Kolory usychania iglaków cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

A gdzie tak koranka rośnie ? Jaka gleba.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
zaphod
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 lip 2013, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Schną mi iglaki, nie wiem, czy problem jest wspólny czy to różne problemy.
Gleba gliniasta. Agrowłóknina. Żwirek. Nawadnianie kropelkowe pod agrowłókniną.
Woda ze sporą ilością żelaza. Gleba szybko wysycha ale też szybko stoi na niej woda po opadach lub zbyt mocnym nawodnieniu.
W okolicy krety i nornice choć slady ich działania widac było tylko po zimie.

1. Jodełka (chyba koreańska, żona nie pamięta co kupiła ;))
Posadzone są trzy przed domem w rabacie otoczonej kostką.
zaczeła schnąć w tamtym roku, od wewnątrz, dostała opryski na mszyce i grzyba oraz podlana srodkiem na grzyba (substral).
W tym roku choroba postępuje mimo 10 cm przyrostów.
W tamtym roku i na wiosne zasilałem roztworem siarczanu amonu ale po wizycie w praktikerze dorzuciłem jakis nawóz magnezowy.
Opryski na grzyb i mszyce rowniesz poszły w ruch.
Niestety choroba, choc wolniej to postępuje.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

2. Kosodrzewina
Posadzona na wiosnę rok temu. Od tej wiosny przykryta agrowłókniną i podlewana kropelkowo. Zasilana siarczanem amonu i azofoską.
Piekne przyrosty tej wiosny.
Przed lipcowymi upałami tylko niewielkie brązowienie końcówek niektórych igieł.
Teraz wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

3. Conica
Sadzona na wiosnę, i od razu ze sporym przyrostem.
Tutaj chyba przypalenie przez słońce ale na wszelki wypadek pokazuję (przy okazji: jak się przed tym zabezpieczać? zbiera sie na niej rosa ale zraszacze na nia nie leją)
od północy: Obrazek
od południa: Obrazek Obrazek

4. Inne rosłin też brązowieją lub schną
brzozy (???): Obrazek Obrazek Obrazek
rododendrony: Obrazek Obrazek Obrazek
Bukszpany: Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

:wit I ja mam problem z iglakami. Najbardziej martwią mnie tuje - żywopłot wysoki na trochę ponad 3 metry, mają kilkanaście lat. Gleba u mnie raczej gliniasta. Na kilku sztukach pojawiają się przebarwienia, na różnych wysokościach drzewek. Od razu dodam, że nie mam żadnego wynalazku w postaci agrowłókniny (tylko ściółka naturalna z opadniętych igieł). Ta "ściana" ma wystawę pd wsch -pn zach, druga o wystawie pd zach - pn wsch nie ma takich objawów, rosną w takiej samej glebie. Wiosną dostały odrobinę (mniej niż dawka zalecana na opakowaniu) długodziałającego nawozu do iglaków.

Obrazek

Obrazek

Widok na cały żywopłot:

Obrazek

Obrazek

Brązowienie postępuje od czubków "igieł":

Obrazek

Obrazek

Najbardziej zaatakowana jest pierwsza tuja. Przebarwienie pojawiło się najpierw tu, gdzie zaznaczyłam niebieskim kółkiem. Lekko to wycięłam, mam wrażenie, że w tym miejscu nie postępuje, za to przeniosło się wyżej i to na jeszcze większym kawałku (kółko czerwone):

Obrazek

Obrazek

Mam też starszą sosnę (górska?) - wysoka na ok. 2 metry, której na potęgę brązowieją igły (nie w poprzek, co by wskazywało na osutkę). Jesienią, gdy zaczęłam się opiekować ogrodem była w jeszcze gorszym stanie. Wiosną dostała odrobinę nawozu długodziałającego do iglaków. Wierzchnia warstwa gleby jest tu zdecydowanie lepsza - jest podwyższona jakieś 15 cm, na moje oko wygląda na dobrą próchniczą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W jej dość bliskim sąsiedztwie mam takiego oto świerczka (w najwyższym miejscu ma ok. 150 cm), też coś mu dolega:

Obrazek

I z daleka:

Obrazek

Z góry bardzo dziękuję za pomoc ;:180
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
martajot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lip 2013, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

robertP2 pisze:A gdzie tak koranka rośnie ? Jaka gleba.
Gleba gliniasto wapienna. Dodam, że jodła ma 4m wysokości, także nie jest młoda już.

Obrazek

Link do albumu ze zdjęciami
https://picasaweb.google.com/1060406131 ... _fEysjgtgE

Z góry dziękuję[/quote][/i]
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Na moje oko to ta jodła ma za mokro.Oczywiście było wporządku ponieważ nie było tak dużych opadów deszczu jakie są w tym roku.A glina ma to do siebie , że trzyma wilgoć.Są plusy jej i minusy.Nie ma się czym martwić moim zdaniem jak przyjdą cieplejsze dni .
A w razie opadów jak jest taka możliwość to zrób jakieś odpływy wody.Nawet kawałek rury, czy też ścieżka szpadlem wykopana.

========================================================================================================

Sosna górska - zrzucanie igieł starych.Normalna rzecz.Nie nawozić , sosny i tak dobrze rosną.
Żywopłot ze smaragda wygląda na początki choroby grzybowej.Topsin 500
Świerk :
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=308
poczytaj

====================================================================================================

zaphod , nie wiem jak zacząć :roll:
pod spodem masz jeszcze agro ;:oj
za mokro, rododendron na słońcu zapewne złe pH. koreanka za ,,dużo opieki '' po cholere ten siarczan amonu i ten magnez ?
ogólnie rzecz biorąc przekombinowane.
Przy takiej pogodzie jaką mamy tj, jak nie pada to leje, jak nie leje to praży jak na Saharze.Agro, kermazyt i wynalazki ze sklepu ot i przyczyna.
Lek ?
Rhododendron - kwaśne pH, rośnie najlepiej w półcieniu nie .Nie znosi zalewania wodą i gorącego słońca
Jodła Koreańska - żadnych wynalazków nawozów i innych dupereli.Zniesie lekko kwaśna ziemie ( jaką ma u mnie ) ale nie zniesie kwasu , zalegania wody i kombinowania z nawozami
Każda roślina z tych co masz urośnie bez większej opieki a tu :roll:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
zaphod
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 lip 2013, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Dzięki Robert,
kilka wyjaśnień choc nie wiem, czy zmienia ocene:
magnez poszedł jako lek na wysychanie (doradzono mi tak)
żwirek jest granitowy, nie keramzytowy i warstwa nie jest gruba (2-5 cm) ale agrowłóknina to spodziewałem się, że w jednym miejscu ulatwi a w innym utrudni sprawy
co poradzic na kosodrzewinę? to na pewno nie jest zwykłe obumieranie? Czy ona też może miec za dużo wody?
Ogolnie na działce nie ma żadnego cienia wiec nie da się od zaraz stworzyc cieni i półcieni.
Jakie rośliny w takim razie polecasz?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Zacznijmy od samego początku jaka w ogóle tam masz glebę ?
Jeżeli ciężka gliniasto-ilasta to może byc problem ( i ten problem dotyczy , że sosna ma za mokro ).Teoretycznie to tak wygląda.A praktycznie najpierw odpowiedź .
Przy sadzeniu roślin najlepiej nie kombinować i darmo na koszty się naciągać.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Robert - dzięki :) ;:333 W wątku o świerku byłam wcześniej, dzięki za potwierdzenie.
Czy zamiast Topsinu ewentualnie polecisz coś jeszcze (gdyby nie mieli w ogrodniczym)? Czy wystarczy, jak opryskam tuję z objawami i tylko sąsiadki z obu stron? One mają wewnątrz na gałęziach przy pniu mnóstwo zbitego igliwia, może powinnam je pousuwać?
Mówisz, że z sosną nic złego się nie dzieje? Wygląda to okropnie i mam wrażenie, że za chwilę straci wszystkie igły...
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

A czy mojemu iglakowi może ktoś pomóc ?

Zdjęcia wstawiłam kilka postów wcześniej
Pozdrawiam Beata :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

bettysolo nie wiem jak długo rośnie ten świerczek w donicy w tym miejscu, ale objawy wyglądają na żerowanie przędziorka sosnowca.On lubi takie zaciszne stanowiska przy ścianie.
martajot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lip 2013, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

robertP2 pisze:Na moje oko to ta jodła ma za mokro.Oczywiście było wporządku ponieważ nie było tak dużych opadów deszczu jakie są w tym roku.A glina ma to do siebie , że trzyma wilgoć.Są plusy jej i minusy.Nie ma się czym martwić moim zdaniem jak przyjdą cieplejsze dni .
A w razie opadów jak jest taka możliwość to zrób jakieś odpływy wody.Nawet kawałek rury, czy też ścieżka szpadlem wykopana.
Zapomniałam wspomnieć jeszcze, że to brązowienie się rozszerza.

Dziękuję za pomoc.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

martajot chyba cię muszę zmartwić :( Jodły koreańskie to bardzo wymagające drzewa co do gleby, dobrze rosną na typu leśnego.Żadna glina, nawet jak z początku rosną, to przychodzi taki rok, kiedy wysoko podniesie się poziom wody gruntowej i zaczyna się taki proces jaki pokazujesz.Na mojej glinie (z wierzchu piaszczysto gliniasta, głębiej glina) zginęły dwie koreanki, sadzone zresztą w różnych miejscach, a cuda czyniłam by ten proces powstrzymać.Tą drugą przesadziłam do ogrodu teściów gdzie ziemia lżejsza i choć piękna nie jest, ale żyje.U mnie do tej pory stoi 'na pamiątkę' pień (obsadzony bluszczem) wys.ok.2,5m.Zaczęło się tak jak u ciebie.

Jodły koreańskie stały się bardzo popularne, bo są stosunkowo niewielkie do przeciętnych ogródków, wolno rosną i mają już w młodości ładne szyszki.Ale tak naprawdę niewiele stanowisk im odpowiada, nie są 'uniwersalne'.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Ja natomiast mam problem z jałowcami , mocno mi zbrązowiała część igieł - pryskałam na grzyba ale nic nie pomogło, może powinnam prysnąć na gąsienice i mszyce ( czyli na jakiegoś robaka?)
duduś
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”