Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Na moje oko to nic groźnego, jak sadziłeś jesienią półtorametrowe to musisz liczyć się z tym, że bryła korzeniowa w jakiś sposób była naruszona, jakieś części korzeni nie podjęły pracy i w związku z tym trochę gałązek w zimie obumarło.Obetnij i po sprawie.
wuszy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2017, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

selli7 pisze:Na moje oko to nic groźnego, jak sadziłeś jesienią półtorametrowe to musisz liczyć się z tym, że bryła korzeniowa w jakiś sposób była naruszona, jakieś części korzeni nie podjęły pracy i w związku z tym trochę gałązek w zimie obumarło.Obetnij i po sprawie.
Nic groźnego? Jak się powiększy zdjęcie, to wyraźnie widać specyficzne uszkodzenie pędów. Myślisz, że przyczyną może być zbyt słaby/uszkodzony system korzeniowy?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Gałązki najprawdopodobniej zaschły już jesienią, po posadzeniu, ale nie było to zbyt widoczne, dopiero w czasie zimy i teraz wiosną szybko opanowało go coś z rodzaju grzyba atakujących martwe drewno czy tkanki (to czarne), dlatego powinno się to usunąć jak najszybciej, bo każdy patogen się przenosi, tym bardziej jak jest wilgotno.Nie jest to jednak rodzaj grzyba atakujący żywe tkanki (to jest groźne i to miałam na myśli), bo te z reguły potrzebują wyższych temperatur i pojawiają się pod koniec maja, albo w czerwcu i na żywotnikach zarodniki grzyba atakują gałązki bardziej masowo, powierzchniowo, jakby 'plackami', nie pojedyncze gałązki.Najczęściej atakowane są starsze iglaki rosnące dłuższy czas w niekorzystnych warunkach, zagęszczeniu, na zlewnej glebie itp.
Myślisz, że sadząc duże krzewy iglaste obędzie się bez strat jakiejś części gałązek? Moim zdaniem i tak wyglądają bardzo dobrze.
wuszy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2017, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Mam nadzieję, że masz rację. Jednak na pierwszym i trzecim zdjęciu widać wyraźnie, że do miejsca, które jest zaatakowane (miejsce pozbawione kory) gałązka jest zielona. Dlatego wydaje mi się, że to coś atakuje zdrowe pędy.

Rok wcześniej sadziłem thuje tej samej wielkości, z tej samej szkółki i nie dopadło ich takie paskudztwo. Nie znam się na chorobach thuj, ale widmo straty 40 sadzonek trochę mnie przeraża, więc wole chuchać na zimne.
komier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 maja 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam! Czytając to forum wiele dowiedziałem się o moim problemie, ale chciałbym aby zerknął na to ktoś jeszcze. Na początku kwietnia posadziłem 80 tuj brabantów, gleba klasy RIIIa, pod sadzonkę wpakowane kilka garści odkwaszonego torfu i ziemi do iglaków. Tuje zakupione w doniczkach o wysokości 0,8 - 1,2m. Na powierzchni ziemi ułożona agrowłóknina i kora. Od około dwóch tygodni zaczęły marnieć. Niektóre gałązki od wierzchu zbrązowiały, po drugiej stronie natomiast są w żywym zielonym kolorze. Na początku myślałem, że mają za mało wody, bo solidnie namoczyłem je jedynie przed zasadzeniem tak jak polecił mi szkółkarz. Zacząłem więc je podlewać, ale do teraz niestety nie ma zmiany na lepsze. Bardzo proszę o poradę forumowiczów, co może dolegać moim roślinom.
Poniżej zamieszczam zdjęcia:
Obrazek
Wierzchnia strona gałązki.
Obrazek
Ta sama gałązka od spodu.
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam!
michal_ch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lip 2016, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziś zaobserwowałem że z 2 moimi drzewkami ozdobnymi dzieje się coś niepokojącego, zamieszczam zdjęcia. Pytanie jak je uchronić od uschnięcia, czy czymś popryskać?
Obrazek

zdrowe wygladają tak:


Obrazek
Soadrhcp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry, proszę o wyrozumiałość to mój debiut na tym forum. Bardzo proszę o poradę jaka choroba zaatakowała moje rośliny i w jaki sposób im mogę pomóc. Drzewka mają 4 lata. Załączam zdjęcie z dolegliwością.

Obrazek

Pozdrawiam
Mateusz
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Mateusz - wygląda to na porażenie fuzariozą

komier, michal_ch - nadmiar wody w strefie korzeni
komier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 maja 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

selli7 pisze:Mateusz - wygląda to na porażenie fuzariozą

komier, michal_ch - nadmiar wody w strefie korzeni
Witaj, dzięki za odpowiedź!
Czyli może być to wynikiem zwykłego przemoczenia korzeni podczas sadzenia roślin (szkółkarz poradził mi, aby dobrze namoczyć sadzonkę przed posadzeniem, co też uczyniłem poprzez zanurzenie bryły korzeniowej na kilka minut w wiadrze wody)? Czy na chwilę obecną mają za mokro i lepiej ich nie podlewać? Znajomy poradził, abym spryskał je w razie czego czymś na grzyba - spryskałem Topsinem i teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem.

Pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Moczenie przez krótki czas dobrze zrobione.Problem fizjologiczny, za mokro i nieprzewiewnie mają teraz, korzenie przez to nie domagają i z tej strony gdzie operuje słońce gałązki wysuszają się.Gdyby nie było tej włókniny wtedy widać kiedy trzeba podlewać, a tak to utrudnia ocenę.Na cięższej glebie dobrze jest po posadzeniu i podlewaniu raz, czy dwa wzruszyć zasklepioną z wierzchu ziemię, by ułatwić dostęp powietrza bardzo potrzebny w czasie ukorzeniania.
orchidia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 2 sie 2009, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Juszczyna, pow. żywiecki

Chora? Tuja

Post »

Witam.
Moja tuja chyba dziwnie choruje. W innym ogrodzie też widziałam podobną. Co im się stało
Obrazek
orchidia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 2 sie 2009, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Juszczyna, pow. żywiecki

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

I kolejna chora. Tym razem w doniczce

Obrazek

Obrazek
Co jej dolega??
Leunsjo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 cze 2018, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sierosław
Kontakt:

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Moje tuje 60szt. zaatakował grzyb. Usunąłem uschnięte gałązki i wykonałem opryski (Topsinem a wcześniej Saprrolem). Pytanie-czy powinienem usunąć też gałązki-wierzchołki, które nie są uschnięte ale mają przebarwienia i takie brązowe coś na tych gałązkach?
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”