Wiśnia - choroby i uszkodzenia pnia,rak bakteryjny

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
PaleNisko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 cze 2010, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczawno Zdrój / Łódź

Wiśnia - choroby i uszkodzenia pnia,rak bakteryjny

Post »

Witajcie,

Dzisiaj podczas obchodów po 50arowej działce zauważyłem pękniętą korę wiśni, która zaczęła puszczać pączki już w lutym. Jeśli nie ma żywicy to powinienem coś z tym robić żeby woda się tam nie dostawała?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Wiśnia pękła od mrozów

Post »

Kup sztuczną korę, ja wszelakie pęknięcia tym zamalowuję.
Waleria
Awatar użytkownika
PaleNisko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 cze 2010, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczawno Zdrój / Łódź

Re: Wiśnia pękła od mrozów

Post »

Obrazek

Obrazek

Dodałem fotki jak to wygląda... Kora niestety odstaje od pnia na jakieś 4cm... Powinienem napchać tam tej sztucznej kory do środka, a całość zabandażować i tak zostawić? Czy może jakoś to oczyścić wcześniej jak u dentysty?:/
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia pękła od mrozów

Post »

Nic nie napychaj. Można opryskać fungicydem dla higieny (miedzian najlepiej, czy topsin) Albo i posmarować czymś typu żel 'oddychający' (bo nie wiem co za "sztuczne kory' w sprzedaży) - ale cienko i po dociśnięciu kory do drewna, nie przed. Drzewo będzie starało się to zabliźnić, tkanka zabliźniająca (kalus) nie powinna mieć niczego na drodze. Gdyby jakaś drzazga przeszkadzała - można usunąć. To później, jak będzie widać. Jeśli kora odstaje to można owiązać sznurkiem żeby przylegała. Trzymać sucho i czysto.

Owijanie i rozmaite metody zalepiania - jest sposobem jeśli ktoś wie co robi i widzi w czym rzecz. Można zaszkodzić, w wilgotnej ranie bez dostępu powietrza może się grzyb rozwinąć. Lepiej niech przesycha.
:wit
login++
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 kwie 2011, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wiśnia - choroby pnia

Post »

Witam,

Mogłbym prosić o ocenę, czy to jest choroba? Wycieki widoczne na zdjęciu znajdują sie w wielu miejscach na pniu i na najgrubszych gałęziach. Czy należy (przynajmniej próbować) te miejsca wydłutować i zabezpieczyć funabenem?

Obrazek
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia - rak bakteryjny?

Post »

Gdyby rak bakteryjny to całe pędy będą zamierać. "Zabiegi lecznicze" polegają na usunięciu chorego konara, jeśli całe drzewo - wykarczowaniu drzewa...
Natomiast wyciek żywicy oznacza jedynie uszkodzenie na korze (z dowolnej przyczyny), drzewo je zalewa, 'krwawi' by tak rzec. I tyle - naturalna reakcja która zalepia rankę. Nic nie ruszać, skoro się goi.
:wit
robala
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 sie 2012, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiśnia - rak bakteryjny?

Post »

Przy raku bakteryjnym trzeba wycinać porażone miejsca, zabezpieczać ogrodniczymi maściami miejsce wycięcia, a po roku okazuje się zazwyczaj, że w innym miejscu coś znów wyskakuje. Takie są moje doświadczenia.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia - rak bakteryjny?

Post »

Wyleczyłem czereśnie,morelę. W miejsca wycieku gumy,należy wbić miedziane gwoździki.
Nie jakieś malowane,ale prawdziwe miedziane.Albo zrobić dziurki i wbić drut miedziany,bez
lakieru. Nie wiem dlaczego,ale pomaga.Po parę gwoździ w wyciek,ale bez przesady.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wiśnia - rak bakteryjny?

Post »

Z jednej strony miedź ma właściwości bakteriobójcze, może wbita w ranę działa jak jakaś anoda, wytrąca się z niej coś bakteriobójczego, na szczęście za takie czary na razie nie palą na stosach, to spróbować warto z ciekawości :wink: Jeszcze lepiej nie spotkać raka....
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Janocka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 25 kwie 2013, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Wiśnia - rak bakteryjny?

Post »

Czy ta wiśnia jest chora? Nie znam odmiany, ani jej wieku. Rośnie pochylona (trochę jakby wyrastała spod chodnika, na samej krawędzi).

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia były robione 17 maja. Proszę o wszelkie rady dotyczące tego drzewka (czy można jej pomóc). Chodzi po niej teraz dużo mrówek - czy założyć jakiś lep?
Zapomniałam dodać, że do tego roku wiśnię obrastała winorośl. Zdjęłam ją w kwietniu.
Jedlin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lip 2014, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychające wiśnie

Post »

W ubiegłym roku posadziłem kilka wiśni. Część się nie przyjęła, a część jest w opłakanym stanie. Proszę o pomoc. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Usychające wiśnie

Post »

Albo skrajnie wycieńczone przed przesadzeniem(ale chyba już by albo zdechły, albo by się zebrały), albo źle posadzone(zawinięty korzeń, albo słabo udeptana ziemia- powietrze). Może też być jakieś zalanie lub przenawożenie.
Siłą rzeczy są słabe i stąd choroby, ale to rzecz wtórna raczej.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
nowel3
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 28 kwie 2011, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rak bakteryjny wiśni

Post »

W tym roku znowu mam problem z moją wisnią japońską Kiku- shadare.Kwitła bardzo obficie.Niestety obecnie połowa gałązek ma jeszcze zaschnięte kwiaty.Na końcach tych gałazek liście uschnięte ,a na korze pojawiło się coś jakby twarda żywica .Zaschniete kwity liście i ta ,,żywica'' są tylko na połowie gałęzi Proszę o radę czym ratować to piękne drzewo.Myślałam nawet o wycięciu tych chorych gałęzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”