Dereń kousa - problemy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
aldar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 cze 2011, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dereń kousa - problemy

Post »

Witam!
W październiku 2010 r. posadziłem derenia kousa. Ładnie przetrzymał zimę. Na wiosnę nie zakwitł ale dzielnie się trzymał. W czerwcu liście zaczęły się zwijać i karłowacieć jak na zdjęciach. Dereń rośnie na trawniku, który był posypany nawozem do trawy (potas), może to mu zaszkodziło? Proszę o radę aldar.

Obrazek Obrazek
foldysek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 cze 2012, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dereń kousa - problem.

Post »

Witam wszystkich

niedawno stałem się posiadaczem Derenia Kousa odmiana chińska.
Przed sadzeniem wyczytałem o warunkach glebowych i ogólnej uprawie tej rośliny.
Wydaje mi się, że wszystkie warunki co do wymagań spełniłem.
Po trzech tygodniach od posadzenia liście zaczęły się czerwienić i delikatnie zwijać. Czy to choroba (grzybica) czy poparzenie słoneczne.


Proszę o pomoc w identyfikacji problemu. Dopiero zaczynam przygodę z ogrodem więc moja wiedza na temat chorób roślin jest mocno ograniczona.
Będę wdzięczny za wszystkie rady.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Przyczyną może być oddziaływanie kamyków na pH gleby.Czy jest to dolomit ? Jeśli tak to nie powinien
być przy dereniu,który lubi lekko kwaśną ziemie a dolomit bardzo zawapnia .Ja u siebie mam nim podsypane cisy i bukszpany przy ścianie lasu sosnowego po to aby przeciwdziałał zbytniemu zakwaszaniu gleby od igieł.
foldysek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 cze 2012, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź.

To nie jest dolomit tylko granit, ale nie wiem czy nie ma podobnych właściwości o których piszesz, zaraz postaram się coś o tym wyczytać.
Nie wiem też czy to przeszkadza, bo żeby wniknąć w glebę musiałby być podlewany przez te kamyki, a ja mam kropelkowe rozłożone pod nimi.
Dereń posadzony pod okapem wiec deszcz tam też nie spadnie. No ale jakiś punkt zaczepienia mam.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Jeśli to granit to może pozostać bo nie ma wpływu na pH gleby. Czy na pewno ziemia w której rośnie nie ma zbyt wysokiego pH.Wiele dereni jest bardzo wybrednych wobec pH i np ten musi mieć koniecznie lekko kwaśną glębę pH 6-6,5. Do pomiaru pH najlepszy w stosunku do ceny jest zestaw miseczka ze skalą + płyn helliga.
foldysek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 cze 2012, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Do sadzenia zmieszałem ziemię do iglaków, czyli zakładam że to kwaśna gleba z odkwaszonym torfem który miał mieć pH obojętne.
Faktem jest, że tej ziemi do iglaków dałem mniej niż tego torfu.
Jutro kupię tą miseczkę z płynem i sprawdzę pH.
Jeżeli okaże się, że jednak pH jest za wysokie to czy istnieje jakaś forma zakwaszenia gleby czy jedyne wyjście to wykopać roślinę i podmienić ziemię??
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Gleba powinna być odpowiednia z tego co piszesz ale o tym się przekonasz po przeprowadzaniu pomiaru.Tester pH jest potrzebny w każdym ogrodzie ale żeby cię tylko nie podkusiło kupowanie elektronicznego za kilkadziesiąt zł bo to urządzenie to tak naprawdę wyskalowany w pH omomierz :D i
na ogół wszędzie wskazuje pH 7. Co do zakwaszania to pewnie ,że jest to wykonalne ale nigdy tego nie robiłem bo u siebie mam odwrotny problem ze zbytnio zakwaszoną glebą.
foldysek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 cze 2012, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Wielkie dzięki za pomoc, jutro sprawdzę pH i tak naprawdę mam nadzieje że to będzie właśnie przyczyna, bo jeżeli nie to wracam do punktu wyjścia.
foldysek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 cze 2012, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Wczoraj sprawdziłem pH ziemi i wyszło 5,5 - 6 wiec wydaje mi się ze jest ok.
Przeglądając zdjęcia różnych chorób liści coraz bardziej przekonuję się że to jest jakaś grzybica.
Czy spryskanie Topsinem jeżeli to nie jest grzyb może zaszkodzić roślinie, i jeżeli może pomóc to proszę o jakieś instrukcje jak tego Topsinu użyć.
Gdzieś chyba na forum znalazłem żeby wykopać roślinę i moczyć przez dzień w roztworze z Topisnem, czy to jest niezbędne? Nie bardzo mam możliwości wykonania takiej operacji ze względu na wysokość rośliny, po drugie nie chciałbym jej wykopywać.
Proszę o radę bo liście z dnia na dzień wyglądają coraz gorzej.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Bardzo istotne w uprawie derenia kousa jest to, że podłoże pod krzewem nie powinno sie nagrzewać. Dereń lubi chłodną glebę i wilgoć. Korzeni sie bardzo płytko, a te twoje kamyki mimo, że atrakcyjne to jednak bardzo nagrzewaja ziemie. Pod roslinami nie powinno sie stosowac takich kamieni, chyba, ze są to kswerofity czy skalniakowe. Najlepszym rozwiązaniem jest kora lub trocina. A kamyki radze zostawić na ścieżki :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

pH nie ma tu nic do rzeczy, liście stają się oklapnięte, widać gołym okiem, że korzenie nie domagają, albo gniją.Przyczyną według mnie może być mało przepuszczalny grunt niżej(pod tym przygotowanym) + linia kroplująca co powoduje zastoiny wody w korzeniach, które zaczęły obumierać pod tym (na dodatek złego) kamieniem, który utrudnia cyrkulację powietrza w strefie korzeniowej.Dereń Kousa lubi przepuszczalne, lekkie i 'ciepłe' gleby i oczywiście wtedy wilgocią nie pogardzi, ale bez przesady.

Zastanawiam się co za moda nastała na ten biały żwirek, który większości roślin nie służy, szczególnie na wilgotnych i mało przepuszczalnych glebach :roll: Kora lepsza.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Dereń cousa plytko sie korzeni . a jak płytko to powód jest jeden zbyt wysoka temperatura gleby. Kamienie szybko sie nagrzewaja , woda paruje. Podobnie jest z rododendronami czy nawet frezją, gdzie do prawidlego rozwoju rośliny jest niższa temperatura podloża. Owszem moze byc problem z korzeniami wiadomo, że zbyt duza wilgotnośc i wysoka temperatura powoduje stany chorobotwórcze i w konsekwencji obumieranie rosliny. Takie jest moje zdanie.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń kousa - problem.

Post »

Nie wiem kiedy ten krzew został zasypany kamieniem, ale kiedy chce się coś takiego zrobić, to lepiej po jakimś czasie (najlepiej w następnym sezonie) gdy roślina już się ukorzeni i tym samym zacznie pobierać wodę.Gdy wody nadmiar (linia kroplująca + mało przewiewny grunt), a na dodatek kamień utrudnia parowanie może dość do zamierania korzeni.Według mnie tak właśnie jest stąd oklapłe liście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”