Cis - problemy w uprawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
junior61
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 maja 2013, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cisy tracą kolor

Post »

trocinami podsypałem w zeszłym roku ,próbując ratować tego cisa,ale nie pomogło,raczej pogorszyło jego stan.Dzisiaj zbiorę trociny spod cisa.Co jeszcze zrobić?.Mam świeże fotki,widać jak próbują odbijać młodenowe przyrosty. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cisy tracą kolor

Post »

Ma dużo nowych pączków na gałęziach bocznych.Ale to zasługa aury w tym roku .Mokro
Z cisami to jest tak : gleba o pH neutralnym do zasadowego .Żyzna i przepuszczalna /nie znosi zastoju wody , bo zgnije / oraz oczywiście potrzebuje wody w nadmiarze,żeby normalnie funkcjonować. aż jest dodatkowo zimozielony to na innych zasadach odbywa sie u niego transpiracja czyli po mojemu droga wodna :lol:
Mylnym rozwiązaniem jest, że rosną one w kwaśnej ziemi, to dość częste postępowanie z cisem.Bo iglak to kwas.Nic z tych rzeczy, stąd pogorszenie jego stanu sypiąc trociny / druga sprawa przez trociny musiała się przebijać woda z którą on i tak ma problem.

Mi do głowy wpadł jeden tylko pomysł.Żeby się on tam nie mordował to przesadzić w odpowiedniejsze miejsce, zaprawić dołek kompostem dla wigoru i rozluźnienia ziemi.W sezonach kolejnych ciąć sekatorem , co by się zagęszczał i nawozić dolistnie lub doglebowo.
Być może ktoś wpadnie na lepszy pomysł.
Pamiętaj,że on w tym roku wygląda nawet nieźle, bo mamy bardzo mokry rok , a tak nie będzie zawsze.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
junior61
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 maja 2013, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cisy tracą kolor

Post »

Dzięki,już sprzątnąłem trociny razem z wierzchnią warstwą ziemi.A czym nawozić cisa? czy gnojowica z mniszka lub pokrzywy jest ok dla cisa?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cisy tracą kolor

Post »

Przyznam szczerze nie używałem naturalnych wyciągów z roślin do podlewania.
Zazwyczaj stosuje się uniwersalny wieloskładnikowy nawóz.Może być Florovit albo kompost dobrze przerobiony
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
atrano
50p
50p
Posty: 85
Od: 2 lut 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław-Milicz

Re: cisy tracą kolor

Post »

Moje cisy posadzone w zeszłym roku mają zżółknięte liście. Rosną na gliniastej ziemi, w pełnym słońcu, na wietrznym stanowisku. Gleba ma neutralne pH, dla ochrony przed chwastami ziemia wyłożona tekturą i korą. Czy to może być niedostateczna ilość wody? A może nornice, które w zeszłym roku buszowały w tym miejscu? Cisów jest jednak kilkanaście i wszystkie są jednakowo zżółknięte, ale poza tym ładne. Czy macie jakieś pomysły? Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: cisy tracą kolor

Post »

Po zimie cisy potrzebują trochę czasu aby odzyskać kolor - może to tylko ten problem...
gruubas
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: cisy tracą kolor

Post »

Moim zdaniem to zbyt słoneczne i otwarte stanowisko im dokucza.Z czasem może się przyzwyczają i będą rosły, ale kolor na takim stanowisku zawsze będzie pozostawiał wiele do życzenia.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: cisy tracą kolor

Post »

Niemożliwe . Mieszkam na stoku południowym , z górki , ziemia klasy 4 ,nawet perukowiec dorósł tylko do 2,5 metra po 14 latach i właśnie mam cisy 5 odmian , jeden nawet rośnie na skalniaku i nigdy żaden nie miał takich igieł . To na pewno nie słońce .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cisy tracą kolor

Post »

Samo słońce nie, to powiązany schemat. Tak samo jak roślina jest złożonym procesem tak samo i wszystko wokół niej :uszy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
atrano
50p
50p
Posty: 85
Od: 2 lut 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław-Milicz

Re: cisy tracą kolor

Post »

Jeśli cisy będą ładnie rosły, a tylko ten kolor będzie taki nietypowy to nie będę się przejmowała.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: cisy tracą kolor

Post »

Te cisy nie zdążyły się jeszcze dobrze przyjąć , lato było suche a one wyglądają na duże rośliny . Takie same widziałam w szkółkach ,poszarzałe . Swoje sadziłam jako małe rośliny .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
atrano
50p
50p
Posty: 85
Od: 2 lut 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław-Milicz

Re: cisy tracą kolor

Post »

Dzięki! Wasze komentarze brzmią bardzo optymistycznie ;:3
jaco6
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2015, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: cisy tracą kolor

Post »

Jeśli jeszcze temat jest aktualny to mogę pomóc. Prawdopodobnie winą jest tu glina, jeśli cisy ciągle stoją w wodzie to będą chorować.
Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”