Truskawki choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Chociaż na tej wyżej jest mączniak więc trzeba spryskać topsinem ale w przypadku tych 3 chorób chore części trzeba usunąć przed pryskaniem a mączniaka musisz koniecznie zwalczyć więc topsinem trzeba dwa razy w 7 dniowym odstępie i miedzianem tak samo
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
kokodryl
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 3 lip 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Zrobiło się już chłodno więc tego mączniaka polecę tylko Siarkolem, a na wiosnę kupię Topsin i zobaczym. Dzięki za rozpoznanie
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Truskawki w szklarni ładnie zdrowo rosną kwitną ale zawiązki owoców nie rosną tak jest u wszystkich 3 odmian może wiecie co jest nie tak
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Niektóre odmiany truskawek, np. męskosterylna Panon, wymagają zapylacza w postaci innej odmiany kwitnącej w tym samym czasie. W szklarni zapylenie krzyżowe może być problematyczne, nawet gdy masz posadzonych kilka odmian, ze względu na brak owadów zapylających.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Spróbowałem zapylać pędzelkiem bo w szklarni brak silnego wiatru i owadów a te odmiany są samopylne bo wcześniej w gruncie miałem tylko San Andreas i sie zapylała bez innych odmian a w szklarni nawet San Andreas nie może się zapylić zobatrzymy czy pędzelek coś da
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
apachacz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 sty 2020, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Post »

Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc w diagnozie truskawki. 2 tygodnie temu kupiłam sadzonki, przesadziłam je do większych doniczek i w tym tygodniu zaczęłam wystawiać na dzień na południowy balkon. Na pojedynczych, starszych liściach zaobserwowałam dziś takie odwodnione szaro-żółte plamy, od spodu liścia nie są aż tak widoczne. Obejrzałam sadzonki bardzo dokładnie i żadnego robactwa nie wypatrzyłam. W internecie też nie znalazłam choroby, która dokładnie zgadzałaby się z opisem. Czy to jakiś grzyb, bakteria? Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam Serdecznie
Obrazek

Obrazek
GimeroPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2020, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co dopadło moje truskawki?

Post »

Witam serdecznie i proszę o pomoc. Nizej zdjęcia z roślinkami. Nie wiem co to jest i jak sie to leczy. Dziękuje. Jan


Obrazek

Obrazek

Obrazek
swiadziu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 kwie 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Witam,
mam chyba bardzo podobny problem jak użytkownik z postu powyżej :(
Coś zaatakowało moje truskawki ( odmiana pnąca ) rosnące w doniczkach na balkonie jak widać na poniższych zdjęciach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na jednym ze zdjęć widać co zostało z krzaka po około tygodniu od momentu jak został "zarażony"
Obrazek

Co to za choroba lub szkodnik i jak z tym walczyć ?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc !
Kezaya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 cze 2020, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Młode truskawki - zasychaja liście w srodku

Post »

Obrazek

Witam, ponad dwa tygodnie temu wysadziłam moje pierwsze truskawki. Odmiana F1 Toscana, różowe kwiatki, słodkie owoce. Jednak jedna z truskawek wygląda niedobrze - cos się dzieje ze środkowymi listkami. Co to może być?
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Młode truskawki - zasychaja liście w srodku

Post »

To prawdopodobnie Marszczyca liści.
Jest to choroba wirusowa.
Trzeba usunąć wszystkie porażone liście i spalić. Mam nadzieję że nie ma tam mszycy bo ona przenosi wirusy
mar_ko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 cze 2020, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Truskawki - co to za choroba lub szkodnik?

Post »

Dzień dobry.
Od kilku dni moje truskawki "coś" zaatakowało. Kilka krzaków wygląda jak na załączonych zdjęciach - zasychają, owoce są twarde, pozbawione smaku i zapachu truskawek. Czy to choroba, czy jakiś pasożyt?
Dzieje się tak tylko w jednej części "plantacji" (choć to za duże słowo - posiadam tylko 100 krzaczków), ale boję się, że będzie się rozprzestrzeniać.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - co to za choroba lub szkodnik?

Post »

Prawdopodobnie w korzeniach są czerwone mrówki, u mnie było identycznie - po wyrwaniu krzaczka, pod spodem było pełno maleńkich czerwonych mrówek.
Pozdrawiam, Zosia
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Truskawki - co to za choroba lub szkodnik?

Post »

Powodów może być więcej, równie dobrze może to być roztocz truskawkowiec niewidoczny gołym okiem szkodnik jak i wirus - cętkowana plamistość liści. W obu przypadkach objawy są podobne - karłowacenie krzaków i owoców. Wyrwij krzaczek, obejrzyj dokładnie i poszperaj w necie. Nikt tu raczej nie wskaże palcem co to konkretnie jest.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”