Kopczyki w trawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
xtramartika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sie 2006, o 13:05

Kopczyki w trawie

Post »

pomóżcie!
mam w trawie mini kopczyki - grudki ziemii wielkości orzecha laskowego i włoskiego, dwa tygodnie temu w odległości 20 cm a teraz jedna obok drugiej. chcę zwalczyć to paskudztwo bo mi w tych miejscach świeżo posiana trawa nie rośnie - wykiełkowały pojedyncze źdźbła. :shock: grudki wyglądają na odchody pomieszane z ziemią - może to dzdzownice? czy potrafią być tak żarłoczne i uwielbiają młodziutką trawkę??
nie mam pomysłu przeszukałam fora i nie znalazłam opisu żerowania np pędraków, proszę o pomoc bo te istoty szybko się rozprzestrzeniają..... :x
dzięki
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Jeśli te kopczyki składają się z mniejszych, sklejonych grudek ziemi, to jest to działanie dżdżownic. Ja, w takim przypadku, skakałbym do góry z radości. ;:11 Nie można na trawnikach przeprowadzić lepszego napowietrzania niż to, które wykonują dżdżownice.
A na pewno nie zjedzą trawy.

Zdjęcie fragmnetu trawnika znacznie ułatwiłoby rozpoznanie.
Mietek.
Awatar użytkownika
Karola
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 14 lip 2006, o 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witaj!

Ja po tych ulewnych deszczach na moim trawniku też to zauważyłam, im większe i dłuższe opady, tym więcej - ale ze swojego skromnego doświadczenia wiem, że to dżdżownice (choć te grudki na pewno nie są większe niż orzech laskowy). Dziwne, że Twoja trawa "znika"... Bo mój trawnik po "dżdżownicowych szaleństwach" cudnie się prezentuje i rośnie jak na drożdżach! A może trawa po prostu choruje, bądź coś innego niż dżdżownice ją podjada?

Pozdrawiam!

Karola
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Zazddroszcze dżdżownic, na moim piachu ani jednej :(
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Małe kopczyki w trawie

Post »

Witam, mam ogromny problem. Od jakiegoś miesiąca w moim ogródku na trawniku widoczne są małe kopczyki ziemi. Mają około 10 cm szerokości i 5-8 cm wysokości, są bardzo liczne w odległości nawet 20 cm od siebie. Myślałam że to nornica lub inne zwierzątko kupiłam kretol by je przepędzić ale kretol należy wsypywać do norek a ja tych norek nie mogę znaleźć tzn., pod tym kopczykiem nie moge znaleźć korytarza. Czy jest możliwość że kopczyki te robi tak małe zwierzątko, że nie jestem w stanie wśród trawy zuważyć wyraźnie kanału? Czy ktoś orientuje się czy jest możliwość posypania całego trawnika kretolem i czy może to odpędzić te zwierzątka i czy nie zniszczy to trawnika?
Czy kretol posypany na powierzchni a nie do norek w ogóle zadziała?
Jeśli ktoś posiada wiedzę na ten temat bardzo proszę o radę.
Wcześniejsze posty na temat zwalczania kretów itd. przeczytałam.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Muyo (litości, ale nick, jeśli możesz podaj imię) czy możesz przesłać zdjęcia tych kopczyków?
Ponadto zrozumiałam, że nie możesz dokopać się do korytarza, pomimo, że są kopczyki ziemi? Trochę dziwne. Może spróbuj jeszcze raz zrobić wykopki. Nie żałuj trawnika bo co by to nie było i tak już ten trawnik niszczy.

Jeżeli temat dotyczący gryzoni poczytałeś, to wiesz, że nie tylko kret robi kopce. W celu zdiagnozowania co to jest, niezbędne jest rozkopanie korytarza.
Pozdrowienia Lila.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Jeśli to nie kret ani nornica to co robi te kopczyki?

Post »

muyo pisze:...Czy kretol posypany na powierzchni a nie do norek w ogóle zadziała?...
Nie zadziała. Jakieś korytarze muszą być. Dobrze poszukaj! Jak ich nie ma to może ktoś robi sobie żarty. Uprzątnij te kopce sprawdzając czy pod nimi nie ma uszkodzonej trawy.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Może to mysz zaroślowa. Jak podają na http://www.muratordom.pl/6930_1403.htm "...Kopie głębokie nory z 2-3 otworami wylotowymi, które można rozpoznać po małych kopczykach piasku..."
A na http://www.salamandra.org.pl/magazyn/b05a08.html
"...Bardzo łatwo można rozpoznać schronienia myszy zaroślowej - przed jednym z otworów wylotowych gniazda (a może być ich kilka) znajduje się charakterystyczny "herb" właścicielki - kopczyk ziemi. Powstaje on, ponieważ podczas budowy gniazda ziemia wyrzucana jest z nory stale tym samym korytarzem, którego górny odcinek zostaje na koniec zasypany. Wielkość "herbu" może powiedzieć nam wiele o nakładzie mysich sił i długości chodników. Niekiedy jeden z chodników kończy się ślepo tuż pod powierzchnią ziemi i służy jako wyjście ratunkowe - w razie jakiegoś niebezpieczeństwa myszy mogą błyskawicznie przekopać brakujący odcinek i wydostać się na zewnątrz..."
Pozdrawiam Andrzej.
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Post »

Dziękuję za radę. Bardzo możliwe że to właśnie mysz zaroślowa, szczególnie że potrafi ona kopać w ziemi a potem zasypać wyjście. Mój trawnik wygląda teraz strasznie ale przynajmniej domyślam się z czym walcze.
Musze Wam powiedzieć że prosiłam o radę ogrodnika, który trawnik obejrzał ale nie wiedział niestety co za zwierzę usypuje te kopczyki.
Dzięki Erazm.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Rozkop łopatą jeden z tych kopczyków. Może natrafisz głębiej na norę. Użyj wtedy świecy dymnej lub trutki. A może między tymi kopczykami rozłożyć truciznę (oczywiście zabezpiecz ją przed ptakami np. w rurce).
Przeczytaj też o "Karczowniki sudecki i karpacki" - "... Gryzonie prowadzą podziemny tryb życia, prawie wcale nie wychodzą na zewnątrz, dlatego ich kopczyki nie mają wylotów. Korytarze o średnicy 5 cm mają długość od kilku do kilkunastu metrów na różnych poziomach, od 1 do 25 cm głębokości. Otwory wentylacyjne znajdują się z dala od kopczyków...." http://83.18.158.162/index.php?option=c ... &Itemid=24
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

muyo pisze: Bardzo możliwe że to właśnie mysz zaroślowa, szczególnie że potrafi ona kopać w ziemi a potem zasypać wyjście.
Nie wiem jak zachowuje się mysz zaroślowa, ale myszy nie potrafią zakopywać za sobą wyjścia, tak przynajmniej podaje literatura.
rafknaf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 lip 2007, o 12:06
Lokalizacja: Poznań/Złotniki

Małe kopczyki w trawie

Post »

Dzisiaj będąc na działce znalazłem w trawie kilkanaście kopczyków wysokości około 7-8 cm. z otworkiem na środku. Sądze, że to osy robią sobie gniazda, ale mogę się mylic. Co to może być i jak z tym walczyć ?
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Potrzebne by było zdjęcie bo jedyny kopczyk jaki mi się nasuwa na myśl to kreci :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”