Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Iwona_97
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sty 2018, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Juka korzenie

Post »

Witam. Mam juke około rok czasu. W listopadzie prawdopodobnie przelałam ją, na ziemi pojawił się Biały nalot a liście zaczęły żółknąć i więdnąć. Postanowiłam ją przesadzić ale korzenie nie wyglądały ciekawie, większość zgniła. Dałam jej nową ziemię i zrobiłam drenaż. Przez jakis czas jej nie podlewałam. Juka zaczęła wracać do zdrowia, przestała tracić liście, na samym dole zaczął wychodzić odnóżek, wszystko było dobrze do teraz. Kilka dni temu 2 liście znowu zrobiły się żółte i opadły, chcąc je oderwać wyrwałam cały odrost, który od środka zupełnie jakby zgnił. Obejrzałam pień dokładnie i od góry jest miękki, jak mocniej przycisne to cieknie woda. Myślałam ze juka juz jest nie do odratowania i postanowiłam ją wyrzucić, wtedy zauważyłam ze z pnia który był zakopany w ziemii wyrastają nowe odrosty w znacznej ilości ale korzeni nowych, zdrowych i mocnych jak nie było tak nie ma.
Może ona powinna mieć takie korzenie? Napiszcie proszę co sądzicie i co z gnijacym od góry pniem?
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Juka korzenie

Post »

Ja na Twoim miejscu zostawiłbym tą jukę,ale bym ją bardziej oszczędnie podlewał,jeśli nie ma zdrowych korzeni.Odrosty kiedy będą już większe,będzie można je ukorzenić ;:108 Roślina po zalaniu może zamiera,lecz wydaje potomstwo-odnóżki :D A teraz przyglądam się tej doniczce...ona chyba nie ma odpływów :?: ;:202
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli pień jest miękki to już nie da się jej uratować. Pozostaje pień odciąć cały od góry aż do zdrowej tkanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Parę zdrowych korzeni jeszcze widać i to jest dobra wiadomość. Odciąć całą górę, wszystko co miękkie, gnijące, do zdrowej tkanki, miejsce cięcia można ewentualnie posypać sproszkowanym węglem (lekarski z apteki) lub cynamonem, posadzić do świeżej ziemi (uniwersalna ze sporą ilością rozluźniacza - perlit chociażby), na dno doniczki warstwa drenażu (może być keramzyt). Donica oczywiście z odpływem. I teraz podlewać bardzo rzadko. Zacytuję radę, jakiej mi kiedyś udzieliła koleżanka mająca tendencję do "zagłaskiwania" (czyt.przelewania) kwiatów: "jak mnie kusi, żeby podlać obficie, to biorę mały kieliszek i podlewam taką ilością wody, jaka się zmieści w kieliszku".

Moją dużą jukę teraz w zimie podlewam bardzo skąpo raz na 2, czasami 3 tygodnie, a mimo to ma dwa zżółkłe liście (niedobór światła, za dużo ciepła - ale w tym samym pomieszczeniu muszą mieszkać ludzie).

B.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja bym od razu ociął, pokazały się już ładne korzenie, wybijają nowe pędy.
Czy na pniu jest widoczny ślad po tym nowym chorym pędzie
Obrazek
- ostatnie zdjęcie? Bo wtedy poniżej tego miejsca.
Iwona_97
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sty 2018, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka ma odpływy i ma też warstwę drenażu na dnie. Podstawka kupiona za mała i tak wygląda jakby jej nie było. Czy na pewno po ścięciu zgniłego pnia mogę rane posmarować cynamonem? Jak to dokładnie zrobić i jak grubą warstwę nałożyć? Jeśli tak to zrobię to nawet dziś, natomiast po wegiel drzewny muszę dopiero się wybrać. Przestanę ją podlewać tak często. Powiedzcie mi jeszcze czy ona lubi ciepło czy nie. Bo obecnie stoi niedaleko grzejnika.
Obrazek
Iwona_97
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sty 2018, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ma widoczny ślad po pędzie, więc utne pien kilka centymetrów pod tym śladem.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Iwona_97 pisze:Doniczka ma odpływy i ma też warstwę drenażu na dnie. Podstawka kupiona za mała i tak wygląda jakby jej nie było. Czy na pewno po ścięciu zgniłego pnia mogę rane posmarować cynamonem? Jak to dokładnie zrobić i jak grubą warstwę nałożyć?
Nie wiem, jak często używasz cynamonu, ale generalnie chodzi o przyprawę zmieloną, w formie drobnego proszku. Starczy pół łyżeczki, żeby posypać leciutko od góry. Cynamon ma działanie bakteriobójcze, zadziała łagodnie i do tego można się delektować zapachem :)

B.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A ja swojej jukki ani razu jeszcze nie podlałam (od września). I raczej nie podleję.
Co roku tak robię.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Raflezja, gdzie trzymasz jukę :?: Ja mam swoją tuż przy południowym oknie, blisko kaloryfera i podlewam co "pi razy oko" 3 tygodnie, bo inaczej liście zwisają i wiotczeją. W domu nie mam zbyt ciepło, ale jak by nie było popołudniami kaloryfer grzeje. I tak mam wrażenie, że poję ją za mało.
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Juka - opadają i wiotczeją liście

Post »

Witam, podbijam temat :wink:

Mam problemy z juką
Stała sobie obok telewizora, pokój południowy, stała tak sobie długo i nic jej nie było.
Aż zrobiła się taka:

Obrazek

Obrazek



Teraz jest z nią coraz gorzej :(

Co z nią?
Jak jej pomóc?
Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Teraz stoi w piwnicy, temperatura około 13-15 stopni. Latem wynosze do ogrodu.
gizmo82_pl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 sie 2017, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam bardzo serdeczne. Liczę że ktoś podpowie mi w sprawie juki a mianowicie kupując roślinę jej "pieniek" jest posmarowany mazidłem coś jak kauczuk i tego dotyczy moje pytanie jaka nazwę handlowa ma czytałem ze domieszki węgla drzewnego się tam stosuje pod owa mazia potrzebuje nazwy by kupić lub zrobić takową. Z góry dziękuje.
Nic na świecie nie zostało tak sprawiedliwie rozdzielone jak rozum: każdy uważa, że otrzymał dostateczną porcję
(Leo Rosten)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”