Coś na trawniku, ale co?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mieczotronix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 maja 2007, o 15:21
Lokalizacja: k. Piaseczna k. W-wy
Kontakt:

Coś na trawniku, ale co?

Post »

Przepraszam, że znowu z pytaniem, być może trywialnym. Ale albo mi się ogród na tyle rozbujał ostatnio, że tak wiele się dzieje, albo ja się po prostu bliżej mu przyglądam.

Teraz nurtuje mnie to coś co znajduję na trawniku:

1.
Są to jakieś takie jakby jajeczka. Gdy znalazłem je po raz pierwszy parę dni temu były błyszczące, coś jak mikro-kawior. Teraz zrobiły się jakby bardziej mechate. Pojawiają się w skupiskach o średnicy kilku cm. Mam już ich kilkanaście na trawniku.
Co to jest? Grzyb, czy jajeczka czegoś. Chyba jajeczka, bo nie widać żeby trawę to niszczyło. Ale czy to jajka czegoś szkodliwego, czy nie?

Trawnik ostatnio z racji dużej wilgoci nie był podlewany. Może jak za parę dni go podleję to się spłucze.
Co robić? Podlewać? Opryskiwać? Rozdeptywać czy może Podziwiać?
Obrazek
2.
Po ostatnich mokrych dniach na trawniku pojawił mi się cały atlas grzybów. W zasadzie to z tymi różnymi "psiaczkami przydrożnymi" już się zaprzyjaźniłem i po kilku nieudanych próbach walki środkami antygrzybowymi pogodziłem się z ich istnieniem w porach mokrych. Nie mniej jednak tym razem do działania zmusiło mnie pojawienie kilku egzemplarzy naprawdę złowrogo wyglądających tworów.
Szybko pojechałem po wapno (węglan) i posypałem trawnik (wyszło 5kg na 300 m2, 30% tego ile zalecają). Na drugi dzień atlas grzybów jakby przestał rosnąć. Grzyby, które mnie zmotywowały to te:
Obrazek
Co to za tasiemcowo-cmentarna potworność? Wyglądają naprawdę jakby w przelazły na mój trawnik wprost z jakiegoś monochromatycznego przedpiekla.
Czy to okaz pospolity? Czy jakaś zła wróżba?

Pierwsze zdjecie zmniejszyłem. Nie mieściło się w ekranie monitora. Po kliknieciu na nie powiększy się. Naciśnięcie znaczka Obrazek powiększy je dodatkowo.
Erazm
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=2844
Krzysztof
sylwiak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 cze 2007, o 19:12
Lokalizacja: Jastrzębie

Też mam pełno grzybów na trawniku

Post »

dwa lata temu rosło w moim trawniku mnóstwo stokrotek,rok temu stokrotki i kaczeńce w tym roku grzyby obrodziły,spróbuję potraktować je wapnem bo boję się,że mi się pies otruje,skoro twierdzisz ,ze pomogło.ten stwór całkiem ciekawy,u mnie nie ma takich okazów.pozdrawiam
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Szkoda, że nie ma zdjęcia samych jaj. Czy nie wyglądają one tak
Obrazek

Na tym zdjęciu są jaja ślimaka pomrowika. Jak są takie to zniszcz je szybko jak nie chcesz mieć inwazji tego ślimaka. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=45
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
mieczotronix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 maja 2007, o 15:21
Lokalizacja: k. Piaseczna k. W-wy
Kontakt:

Post »

Dzięki Erazm. Te "jaja" u mnie są czarne. Zupełnie inne od tych z Twojego zdjęcia.

No i te "jaja" na moim trawniku są przyklejone do ździebeł trawy, i sporo mniejsze (średnica poniżej 1 mm).
Krzysztof
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Niszcz je na wszelki wypadek.
Pozdrawiam Andrzej.
pegy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 kwie 2007, o 12:15

Post »

u mnie jest to samo i rozsiane jest po całym trawniku. Takich okazów grzybów nie mam ale są inne. Może to związane z glebą?Ja mieszkam kolo lasu i gleba jest kwaśna.
Awatar użytkownika
mieczotronix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 maja 2007, o 15:21
Lokalizacja: k. Piaseczna k. W-wy
Kontakt:

Post »

Nie wiem czy ma to związek, ale dziś przed południem zauważyłem że na trawniku jest mnóstwo maleńkich meszek. Może to one się z tego wylęgły?
Erazm pisze:Niszcz je na wszelki wypadek.
No tak w pierwszym odruchu pomyślałem, ale też, ponieważ zupełnie się na tym nie znam, zastanowiłem się, czy może to coś pożytecznego.

Bo na przykład wcześniej zobaczyłem na róży coś takiego paskudnego:
Obrazek
ale też nie utłukłem tego, choć wygląda potwornie.
Poszukałem w sieci i wyszło mi na to, że to
larwa biedronki.
Krzysztof
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”