, a one jakoś jeszcze nie wykazują żadnych oznak. Catalpy sadzone w tamtym roku. Stanowisko słoneczne, nawadnianie w sezonie codziennie 5:30 rano.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Katalpa - choroby

Post »

Katalpa bardzo późno budzi się do życia chyba najpóźniej z wszystkich drzew wypuszcza liście. .
Konradk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lip 2021, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Catalpa (okazyjnie chyba klony też) - młode pędy zamierają lub liście zwijają się do środka od zewną

Post »

Witam,
Mam problem z catalpami. Liście, zwłaszcza młode zawijają się do środka, lub małe nowe pędy które powinny wydać co najmniej 6 liści od razu schną. Drzewa nie wyglądają jak zainfekowane całe, raczej młode pędy lub okazyjnie już większe liście, ale głównie młode pędy. Okazyjnie zdarzają się liście z brązowymi wżerami, ale jest ich kilka na drzewie. Drzewa mają 2 lata. Zauważyłem do tego, że klony które rosną obok chyba mają ten sam problem z młodymi pędami. Czy ma ktoś podpowiedź? Dziękuję ! PS: pryskałem Amistarem, bo widziałem oznaki mączniaka, ale liście nie mają obecnie białego nalotu, jedyna uwaga to to, że na catalpach jest dużo mrówek, które są bardzo zainteresowane liśćmi, ale nie widać mszyc.....
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Klon:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa - choroby

Post »

Jest to objaw niewłaściwego rodzaju dla tego typu roślin gleby.Widocznie masz cięższą i słabo przepuszczalną, a klony i katalpy takiej właśnie wymagają, dobrze przepuszczalnej.Niestety nie na każdym gruncie będą dobrze rosły, nie jest ważne co nasypiemy wokół korzeni, ale co jest niżej, podglebie musi być przepuszczalne, zdrenowane, aby szkodliwy nadmiar wody szybko odpływał.Woda stagnuje i korzenie się duszą, drzewko nie umie rozwijać systemu korzeniowego i widać to po skarlonych przyrostach, również po plamach na liściach od nadmiaru wody.Włóknina i żwir jeszcze niepotrzebnie zatrzymują wodę.Takie rozwiązanie jest dobre tylko na suchych i przepuszczalnych gruntach.Wiem, że modne są kamyczki, ale roślinom to nie służy, w naturze tak nie rosną.Poczytaj cały watek od początku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”