Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Sam napisałeś co może być przyczyną. I my myślimy tak samo. Bez dokładnej analizy nikt nie podejmie się wydania opinii.
Moja rada jest taka, żeby powycinać suche końcówki z zapasem, opryskać fungicydem (choćby jakimś na brązowienie igieł podpinanym pod szlauf) i podrzucić nieco nawozu. Drobne szkodniki mogły zasiedlić wtórnie osłabione rośliny. Obserwuj czy będzie coś żerować w sezonie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Nie wiem czy na zdjęciu tak to wygląda, że usunięta jest cała ściółka z opadłych igieł, ale przydałoby się i na pewno nie zaszkodziło na nowo wyściółkować korą, by wilgoć zatrzymać.Jedną z przyczyn może być przesychający zbyt mocno grunt, a żywotnik ma płytko korzenie.
gregorkruk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 cze 2015, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Dzięki za podpowiedź.Tak, masz rację, nie ma ściółki. Tuje sadzone były w granicy przez sąsiada z własnych amatorskich sadzonek (za co jestem wdzięczny). Teren jest ze spadem na piaszczystej glebie (20 cm ziemia, 50 piach, glina). Ściółkowane były tylko po posadzeniu. Nie ma obrzeży i podczas koszenia, grabienia przyległego trawnika wszystko spod tuji jest wyczyszczone. Od strony sąsiada jest sad (czereśnie, orzech włoski, wiśnie). Wszystko co mogę zrobić to z mojej strony. Wyściółkuję na nowo pod całym szpalerem. Czy oprysk tylko z jednej strony może być wystarczający?

Dodam jeszcze, że opadłe igły sprzątnięte zostały w 2013 r. kiedy walczyłem z licinkiem tujowiaczkiem. W pierwszym poście podałem błędnie misecznika tujowca.
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam. Mam pytanie , czy ktoś fachowym okiem mógłby zerknąć na te fotki co się dzieje. Od zeszłego roku w mojej okolicy zaczął się
problem z żywotnikami tzn. w promieniu kilkudziesięciu kilometrów zaczęły padać , różne gatunki małe czy kilkunastoletnie . Problem pojawił się również u mnie . Najpierw tuje u mnie Brabant i Szmaragd zaczęły robić się jasno zielone a potem usychać w efekcie padły.
Na razie tylko 3 sztuki ale sąsiedzi mają po kilkanaście brązowych. Nie wiem czy to problem suszy zeszłorocznej czy może jakaś choroba
grzybowa na większą skalę . Oto fotki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tomb323
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 cze 2016, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

witam
zaobserwowałem na dwóch tujach brązowienie igieł na łuskach od zewnątrz, dwa razy opryskałem opsin i glebowo w dalszym ciągu nie ustępuje. możecie mi pomóc dołączam zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Mam taki oto problem z Tujami na zdjęciach. Czy to problem natury fizjologicznej - niedobór magnezu i siarki i rozwiązanie to nawóz na brązowienie igieł czy jednak się mylę i co innego jest przyczyną brązowienia i zasychania igieł i całych pędów ? Z góry dziękuje za pomoc :)

Obrazek


Obrazek

Obrazek
05filipek24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 cze 2016, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Obrazek
Czy ktos rozpoznaje tego szkodnika na tujach?Galazki brazowieja i usychaja.W niektorych miejscach sa posklejane ,jakby pajeczyna a jak sie je rozdzieli to siedzi tam taki brazowy robal.jakby larwa.Co to jest i jak z tym walczyc?POMOCY!!!!
marcino1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 sie 2016, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Co to jest? Takie czarne końcówki gałązek...?
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Chęć rozmnażania się, wytworzyły odpowiednie organy :wink:
ogrodnik_pl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 wrz 2016, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witajcie,

Cos niedobrego dzieje sie z moimi tujami. Mam ich około 30 a na 4rech zaczynaja opadac pojedyczne gałązki, dosyć duze, są dziwnie powykręcane w dół, niektore usychają. Co sie dzieje ?
Przyznam ze nigdy nie pryskałem tych drzewek. Na wiosne są nowożone tym specyfikiem:
Obrazek

Zdjęcia w pelnej rozdzielczosci są dostepne spakowane pod tym adresem: (nie trzeba miec konta, na dole klikamy nie dziekuje i mozna pobrac pliki)
-> https://www.dropbox.com/s/d8eguin7chprt ... e.zip?dl=0

a tutaj mniejsze rozmiary
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Prosze o pomoc, jak tu pomoc, szkoda mi ich ;:145 ;:145
mchudzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 wrz 2016, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam.
Na wstępie chciałbym się przywitać bo jestem tutaj pierwszy raz.
Mam taki oto problem. Od jakiegoś czasu może od dwóch tygodnie jedna z tui Brabant zaczęła bardzo brązowieć. Nie wiem czy to ma znaczenie ale wcześniej traktowałem wszystkie (20 szt) magusem od przędziorka. Tuje mają około 3 lat i wszystkie po posadzeniu się przyjęły. Jakiś czas temu miałem szkodnika, który rył tunele pod darnią ale się go pozbyłem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Sadząc duże drzewka trzeba się liczyć z tym, że będą w słabszej kondycji niż sadzone od małego z dobrze wyrośnięta bryłą korzeniową.Przesadzane drzewo nigdy nie odbuduje już do tego stopnia korzeni jakie by miało nie ruszane.Widać to nawet po gałązkach, są jakby lekko oklapłe (przyrosty są słabe i wiotkie), a drzewko ze zdrowymi korzeniami, lepiej ukorzenione ma gałązki bardziej jędrne, inaczej się układają.

Słaby system korzeniowy widocznie nie podołał atakowi owego ryjącego stworzenia, które jeszcze bardziej go osłabiło.
mchudzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 wrz 2016, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

jakieś propozycję jak je wzmocnić, odżywić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”