Lipa- choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
rydnor
1000p
1000p
Posty: 1041
Od: 26 maja 2008, o 20:25
Lokalizacja: Toruń

Lipa- choroby i szkodniki

Post »

Proszę o pomoc w określeniu choroby liści i czym lub jakim sposobem można to zwalczyć? Z góry dziękuję za wiadomość.Ryszard. Obrazek Obrazek Obrazek
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jeśli na lipie nie ma szkodników typu mszyce, szpeciele, pryszczarki czy wciornastki to moze byc np. fitoplazma

Koniecznie weź białą kartke i wytrzep z liści wszystko co na nich siedzi. Potem zerwij liście i zobacz co jest pod tym zawiniętym brzegiem. Moga ujawnic się owady lub ich larwy może będą odchody po bytowaniu owadów.
Awatar użytkownika
rydnor
1000p
1000p
Posty: 1041
Od: 26 maja 2008, o 20:25
Lokalizacja: Toruń

Lipa- co robić?

Post »

Dzięki;Wciornastek,zastosuję się do Twoich rad.O efekcie powiadomię.Pozdrawiam.Ryszard
Awatar użytkownika
rydnor
1000p
1000p
Posty: 1041
Od: 26 maja 2008, o 20:25
Lokalizacja: Toruń

Lipa- co robić?

Post »

Zrobiłem test sprawdzający,żadnych mszyc,pryszczarek czy wciornastków nie zauważyłem.Pod zawinięciem krawędzi liścia,też nic nie znalazłem.Porażone są młode listki,starsze są już normalne.Zawinięte krawędzie są twarde i łamliwe a w dalszej kolejności brązowieją i można je kruszyć.Na jednym zajęciu widać zbrązowienie liścia.Czy fitoplazma jest uleczalna i czym się leczy?Pozdrawiam.Ryszard. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
rydnor
1000p
1000p
Posty: 1041
Od: 26 maja 2008, o 20:25
Lokalizacja: Toruń

Lipa- co robić?

Post »

Czy może,ktoś z Pogotowia Roślinnego, zobaczyć zdjęcia tej lipy i poradzić co dalej robić?.Pozdrawiam Ryszard.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Pisz na PW; kol. Janusza z PO nie będzie do jesieni.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
johny tomala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 sie 2009, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Lipa - choroby i szkodniki

Post »

Witam.

Posadziłem późną wiosną dwie lipy (wedle wszelkich oznak mi znanych - drobnolistne). Jedna sprawia wrażenie, że w miarę dobrze się "czuje", za to drugiej klimat chyba nie specjalnie służy, gdyż od pewnego czasu przybrała wygląd następujący:


Obrazek

Obrazek

Jak myślicie ? Grzyb ? Szkodnik ? Czy tylko niezbyt dobra aklimatyzacja w nowym środowisku ? Poczekać cierpliwie na wiosnę (ignorując te przedwczesną tegoroczna "jesień"), czy też jednak reagować ? (jakiś oprysk ?)

z góry dziękuję
serdecznie witam Wszystkich - "ogrodnik" z przypadku
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Lipa- co robić?

Post »

Ryszardzie, udało Ci się zdiagnozować tą chorobę/szkodnika ? Co z Twoja lipą ?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Lipa- co robić?

Post »

Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Krzychu110
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 cze 2010, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa- co robić?

Post »

Panie Ryszardzie,
Czy udał się Panu wyleczyć lipkę?
Mam taki sam probem: zwijajace się liście młdych pędów.
Co robić? Obrazek
Krzysztof
viosca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 26 mar 2010, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a nad Bobrem, pod Nowogrodem

Re: Lipa- co robić?

Post »

Ja też mam problem z lipą. Troszkę inny. Moja po prostu usycha.
Najpierw brązowieją liście, potem usychają całe gałązki. Zaczęło się od strony zachodniej, teraz choroba przełazi na drugą stronę drzewka.
Lipa ma około 3 metrów wysokości. w zeszłym roku jadły ją mszyce, kapała spadzią, liście się zawijały. Na początku myślałam, że w tym roku też mszyca - a tu niespodzianka, żadnych robaków nie widać. Są małe pajęczynki, ale nie wszędzie. niektóre liście są wyjedzone rak, że zostały same żyłki, suche i brązowe.
Pięć metrów obok rośnie druga lipka i ta nie usycha - ma tylko kilka suchych gałązek po zimie, którym dałam szansę na zazielenienie, ale już chyba czas ciąć :-)
aha, ta nieusychająca kwitnie, a ta usychająca nie.

Podobnie jak lipa zaczyna zachowywać się jarzębina, usychają liście, pojawiają się brązowe kropki, zwija się po brzegach i brązowieją.

Co robić? Jak będę miała okazję doślę zdjęcia.
Pozdrawiam
życzę zdrówka
Kaśka
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Lipa choruje pomocy

Post »

Moja lipa od jakiegoś czasu choruje. Zaczęłam bardzo dokładnie sprzątać jesienią liście. Mimo tego nadal wygląda źle.
Wyszukałam nazwę choroby - plamistość obwódkowa liści lipy - listki mają dokładnie takie plamy jak na zdjęciach opisowych. Niestety nie ma zbyt dużo informacji na temat walki z tą chorobą.
Może ktoś zna jakiś sposób aby powstrzymać tę chorobę? Dodam, że lipa jest duża i opryskiwanie raczej ciężko będzie przeprowadzić. Może czymś podlać?
Co robić?
zanetap
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 5 sie 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Lipa choruje pomocy

Post »

Hej
Grzyba możesz sie pozbyc w ten sposób że kupisz śodek grzybobójczy np. Sportak alpha 380 EC, Benazol 50 WP, Mirage 450 EC, tOPSIN M 500 sc. Na liściach na których sa plamy systemztycznie usuwaj. Generalnie do rozowju tej choroby przyczynia się wysoka temp i duza wilgotnośc dlatego też na razie nie zraszaj roslinki.
Mam nadzieję że chodx troche ci pomogłam.
Pozdrawiam
Żaneta
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”