Różaneczniki - czerwienieją, żółkną i opadają dolne liście

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Różaneczniki - czerwienieją, żółkną i opadają dolne liście

Post »

Proszę o pomoc w podaniu przyczyny jak w temacie. Rosliny maja odpowiednie nawilżenie i pH, na siedem różaneczników rosnących obok siebie chorują tylko dwa, posadzone w kwietniu, nawożone. Co mogę zrobić, czym opryskać?
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Na forum znajdziesz wiele informacji o chorobach różaneczników, możesz też poczytać o nich tu

http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/rozanecznik.html

Pozdrawiam :)
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

flowers pisze:Na forum znajdziesz wiele informacji o chorobach różaneczników, możesz też poczytać o nich tu

http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/rozanecznik.html

Pozdrawiam :)
zgadza sie, na forum oraz na stronach int. jest wiele informacji o chorobach różaneczników ale niestety nie znalazłam informacji o podobnych objawów u roślin. Czy ktoś wie co im jest?
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Athenka pisze:
flowers pisze:Na forum znajdziesz wiele informacji o chorobach różaneczników, możesz też poczytać o nich tu

http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/rozanecznik.html

Pozdrawiam :)
zgadza sie, na forum oraz na stronach int. jest wiele informacji o chorobach różaneczników ale niestety nie znalazłam informacji o podobnych objawach u roślin. Czy ktoś wie co im jest?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Athenka, nie znam się na różanecznikach, ale powiedz, dlaczego nawozisz rośliny, które posadziłaś raptem w kwietniu? Nie przygotowałaś im odpowiedniego stanowiska? One powinny wykorzystywać to, co mają na dzień dobry w ziemi, którą dałaś do dołka w który je wkopałaś. A większość roślin wieloletnich zaczyna się nawozić dopiero w następnym roku po posadzeniu. Może je przenawoziłaś i teraz chorują?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

sypnęłam dosłownie symbolicznie tym nawozem, gleba była kwaśna ale bez nawozu, osoba sprzedająca mi sama doradziła zeby po 2 m-cach podsypać..... także raczej nie to. Może jakaś choroba? U sąsiadki też zauważyłam kilka tyg temu takie objawy na rózanecznikach i wszystkie już są prawie martwe.
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

Athenka pisze:sypnęłam dosłownie symbolicznie tym nawozem, gleba była kwaśna ale bez nawozu, osoba sprzedająca mi sama doradziła zeby po 2 m-cach podsypać..... także raczej nie to. Może jakaś choroba? U sąsiadki też zauważyłam kilka tyg temu takie objawy na rózanecznikach i wszystkie już są prawie martwe.
Hm, ja trochę przenawoziłem swoje stare rododendrony i objawem była deformacja młodych liści a nie opisane przez Ciebie zmiany. Moim zdaniem to nie jest choroba a niedobór pierwiastków mobilnych typu potas i fosfor, swoją drogą makroskładniki. Niedobór fosforu powoduje czerwienienie a potas żółknięcie i opadanie dolnych liści. Źródłem potasu jest siarczan potasu a fosforu np. polifoska z tym, że posiada ona w swoich składnikach również azot. Nie wiem czy jest jakiś nawóz fosforowy czysty (bez azotu).
Sprawdź swój nawóz, który podałaś rh, pogooglaj w necie na temat niedoborów fosforu i potasu, może to będzie to.

Jest w necie strona www.zmoderowano.pl Strona szkółkarska z Rh. Jest tam również forum. Przejrzyj ją również. Uwaga, strona działa tylko pod Internetem Explorerem.
Pozdrawiam
Michał

Michale,
zapoznaj się z regulaminem, szczególnie pod kątem podawanie linków do innych for :idea:
Moderator -DorkaWD
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki Michał, zauwazyłam że sąsiadka wcale nie nawoziła różaneczników i padły wszystkie, może nawet za mało je dokarmiłam :roll:
Czekam jeszcze na odpowiedź Jana Ciepłuchy, wczoraj wieczorem jeszcze na forum skrobnęłam pytanie.
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

Athenka pisze:Dzięki Michał, zauwazyłam że sąsiadka wcale nie nawoziła różaneczników i padły wszystkie, może nawet za mało je dokarmiłam :roll:
Czekam jeszcze na odpowiedź Jana Ciepłuchy, wczoraj wieczorem jeszcze na forum skrobnęłam pytanie.
Hm, no i dostałaś odpowiedź. Teraz jest kwestią co to za odmiana.
Michał

P.S. Za linka: Sorry, my Mod. :D
Jan Ogrodnik

Post »

Moim zdaniem twoje nawożenie niema nic wspólnego z opadaniem liści.
Nie nawożenie rhododendronu odbije się tylko na gęstości , kolorze, pokroju, lecz nie sądzę aby po tak krótkim czasie (4 miesiące) od wsadzenia usechł z powodu niedoboru pierwiastków.

Ważne jest w jakim miejscu go posadziłaś i o jakiej porze podlewałaś i w jakiej temp.
Również obstawić można kota sąsiadki lub grzybicę.

Pozdrawiam J
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Hm, no i dostałaś odpowiedź. Teraz jest kwestią co to za odmiana.
Michał

P.S. Za linka: Sorry, my Mod. :D[/quote]

Pan Jan odpisał troche ogólnie, że jest to objaw kondycji roślin. Padają mi libretto i grandiflorum.
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

Jan Ogrodnik pisze:Moim zdaniem twoje nawożenie niema nic wspólnego z opadaniem liści.
Nie nawożenie rhododendronu odbije się tylko na gęstości , kolorze, pokroju, lecz nie sądzę aby po tak krótkim czasie (4 miesiące) od wsadzenia usechł z powodu niedoboru pierwiastków.

Ważne jest w jakim miejscu go posadziłaś i o jakiej porze podlewałaś i w jakiej temp.
Również obstawić można kota sąsiadki lub grzybicę.

Pozdrawiam J
Hm, właśnie potas odpowiada za turgor w roślinie.
Athenka nic nie pisała o usychaniu tylko opadaniu liści o zabarwieniu czerwonym i żółtym. A podanie niewielkiej ilości potasu i fosforu niczym nie ryzykuje.
Chyba, że to faktycznie fizjonomia tych odmian.
Pozdrawiam
Michał
Jan Ogrodnik

Post »

Oczywiści zgadzam się z panem Michałem!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przesyłem fotki do porównania !
Przedstawione rośliy stoją od 8 miesięcy w donicy i są raz w roku nawożone jak pan Michał wcześniej wspomniał.
Są to 2 różne gatunki.
Widać istotną różnicę w fizjonomi roślin
Słaba jakość zdjęć gdyż robiłem ja właśnie tel. być może nie widać różnicy kolorystycznej :-(
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”