Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  
Autor Wiadomość
selli7
 Tytuł: Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone
PostNapisane: 12 lis 2016, o 00:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
balrog napisał(a):
Czytałem już wcześniej te tematy, ale nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie. U moich ani nie usychają końcówki, ani przyrosty, na pewno też jeszcze nie przemarzły ;) tylko przebarwia się po prostu prawie całe drzewo, najpierw od dołu. I nie usycha, tylko jest takie brzydkie brunatne :( Tak samo próbowałem wielu środków czy nawozów polecanych m.in. w tych wątkach. Nic nie pomogło a z każdym dniem jest coraz gorzej. Zastanawiałem się też, czy nie przenawoziłem, ale sprzedawca stanowczo to wykluczył.
Wspomnę jeszcze jedynie o tym, że jak wykopałem trochę korzeni tych tuj z lewej strony, tych najbrzydszych, to zobaczyłem, że nie mają korzenie żadnych przyrostów, ale inne miały, więc nie wiem co to może znaczyć...
A i jeszcze mamy w domu psa, ale sukę, więc raczej drzewek by tak nie obsikiwała. Poza tym jest też kilka tuj szmaragd zasadzonych dużo wcześniej obok tych "chorych" i żyją i dobrze się mają.

Ciężka gleba ma tu niebagatelne znaczenie, jak również to, ze zostały posadzone duże okazy.Żywotniki gliny nie kochają i na takich glebach lepiej sadzić młode ukorzenione rośliny z doniczek (lepiej się zaaklimatyzują) nie kopane z uszkodzonymi korzeniami, bo na takiej mało napowietrzonej glebie system korzeniowy się nie zregeneruje, tylko będzie martwiał.Sam to zaobserwowałeś kopiąc, a na dodatek przy trylince grunt zapewne najbardziej zbity i zbyt wilgotny, dlatego drzewka uschły 'na zielono'.Żadnej chemii już bym im nie serwowała za dużo wody i nawozów.

balrog
 Tytuł: Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone
PostNapisane: 13 lis 2016, o 11:20 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dzięki za odpowiedzi ;)
Widzę dwie rozbieżne opinie, jedna mówi, żebym jeszcze czymś opryskał, inna żebym dał im spokój. Ja chyba skłaniałbym się raczej ku tej drugiej opcji, tym bardziej że dziś spadł pierwszy śnieg. Mi jako laikowi właśnie najbardziej wydaje się prawdopodobny problem ciężkiej, zbitej i bardzo wilgotnej ziemi. Pewnie też rzeczywiście za duże okazy posadziłem... tak to jest jak chce się mieć jak najszybciej efekt :/ Pisząc ten post chciałem wykluczyć też jakąś chorobę, czytałem, że fytoftoroza powstaje właśnie z powodu dużej wilgoci i dlatego podlewałem je dwa razy proplantem.
A uważacie, że drzewka które nie są jeszcze brunatne (te już raczej skreślam...) tylko na razie zrobiły się jasno zielone są jeszcze do odratowania? Może przez zimę się opamiętają i na wiosnę odżyją?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kinga89242
PostNapisane: 14 lis 2016, o 08:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Serdecznie dziękuje za odpowiedź. :wink:
Pozdrawiam

matador
PostNapisane: 5 maja 2017, o 12:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam
Mam mały problem z poniższą tują.
Tuja w pewnym miejscu brązowieje. Co to może być oraz jak ją wyleczyć?.
Dziękuję za odpowiedź.

Obrazek

Obrazek

edyta89
PostNapisane: 20 maja 2017, o 23:57 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam wszystkich :)
Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o roślinki ale na stale zaprzyjaźniam się z tym forum gdyż od wczoraj jestem posiadaczem ogrodu i potrzebuje waszej pomocy... w każdej kwestii! :D Na razie martwi mnie tylko jedno:

Obrazek

Taki widok zastałam. Drzewka są totalnie suche, gałązki lamią się w rekach. Wyczytałam ze może to byc fytoftoroza. Stąd zdjęcie korzenia:

Obrazek

Problem w tym że nawet nie mam pojęcia jak ma wyglądać zdrowy korzeń. Chciałabym uratować ten żywopłot chociaż widok nie napawa mnie większą nadzieją. Boję się tez że wykopanie ich nic nie da skoro patogen może dalej tkwić w ziemi.

za wszelie sugestie i omoc będę bardzo wdzieczna

selli7
PostNapisane: 21 maja 2017, o 14:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Są stare, słabe i załatwiły je susze w ciągu ostatnich 2 lat.Usuń i posadź nowe jak chcesz tam mieć żywotnik, z tych już nic nie będzie.Żadnymi patogenami się nie przejmuj, bo w tym przypadku to teoria na wyrost.

ArkadiuszK
PostNapisane: 21 maja 2017, o 20:27 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam wszystkich, posadziłem miesiąc temu tuje z doniczek, i od posadzenia zmieniły zupełnie kolor, zjaśniały i lekko zżółkły, nic nie nawoziłem, wsadziłem w ziemie do iglaków i podlewałem, te które są jeszcze w donicach nadal ciemno zielone, czy z nimi coś nie tak?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

selli7
PostNapisane: 21 maja 2017, o 20:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Mają za mokro, ta tzw. 'ziemia do iglaków' mocno trzyma wilgoć.Kora dodatkowo zatrzymuje wilgoć, a podlewając na ułożoną ściółkę nie widzisz jak mocno jest nawodnione podłoże.Tuje w donicach mają dobrze napowietrzone korzenie, kiedy te posadzone są zalewane i woda wypiera potrzebne im powietrze. Żywotnik nie potrzebuje żadnego specjalnego podłoża, sadzi się do takiego jak jest na działce, a 'ziemie do iglaków' można domieszać dla rozluźnienia jeśli podłoże jest zbyt zlewne, albo do poprawy gdy suche i piaszczyste.

ArkadiuszK
PostNapisane: 21 maja 2017, o 20:57 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Jakaś rada co zrobić? porozgarniać korę i nie podlewać na razie?

selli7
PostNapisane: 21 maja 2017, o 21:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Można tak zrobić.

mila_1188
PostNapisane: 22 maja 2017, o 10:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,
Miesiąc temu posadziłam 25szt tuji szmaragd wys. ok.110cm hodowane od początku w doniczkach, zakupione w szkółce. Tuje posadzilam w dużych skrzynkach drewnianych (88x40x40cm), w nowej ziemi do iglaków i regularnie podlewałam (co ok.3 dzień, jak padało na początku maja to nie podlewałam), nie były nawożone. Po zdjęciu kory ziemia wydaje się być wilgotna, na pewni nie jest sucha i mocno mokra. Skrzynki od środka wyłożone są styropianem 2cm (tylko ścianki skrzynki), folią (jest poprzecinana na dole) na to warstwa ok.3-5cm keramzytu, agrowłównina i ziemia z tują, na wierzchu troche kory. Wydawało mi się, że się ładnie przyjeły, puściły dużo zielonutkich pędów. Ostatnio jednak na większości zaczęły brązowieć gałązki (na załączonych zdjęciach). Piszę z prośbą o pomoc i radę do fachowców w hodowli tych roślin. Czy to brązowienie jest normalne? Jeśli nie, to czy mogę jakoś pomóc tym roślinom zanim będzie za późno? Co może być przyczyną? Pozdrawiam, Milena

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Justysiek
 Tytuł: Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną
PostNapisane: 27 maja 2017, o 19:29 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,

Mam nadzieję, że dobrze umieszczam swój post.. Posadziłam 20 tuj około 2 tygodnie temu, większość żółknie i wygląda na uschnięte.. Proszę o radę co mogę zrobić żeby je uratować jeśli jeszcze nie jest za póżno..Na początku dużo je podlewałam bo tak mówili w szkółce, ale chyba przelałam bo tam ziemia jest trochę gliniasta w niektórych miejscach.. ogólnie wykopany jest rów i wsypana dobra ziemia, w dołki też była wsypana dobra ziemia, na to agrowłóknina i kora..dziś kupiłam preparat zakwaszający ziemię, ale nie wiem czy to pomoże, jestem laikiem w tym temacie i nie chce działać w ciemno a muszę je uratować bo sporo kasy i pracy w to włożyłam a to moje drugie podejście :( drzewka ze szkółki o dobrej opinii kopane z gruntu więc powinny być ok. Proszę o radę. Może powinnam zdjąć tą tkaninę? i zostawić tylko korę?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

selli7
PostNapisane: 27 maja 2017, o 20:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Zbyt późny o co najmniej dwa miesiące termin na sadzenie roślin kopanych z gruntu.W maju można sadzić tylko z doniczek. Słońce je zbyt szybko wysuszy, a zalewanie korzeni tylko sprawę pogarsza pod tą włókniną.

Justysiek
PostNapisane: 27 maja 2017, o 20:55 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
aha, tego w sklepie mi nie powiedzieli...a można je jeszcze jakoś ratować? ściągnąć włókninę i coś jeszcze mogę zrobić? a jak ściągnę włókninę to wysypać korę czy też nie?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 155 ]  Idź do strony nr...        1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości