Agrest - szkodniki i choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Agrest - choroba?

Post »

Widać druga skrajność, słaba gleba i susza mu dokucza.Podlewaj i dodaj wokół ściółkę, by tak nie przesychało.Nawozić najlepiej wczesną wiosną.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Agrest - choroba?

Post »

Też mam żółty piach i było to samo. Do momentu kwitnienia i zawiązywania owoców wszystko OK. Potem większe liście ciemniały a brzegi wygladały jak spalone zapalniczką. Młode liscie karłowaciały , żółkły i zasychały. Przestało jak agrest dostał dawkę nawozu o dużej zawartości potasu. Poza tym kilkakrotnie w sezonie podlewam zakwaszoną woda bo agrest lubi pH 5,5-6,0. Zamiast albo razem z czarną ziemią daj wysuszonej i zmielonej gliny albo bentonitowy żwirek dla kota. Ilaste mikrocząstki wraz z wodą popłyną wgłąb ziemi i trochę uszczelnią porowate podłoże. Dzięki temu pierwszy lepszy deszcz lub konewka wody nie wypłucze nawozów poza zasięg korzeni. Na razie stosuj fertygację.
konrad_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 sie 2017, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest - choroba?

Post »

kaLo pisze:Nie wiem czy odmiana się zgadza z deklarowaną ale oparzenia słoneczne owoców są ewidentne.
Co mogę w tej sytuacji zrobić?
Poniżej jeszcze dwa inne zdjęcia. To wszystko to są oparzenia?
I co to za ciemnie plamki na liściach?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agrest - choroba?

Post »

Tak, to wszystko oparzenia. Kropki na liściach to: Antraknoza porzeczki, po zbiorach opryskaj preparatem: Score 250 EC.

Pozdrawiam klakier.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Agrest - choroba?

Post »

konrad_ Twój zielony agrest najwyraźniej jest jednak czerwony a oparzenia to mięknące plamy, które z czasem gniją a owoce opadają.
konrad_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 sie 2017, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest - szkodniki i choroby

Post »

Właśnie miałem zapytać znowu, bo wszystkie owoce są już czerwone i co raz bardziej miałem wątpliwości do tych oparzeń :D
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Agrest - szkodniki i choroby

Post »

Wystarczy spróbować , jak smaczne i wystarczająco słodkie to zerwać i zjeść na zdrowie :D .
Można też poczekać aż troszkę przejrzeją , zalać spirytusem i poczekać na moment pogorszenia zdrowia :;230 .
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Agrest - szkodniki i choroby

Post »

Co się dzieje mojemu agrestowi? Brakuje mu czegoś? Od chyba dwóch dni opadają owoce. Nie jest ich dużo, ale kilkanaście już spadło. One ciemnieją i spadają.
Obrazek

Obrazek
Dojrzałe raczej nie są, bo są dość twarde i mocno kwaśne.
andrzej1967
50p
50p
Posty: 65
Od: 23 cze 2020, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest - szkodniki i choroby

Post »

Witam,

czy ktos spotkal sie z takim problemem jak na ponizszym zdjeciu?

Obrazek
iwanda
100p
100p
Posty: 174
Od: 5 lip 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary - lubuskie

Re: Agrest - szkodniki i choroby

Post »

Ktoś pomoże ?
W ubiegłym roku posadziłam 3 krzaki agrestu ( 2 zielone i 1 czerwony ). Czerwony miał się dobrze , zielony natomiast dosłownie oblepiony był zielonymi gąsienicami, które zjadły liście. W tym roku ładnie zawiązał owoce i znowu dzisiaj zobaczyłam gąsienice. Jak się ich pozbyć i dlaczego są tylko na tej odmianie ?


Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Agrest - szkodniki i choroby

Post »

Oprysk Mospilanem jak najszybciej jeżeli jeszcze coś zostało.
Izzy
50p
50p
Posty: 59
Od: 20 kwie 2017, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agrest - szkodniki i choroby

Post »

Bardzo was proszę o pomoc!
Czy to opadzina liści? Agrest choruje conajmniej od trzech lat. Był chory w sezonie, gdy kupiłam działkę, w tamtym roku również. Na ten rok poczytałam i na wiosnę go opryskałam. Bez skutku. Usuwać? Trudna to choroba do zaleczenia?
Obrazek
jagusia111

Re: Agrest - szkodniki i choroby

Post »

Dokładnie wygląda to jak antraktoza inaczej opadzina liści. Jeżeli roślina chorowała w ubiegłych latach z każdym rokiem jej stan się pogarsza to niestety jeden oprysk nie wystarcza. Na zaatakowanym krzewie trzeba wykonywać opryski profilaktycznie. Ochronę rozpoczyna się już przed kwitnieniem powtarzając opryski co ok 14 dni do czasu aż zawiązki osiągną dość spore rozmiary. Zalecane jest również wykonanie 1 - 2 oprysków po zbiorach. Zalecane środki to środki oparte na menkozebie (penncozeb, mencozeb, dithane) można stosować również Zato czy też Score.
Powodem zasychania liści od brzegów i plam może być również zbyt wilgotna i zlewna gleba.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”