Mszyca

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Torbal
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 2 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mszyca

Post »

Jak często można stosować napar z czosnku przeciw mszycom na peralgonii i daturze? Zastosowałem dwa dni temu i ku mojemu zdziwieniu szkodniki uschły, ale zaczynają pojawiać się ponownie. Czy preparat może zaszkodzić roślinom?

Czy Vertimec lub Nissorun może znaleźć zastosowanie w przypadku mszyc? Nie znalazłem takiej informacji...
jagusia111

Re: Mszyca

Post »

Nie może to preparaty na roztocza.
Torbal
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 2 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mszyca

Post »

Nie chcę stracić roślin, a widzę, że na peralgoniach mszyc przybywa nie wiadomo skąd :roll:
Jeden liść datury delikatnie się zwiną i zesztywniał... dopiero po dokładnych oględzinach dojrzałem od spodu na liściach mała czarne kropki i kilka dorosłych mszyc.

Proszę o polecenie sprawdzonego preparatu, bo to mój pierwszy sezon z roślinami :) Napar z czosnku wystarczy czy zastosować coś bardziej skutecznego?
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Mszyca

Post »

Mszyce domowe sposoby
Mleka i woda w proporcji 1:1. Po wymieszaniu można pryskać.
20 g szarego mydła rozpuścić 1 litrze ciepłej wody.
Wyciąg z tytoniu papierosowego - można stosować tylko na rośliny ozdobne.
Oprysk z octu. Roztwór w proporcji 1:10.

Z chemii to Mospilan 20SP
Torbal
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 2 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mszyca

Post »

Dziękuję za informację.
Zdjęcie szkodnika o którym się rozwodzę:
Obrazek

I liść datury, który się zmienił i dał do zastanowienia:
Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Mszyca

Post »

:wit Datury to chyba najczęściej atakują przędziorki , przyciągają je wręcz jak magnez .
Nie wiem co to za szkodnik . Liść wygląda jakby sporo azotu dostał , śladów żerowania
szkodników nie widać .
Ze środków co to mszyce i przędziorki na raz ubiją jest Karate Zeon , nie pamiętam jak
ze skutecznością .
Ja wczoraj zalałam czosnek wodą a dzisiaj pryskam , jak nie zadziała pójdzie chemia .
danny239
50p
50p
Posty: 60
Od: 31 maja 2020, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mszyca

Post »

A ja ostatnio użyłem maceratu z czosnku, posiekałem zaledwie trzy ząbki i zalałem litrą wody a potem odstawiłem na dobę. Następnego dnia rozcieńczyłem macerat jeden do jednego i oprysk świetnie zadziałał, nie dodawałem nawet cebuli czy płynu do naczyń jak niektórzy, także nic tylko używać czosnku :D
Torbal
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 2 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mszyca

Post »

Ja zrobiłem wywar o czym pisałem wyżej i opryskałem wszystkie rośliny na balkonie. Następnie zabieg powtórzyłem dwukrotnie i mogę potwierdzić, że ten naturalny preparat sprawdził się w moim przypadku.
Po pierwszym oprysku trochę spanikowałem, bo mszyce dalej się pojawiały, ale w coraz mniejszej ilości i aktualnie ich nie widzę.
Bartek77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 kwie 2021, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zamgławianie termiczne

Post »

Jakie środki stosujecie na mszyce w zamgławiaczu termicznym?
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mszyca

Post »

cattleya, w ubiegłym roku skorzystałam z sugestii, żeby podlewać gnojowicą z pokrzyw, ale inwazja mszyc była tak straszliwa, że niespecjalnie pomogło :( Skończyło się na chemii.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Sikorzanka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 6 gru 2018, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z-ce Śl.

Re: Mszyca

Post »

Mnie mszyca chyba pokonała. Zaczęło się od kaliny. Bo zachciało mi się w ogródku kaliny...Był popiół, był czosnek, mleko, gnojówka i nic, ostatnio Mospilan gdzie 2 tygodnie był spokój. Po 2 tygodniach nie dość, że kalina znowu w mszycach to i na żółtej jarzębinie inwazja. Młode pędy zjedzone. Kolejny oprysk. Kolejne dwa tygodnie spokoju i znowu. Dziś robię oprysk ostatniej szansy tym Mospilanem. I jak to nie pomoże to żegnaj kalino.
A może macie jakieś inne pomysły, a może inny środek ? Mam zerowe doświadczenie w kwestii oprysków i walki z tym dziadostwem. Te moje mszyce to jakieś terminatory ;:155
Normalnie jadły tylko kalinę a jak zaczęłam kombinować z opryskami to przerzuciły się na jarzębinę, po czym i na kalinę wróciły...ręce mi opadają...
jagusia111

Re: Mszyca

Post »

Mszycy nie da się zwalczyć jednym czy dwoma opryskami. Wiosna była zimna więc teraz wyleciała ze zdwojoną siłą, a kalina to jej ulubieniec (wiem bo mam :D ). Mospilan dłużej jak dwa tygodnie nie wytrzyma. Trzeba powtarzać. To samo jest np. na różach.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mszyca

Post »

Sikorzanka pisze:A może macie jakieś inne pomysły, a może inny środek .
Ja mam dobre doświadczenia z Mospilanem ale również z Decisem. Ten drugi wg mnie jest bardziej agresywny i może być bardziej skuteczny. To dość popularny środek.
notabene oprysk Miospilanem pomaga mi na 2-3 dni w walce przeciw komarom. Po oprysku gęstych krzewów gdzie mają siedlisko przyczajają się na 2-3 dni i są znacznie mniej natarczywe.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”