Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
orchidia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 2 sie 2009, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Juszczyna, pow. żywiecki

Chora? Tuja

Post »

Witam.
Moja tuja chyba dziwnie choruje. W innym ogrodzie też widziałam podobną. Co im się stało
Obrazek
orchidia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 2 sie 2009, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Juszczyna, pow. żywiecki

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

I kolejna chora. Tym razem w doniczce

Obrazek

Obrazek
Co jej dolega??
Leunsjo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 cze 2018, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sierosław
Kontakt:

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Moje tuje 60szt. zaatakował grzyb. Usunąłem uschnięte gałązki i wykonałem opryski (Topsinem a wcześniej Saprrolem). Pytanie-czy powinienem usunąć też gałązki-wierzchołki, które nie są uschnięte ale mają przebarwienia i takie brązowe coś na tych gałązkach?
Obrazek
Obrazek
Kamilss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 cze 2018, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

I ja się dołączę do watku. Mam nowy dom i przy płocie posadziłem brabant. Posadzone w ziemi do iglaków, podlewane. Przy części jest mata antychwqstowa, przy części nie. Wszędzie mam jednak problem. Tuje mi zamierają. Brązowieją niektóre gałązki i po ich przełamaniu są zdrewniałe i suche w środku. Mimo to tuje jednak dalej rosną i wypuszczają nowe gałązki. Co może być powodem? Choroba? Grzyb? Przenawozenie lub brak czegoś w glebie? Jak rozwiązać problem?
Obrazek

Obrazek


Obrazek




Obrazek
siejeje
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2018, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja Szmaragd (żywotnik zachodni) - prośba o pomoc

Post »

Witam serdecznie. Jest to mój pierwszy post na forum.
W tamtym roku okołu sierpnia posadziłem z doniczek 18 dużych tuj, które na początku wydawało się że przyjęły się dość nieźle.
W tym roku tuje ładnie wypuściły zielone igły natomiast część gałązek zaczęła usychać. W środku tuje są już mocno brązowe, ale z tego co wiem jest to sytuacja normalna. Gorzej że zewnętrzne gałązki też usychają, choć nie ma ich jeszcze dużo.
Drzewka podlewane są regularnie metodą kropelkową. Na wiosnę sypnąłem pod każde drzewko garść nawozu do iglaków.

Czy ktoś z forumowiczów patrząc na załączone zdjęcia jest w stanie doradzić jak pomóc tujom i zapobiec obumieraniu?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd (żywotnik zachodni) - prośba o pomoc

Post »

siejeje,
Czy przed posadzeniem dałeś próbki gleby do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej i zgodnie z zaleceniami zrobiłeś nawożenie korekcyjne pod tuje?
DamianSW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 14 lut 2018, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
Ja też proszę o pomoc i opinie czy moje tuje zaczynają chorować czy to normalne "zachowanie"
Szmaragdy posadziłem na wiosnę 2017. Teraz mają ok 70-80 cm. Zauważyłem niedawno że w dolnych częściach oraz w środku pojawiły się brązowe gałązki. Zobaczcie proszę zdjęcia. Czy to jest efekt choroby grzybowej czy może to normalne że niektóre części usychają na jesień?
Dodam jeszcze że rosną w lekko zacienionym miejscu.
W sąsiedztwie kilku metrów jest chory jałowiec sabiński (grzyb, rdza gruszy)
Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za zainteresowanie.
Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Wszystko ok., to normalne zjawisko.
DamianSW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 14 lut 2018, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Już się wystraszyłem że to jakiś grzyb.
Dziękuję za opinie.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Ale wytrzepać tuje z tego brązowego suszu trzeba tak czy inaczej. Przy starszych i dużych egzemplarzach to nierealne ale młodszym mona zafundować taką pielęgnację. Odwdzięczą się na wiosnę :)
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Cwaypool
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 paź 2018, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam, mam problem z Tujami Brabant (jak na zdjęciu) - zostały posadzone na początku września, niedawno zaczęły brązowieć i usychać poszczególne gałązki. Czy to jest normalne? Jeżeli nie, to jak można ratować?

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Jak wyżej. Nie wygląda to podejrzanie.
Żywotniki i cyprysy jesienią lubią sobie zrzucić część najstarszych pędów. Sosny również zrzucają wtedy większość najstarszych igieł, chociaż to zależy od odmiany.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
zepp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lis 2018, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam, mam problem z tujami szmaragd które posadziłem 2,5 roku temu (kwiecień 2016). Mam założone nawadnianie więc na brak wody nie narzekają. Urosły naokoło 150 cm. Przez ten czas nic się złego z nimi nie działo. Jednak do sierpnia tego roku ponieważ wtedy zauważyłem że zaczęły brązowieć czubki (w załączeniu zdjęcia). Mimo że na wiosnę dałem nawóz przeciw brązowieniu igieł. Jeden znajomy ogrodnik stwierdził że to grzyb spryskałem więc Topsinem, obciąłem brązowe końcówki i spaliłem jednak po jakimś czasie znowu na innych tujach pojawiło się to samo mimo iż wszystkie zostały przeze mnie spryskane środkiem grzybobójczym Topsin. W związku z tym czy to może jakiś robak np. przędziorek? Proszę o pomoc. Dziękuję.
Obrazek


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”