Morela - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Kuba777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 maja 2021, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Niestety nie wiem, możliwe że wymarzły bo noce ostatnio były zimne.
Można jeszcze coś zaradzić?
jagusia111

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Kuba777 może być brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Pierwsze objawy pojawiają się właśnie po opadnięciu płatków kwiatowych. Kwiaty brunatnieją i zasychają na drzewie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Jagusia, i tak wszystkie kwiatki co do jednego? Qurcze , wierzyć się nie chce.
Kuba , nic teraz nie poradzisz. Poczekasz miesiąc i jak zaczną zamierac pędy , no to na bank brunatna zgnilizna.
Podaj chociaż w swoim profilu swoją lokalizacje.
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Gieniu trudno powiedzieć, ale objawy są dość charakterystyczne. Przemarznięte kwiaty raczej tak się nie zachowują. Chyba żeby to coś fizjologicznego było. Ale mamy za mało informacji żeby gdybać.
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Dzisiaj zauważyłam na mojej moreli Early Orange, że na jednej gałęzi listki zwiędły. Raz przed kwitnieniem była pryskana topsinem, potem sporo kwiatów zmarło ale to chyba jakaś choroba. Czy trzeba tą gałąź odciąć?

-- 18 maja 2021, o 08:20 --

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Niestety co obetnę gałąź ze zwiednietymi liśćmi i oczywiście małymi owocami, za kilka dni jest kolejna gałąź zwiednieta. Tak że morela chyba na straty. Najgorzej, że rok temu obok tej Early Orange posadziliśmy małą morelę Zaleszczycką. W tej chwili ma gdzieś ok. 150cm,jeszcze nie owocowała a na pniu jest już wyciek. Czy jest sens ją ratować czy lepiej wyciąć??
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
jagusia111

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

W tym roku dużo drzewek moreli usycha. Jest to chyba efekt mroźnej zimy. Wygląda na to, że mimo, ze drzewka wyglądały wiosną zdrowo to jednak podmarzły i teraz usychają. U mnie kilka tak usychających gałęzi pojawiło się nagle na nektarynie. Na szczęście reszta drzewka na razie daje radę. Tę drugą morele bym ratowała. Wyrzucić zawsze zdążysz.

O wyciekach z pnia możesz poczytać tutaj https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=86380
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Starszej moreli uciąć gałąź z więdnącymi liśćmi, ranę zamalować Miedzianem Extra 350 SC, tak samo zamalować nim miejsce gumowania na tej młodszej moreli - w razie potrzeby malowanie powtórzyć. Nie kombinować za wiele, nic nie skrobać itp. Na zimę pomalować pnie drzewek i grubsze konary, farbą emulsyjną - elewacyjną białą z dodatkiem tegoż miedzianu. 

Pozdrawiam klakier.  
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Do tej pory po każdej kolejnej obciętej gałęzi miejsce smarowałam maścią ogrodniczo Sumin P-13AA do szczepień. Czy ona się nadaje? Czy miedzian musi być koniecznie? Mam miedzian ale zwykły i czy trzeba rozcieńczać proszek z wodą??
Pozdrawiam Ewa
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

To być może jest monilioza a nic gorszego. Może się jeszcze da coś uratować. W tej chwili pozostaje tylko obcinanie zarażonych gałązek. Musisz zacząć walczyć z tą chorobą w następnym sezonie w okresie kwitnienia. A jesienią koniecznie usunąć i spalić mumie czyli zaschnięte owoce. Jeśli mam rację to Ci się uda. Przyglądnęłaś się korze ? To nie leukostomoza?
https://fajnyogrod.pl/porady/brunatna-z ... ie-porady/
https://aptekadlaroslin.pl/leukostomoza ... rzoskwini/
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Maść na pewno nie zaszkodziła, ale moim zdaniem malowanie miedzianem to lepszy sposób zabezpieczania ran przed wtargnięciem grzyba lub bakterii raka drzew pestkowych. Miedzian należy wymieszać z wodą by uzyskać konsystencję emulsji, taką jak ma miedzian w płynie. W  przypadku gumowania młodszej moreli, zastąpienie miedzianu maścią nie wchodzi w grę. 

Pozdrawiam klakier.
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Ta większa Early Orange od początku miała popękany pień i ciągle się to powiększało,tam jest wyciek. Na cieńszej zwiędniętej gałęzi też widzę, że jest wyciek.

-- 28 maja 2021, o 17:52 --

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Wszystkie rany, pęknięcia tam gdzie gumuje malujemy miedzianem. Co będzie pokaże czas. Nic mądrzejszego nie wymyślimy. według mnie przyczyną więdnięcia liści jest przemarznięcie, choć możliwe jest, że procesowi temu towarzyszy monilioza.

Pozdrawiam klakier.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”