Śliwa - CHOROBY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Marek58
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 20 maja 2008, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Moja śliwa Herman choruje

Post »

Liście na mojej śliwie Herman wyglądają jak na poniższych fotkach:

Obrazek

Obrazek

Nie widać na listkach żadnych owadów. Co może być powodem tych dziurawych liści?

Śliwa była pryskana miedzianem, decisem i syllitem.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja śliwa Herman choruje

Post »

ja tu widzę inny problem mnie nurtujący i dlatego przypadkiem trafiłem na ten wątek. Czy te pomarszczone liście to cecha charakterystyczna Hermana czy może jednak jakaś choroba.
A najwięcej tego pomarszczenia widać na nowych liściach
Awatar użytkownika
Marek58
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 20 maja 2008, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Moja śliwa Herman choruje

Post »

Darkat pisze:ja tu widzę inny problem mnie nurtujący i dlatego przypadkiem trafiłem na ten wątek.
Jakiż to problem Cię nurtuje?
Darkat pisze:Czy te pomarszczone liście to cecha charakterystyczna Hermana czy może jednak jakaś choroba.
A najwięcej tego pomarszczenia widać na nowych liściach
Liście nie tylko są pomarszczone co jest prawdopodobnie wynikiem działania jakiegoś owada, ale także podziurawione.
Zdrowe liście tej śliwy wyglądają jak na poniższych zdjęciach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tej fotce także widać jakieś oznaki choroby - liście powyginane i widoczne przebarwienia.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja śliwa Herman choruje

Post »

no to faktycznie moja Śliwa Herman musi mieć problem z jakimś szkodnikiem. Muszę porobić kilka fotek, może ktoś będzie wiedział więcej
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Moja śliwa Herman choruje

Post »

Może to być tak mszyca jak i szpeciel. Brak ujęcia spodu liści. Jest też dziurkowatość liści, czyli jak w przysłowiu, że coś chadza parami.


Pozdrawiam, Francik
Francik
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja śliwa Herman choruje

Post »

Marek58 sprawdziłem swoją młodą śliwkę Herman. Tak samo mam dużo dziur w liściach. Pamiętam że w tamtym roku było to samo i drzewko jakby przygotowywało się szybko do jesieni. W tym roku ma dużo przyrostów, była mocno formowana ale objawy nadal są.
Oto kilka fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marek58
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 20 maja 2008, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Moja śliwa Herman choruje

Post »

Wygląda jak kędzierzawość liści brzoskwini. Być może śliwa Herman także jest atakowana przez kędzierzawość liści.

Kędzierzawość liści brzoskwini jest zmorą wszystkich ogrodników i sadowników. Gdy jednak zastosujemy odpowiednie opryski we właściwym czasie, nie powinniśmy mieć problemów z tą chorobą. Grzyb atakuje wczesną wiosną podczas nabrzmiewania paków. Sprzyja temu wilgotne powietrze, którego na przedwiośniu nie brak.

Łatwo zauważyć objawy choroby, które pojawiają się latem głównie na liściach ? są wyraźnie zdeformowane i zgrubiałe. Z czasem widać worki zarodnikowe, liście zmieniają kolor na szary, potem czerwony i w końcu usychają. Rzadziej objawy pojawiają się na innych częściach drzewa, ale też są łatwe do wykrycia. Kwiaty zasychają, pędy nabrzmiewają, a owoce ulegają deformacji.

Z tą chorobą walczy się jednak na przedwiośniu. Sądzę jednak że oprysk spóźniony powinien przynajmniej ograniczyć występowanie choroby.

Jak pokonać kędzierzawość liści na przedwiośniu?
  1. Oprysk wykonujemy wczesną wiosną w okresie nabrzmiewania pąków, najpóźniej gdy pękną pierwsze pąki (marzec ? kwiecień).
  2. Do oprysku używamy środka Syllit 65 WP w stężeniu podanym na opakowaniu.
  3. Oprysk wykonujemy, gdy temperatura przekroczy 6°C ? w niższej temperaturze oprysk jest nieskuteczny.
  4. Środek grzybobójczy rozrabiamy w letniej wodzie.
  5. Roślinę pryskamy bardzo dokładnie ? zalewamy ją.
  6. Do cieczy możemy dodać mydła ogrodniczego, dzięki czemu środek lepiej przyklei się do gałęzi.
  7. Oprysk wykonujemy dwukrotnie w odstępie tygodnia.
  8. Zbieramy wszystkie opadłe gałęzie i owoce, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, a następnie palimy.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja śliwa Herman choruje

Post »

obok mam posadzone akurat brzoskwinie. Co prawda stosowałem środki zapobiegawcze, dlatego praktycznie nie występuje u mnie kędzierzawość liści, ale czy to na pewno będzie to. Podejrzewam po ostatnich czytaniach czy to nie są jakieś szpeciele.
Awatar użytkownika
Marek58
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 20 maja 2008, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Moja śliwa Herman choruje

Post »

Nie sądzę by to były szpeciele, które widoczne są na liściach jako pęcherzyki:

Obrazek

Szpeciel śliwowiec. Występuje dotychczas w niewielkim nasileniu w naszym kraju, ale ? ze względu na to, że uszkadza zarówno liście, jak i zawiązki owoców ? jest wyjątkowo niebezpieczny. Zasiedlone zawiązki, początkowo słabo zdeformowane, rosną wolniej, ale w miarę wzrostu ich zniekształcenia mogą przybierać kształt kalafiora, zrakowaceń, itp.

Szpeciele wychodzą z ukryć zimowych w okresie ukazywania się pierwszych liści, na których początkowo żerują. Następnie przechodzą na kwiaty i na powstające zawiązki owocowe. Od pełni kwitnienia pojedyncze osobniki wchodzą pod skórkę liści i żerują w miękiszu tworząc charakterystyczne zagłębienia, a potem galasy,

Obrazek
Galasy na liściach śliwy powstałe w wyniku żerowania szpeciela śliwowca

które są początkowo żółtawe lub zielonożółte, a potem mają odcień różowy lub czerwonawy. Charakterystycznym objawem żerowania szpeciela śliwowca jest to, że największe skupienia galasów powstają na brzegach liści lub wzdłuż nerwu głównego. Wewnątrz galasów można znaleźć wszystkie stadia rozwojowe. W ciągu sezonu wegetacyjnego może rozwijać się kilka pokoleń tego szkodnika. Rozwój od jaja do formy dorosłej trwa, zależnie od przebiegu pogody, od 2 do 5 tygodni. Pojedyncze samice zaczynają poszukiwać miejsc zimowania już w lipcu, jednak masowa migracja na zimowanie następuje w sierpniu. W przebarwionych starych galasach pod koniec sierpnia trudno znaleźć nawet pojedyncze osobniki.

Polecam lekturę artykułu: Profilaktyka przeciwgrzybicza, kędzierzawość liści brzoskwiń, parch jabłoni, dziurkowatość liści ? wczesne zapobieganie pod adresem
http://przydomoweogrody.pl/profilaktyka ... obieganie/
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa - owoce częściowo obumierają. Co może być przyczyną?

Post »

Na liściach nie ma jaśniejszych przebarwień,marmurka?
https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch ... iwy+szarka
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Śliwa - owoce częściowo obumierają. Co może być przyczyną?

Post »

Na kędzierzawość liści sam miedzian nie wystarczy. Miedzian stosujemy jesienią, natomiast
wiosną Sylit.
Pryskać Sylitem LUTY/MARZEC > 8- 10 st C - koniecznie !!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa - owoce częściowo obumierają. Co może być przyczyną?

Post »

przemyslawg Jeżeli owoce na śliwce dojrzeją i na skórce będą widoczne blizny a miąższ pod bliznami będzie z czerwonymi sklerocjami ,to na 100% szarka.Węgierki są na nią wrażliwe i często wszystkie owoce opadają nim dojrzeją .Takie drzewo trzeba wyciąć,bo i tak nie ma z niego pożytku i jest rezerwuarem choroby.Mam w.Wangenheima,liście w tym roku są mocno zaatakowane przez wirusa,ale owoce bez skazy.
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/chor ... t2506.html
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - owoce częściowo obumierają. Co może być przyczyną?

Post »

Witam.A oto mój przypadek : odmiana to bluefree i amers obie tolerancyjne na szarkę a coś je gnębi owoce szybciej łapią kolor i opadają , nie mogę postawić diagnozy i proszę o pomoc . Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”