Fytoftoroza cisa -zamieranie, usychanie pędów, porażony

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Cis - cały żywopłot zgniłozielony/brązowy

Post »

ani na chorobę ani na szkodnika
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cis - cały żywopłot zgniłozielony/brązowy

Post »

Chyba że dwunożnego... bo i takie historie widywałem... ot , sąsiadowi się nie spodobało :roll:
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Cis - cały żywopłot zgniłozielony/brązowy

Post »

Mnie zastanawia jeszcze jedno - to czernienie. Rozumiem usychanie żółto- brązowe, ale czarne? ( ostatnie zdjęcie)
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Cis - cały żywopłot zgniłozielony/brązowy

Post »

Może czernienie to efekt użycia jakiegoś nawozu ? Może właściciel próbował ratować i sypnął ? Trudno gdybać.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cis - cały żywopłot zgniłozielony/brązowy

Post »

Wawrzont pisze:Nie nawozilem.
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Cis - cały żywopłot zgniłozielony/brązowy

Post »

A może to życzliwy sąsiad, z posiadana wiedzą o trujących właściwościach cisa, pomaga mu zejść z tego świata
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Cis - cały żywopłot zgniłozielony/brązowy

Post »

Witam
napisałam w poprzednich postach, że zakupiłam cisy.
tak wygląda korzeń wysadzony z doniczki, prawdopodobnie cis był wykopany z ziemi i wciśnięty w doniczkę, kiedy go podnosiłam za górną część doniczka mocno trzymała się rośliny.

Obrazek

część nadziemna była o wiele większa,
piszę ku przestrodze, cis był w bardzo niskiej cenie, pięknie wyglądał, znajomy przywiózł je z Holandii
skusiłam się
pozdrawiam, Elżbieta
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Cis - cały żywopłot zgniłozielony/brązowy

Post »

Widać nawet na zdjęciu kikut dość grubego już korzenia, czyli był wykopywany z gruntu starszy i wsadzony w doniczkę :? Można przyciąć korzeń i część nadziemną, ale trzeba sadzić w odpowiednim terminie bezpośrednio i bez zwłoki w grunt, a nie donicę, gdzie grozi przesuszenie.
tomcio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 mar 2011, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cis usycha !

Post »

Witam serdecznie, zwracam się z prośbą o pomoc: we wrześniu 2010 przesadziłem cisa pospolitego wys. około 100 cm. Cis ten był posadzony w pełnym słońcu wykazywał odznaki usychania. Drzewo miało sporą stratę korzenia przy przesadzaniu( miało zostać wyrzucone przez moją mamę) jednak tak mi go było szkoda że go wziąłem i wsadziłem. Cis aktualnie rośnie również w miejscu nasłonecznionym (cały czas jest w pełnym słońcu)igły są zółte suche. W związku z powyższym przyciąłem go o połowę 50 cm, podsypałem również nawozem mineralnym dla Iglaków. Boję się jednak że nic to nie da.Gałązki wewnątrz wykazują odznaki uscyhania jednak "jakieś soki tam jeszcze płyną". Co powinienem zrobić , aby go uratować???gleba na której rośnie jest IV klasy, powiedziałbym, że podłoże jest podatne na " trzymanie wody", jaka gleba to nie wiem bo się nie znam...Z ważnych rzeczy ponieważ byłem zielony w tej materii i korzeń był faktycznie lichy wkopałem go za głęboko w sensie jakieś 10 cm konara wraz odnogami znalazło się pod ziemią:/
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

Teraz to już możesz chyba tylko czekać do wiosny, zobaczysz czy przeżyje czy nie. Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Aha no i dobrze że go skróciłeś
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

Jeśli ma mocno uszkodzone korzenie, a ty posypałeś to jeszcze chemią, to jeśli nawet przed zimą zaczął odbudowywać bryłę korzeniową, teraz właśnie spaliłeś młode korzonki... Chciałeś zapewne dobrze, ale sam mu zrobiłeś kuku...

Też sądzę, że trzeba poczekać, cieniować i podlewać. Chociaż jeśli jest całkiem suchy i nie ma korzeni, to i tak nic z niego nie będzie...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

poradzcie bo nie wiem co robić .jesienią wsadziliśmy 2 m cis na pniu do ziemi i praktycznie do zeszłego tygodnia było wszystko OK. cis sobie przez zimę rósł ,nic mu nie było a dziś mój mąz zauważył ze cis usycha...kurna jakieś 2-3 tyg. temu było wszystko super (wiem) bo przycinałam mu koronę i był zieloniutki a dziś faktycznie jak się go dotyka to czuć pod ręką że jest obeschnięty.boją się ze go stracimy a jest bardzo ładny. dodam że miesiąc temu zasiliłam go granulatem do iglaków i z tydz. temu lekko popryskałam doliściowo odrzywką do roslin( to mogło mu zaszkodzić??)- podejrzałam to kiedyś w programi ogrodniczym jak doliściowo zasilają i też tak zrobiłam. poza tym wokół cisa jesienią wsadziłam krokusiki ( czy to też mogło być tego przyczyną??) -dzis juz je wykopałam.bardzo proszę o radę ...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

aga_zg pisze:cis sobie przez zimę rósł .... miesiąc temu zasiliłam go granulatem do iglaków .... lekko popryskałam doliściowo odrzywką ....
Po kolei
- dużo urósł przez tą zimę? :lol:
- dużo było onego granulatu?
- co znaczy cyt : lekko popryskałam?
i co to odrzywka?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”