Pleśń na trawniku

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Pleśń na trawniku

Post »

Kilka dni temu zauważyłem ogniska białej pleśni w zakładanej jesienią części trawnika. Pomyślałem, że zostawiłem ją zbyt długą więc jeszcze raz skosiłem. Dzisiaj widzę kolejne ogniska choroby.

Przypomina to pleśń pośniegową ale przecież nie było jeszcze śniegu!

Proszę pomóżcie.
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń na trawniku!``

Post »

Wykop zarażoną trawę spal ją ,a resztę popryskaj preparatem grzybobójczym.
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Re: Pleśń na trawniku!``

Post »

Dzisiaj całość głęboko przegrabiłem , spryskałem roztworem środka grzybobójczego - teraz czekam
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Re: Pleśń na trawniku!``

Post »

Chyba się udało. ...tfu tfu

Plamy zniknęły. spryskałem trawnik roztworem preparatu TOPSIN
jeziorna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2012, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń na trawniku!``i nie tylko pleśń

Post »

Też mam pytanie odnośnie trawnika , ale nie jest to raczej pleśń .
Pojawiają się na nim " plamy " suchej trawy , z reguły okrągłe ogniska zżółkniętej trawy . Mam to w różnych miejscach ogrodu , więc nie miejsce ma znaczenie . Wygląda jakby ktoś te miejsca oblał czymś i trawa tam zaschła . Można tę trawę śmiało zdrapać z ziemi . Sądziliśmy , że może to ogniska pod obornikeim , ale to chyba nie to .
Poza tym , trawnik ma też dziwne ogniska z trawą wyjątkowo bujną , ciemniejszą i łądniejszą niż pozostała . BYć może te ogniska pózniej żółkną , ale nie mogę tego stwierdzić na pewno .
Czy znacie może przyczynę i radę co z tym zrobić ?
Niestety nie mam fotki , ale jak trzeba będzie zrobię i dołączę .
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2939
Od: 21 maja 2008, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Pleśń na trawniku!``i nie tylko pleśń

Post »

Witam.

jeziorna wyjątkowo bujna trawa może być jak Piszesz po oborniku.
Trawa sucha pojawia się najczęściej w miejscach wydeptanych zimą lub pod zalegającym, udeptanym śniegiem.
Moim zdaniem to nic groźnego bo też takie zjawisko u mnie co roku występuje tam gdzie mój M. starannie wdeptuje śnieg.
Wystarczy wiosną starannie wygrabić lub przyprowadzić aerację i podsypać nawozem, podlać i trawka pojawi się.

Pozdrawiam Serdecznie. Zyta. ;:196
jeziorna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2012, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń na trawniku!``

Post »

Dziękuję za odpowiedź , ale to też nie to o czym piszesz . Nasze zjawisko pokazało się już w zeszłym roku latem , a trawnik dopiero wtedy został założony . Więc śnieg nie ma z tym nic wspólnego . Przypuszczamy raczej , że ma to związek z chorobą grzybową . Mieszkamy blisko jeziora i raczej na podmokłych terenach . Ziemia jest dośc ciężka , bo gliniasta . Tam gdzie jest najwięcej plam , ziemia pochodzi z wierzchniej warstwy gruntu macierzystego . W innej części ogrodu , gdzie ziemia jest wymieszana z próchniczną , plam jest o wiele mniej . Spólchnialiśmy glinę piaskiem i obornikiem i mamy zrobione trzy nitki odwodnienia , ale tam gdzie jest najwięcej plam , właśnie te nitki nie sięgają . Czym najlepiej zadziałać , jeśli to choroby grzybowe . Czytałam , żeby nie nawozić zbyt dużo azotem i dodać więcej potasu . Nie bardzo za to wiem , skąd biorą się także plamy wyjatkowo bujnej trawy . Tego w żaden sposób nie rozszyfrowałam i nie mam nawet przypuszczeń , za wyjątkiem tego , że te kawałki muszą mieć dużo azotu , ale skąd takie plackowe umiejscowienia ?
haste
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2011, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Plesn na trawie

Post »

Witam,

Co możne być przyczyna pojawiania sie nitek - pajęczynek, pleśni na trawniku? Pleśń pojawia sie codziennie rano jak jest jeszcze rosa - znika ok. 11 godziny. Poza tym praktycznie cały czas czuc wilgocią z trawnika - intensywny zapach. Kilka dni temu na próbe ściąłem trawnik do 2cm, dokladnie wygrabilem. Po scieciu ani razu nie podlewalem (4 dni), opadow deszczu takze nie bylo.
A dzis rano wygladalo to tak jak na poniższych zdjęciach.

Regularnie kosze trawe (1 lub 2 razy w tygodniu) na 5,5cm, co 4 koszenia trawa dostaje nawoz (na razie wstrzymalem sie od nawozen). Trawnik zakładałem tego roku na wiosnę i zastanawiam sie czy przypadkiem jak przekopywałem trawnik - przygotowywalem pod nowy, cześć starej darni nie dostala sie do ziemi i teraz gnije - czysto teoretyzuje bo moze to nie miec znaczenia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plesn na trawie

Post »

1. Wygląda jak by był cień na trawniku i zalegała wilgoć.
2. Przykry zapach świadczyć może o dużym zakwaszeniu, przyczyną może być zbyt duża ilość azotu w nawozie
3. O tej porze roku rosa jest czymś naturalnym i widoczne są pajęczyny.
4. Jeśli to pleśń można zastosować Ronilan lub Rovral Flo
haste
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2011, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plesn na trawie

Post »

ogrod2000 pisze:1. Wygląda jak by był cień na trawniku i zalegała wilgoć.
Trawnik jest osłonięty tylko od strony wschodniej, później już cały cas jest nasłoneczniony
ogrod2000 pisze:2. Przykry zapach świadczyć może o dużym zakwaszeniu, przyczyną może być zbyt duża ilość azotu w nawozie
O to jest cos o czym nie wiedziałem - juz do konca roku nie będę nawoził i sprawdzę dodatkowo pH
ogrod2000 pisze: 3. O tej porze roku rosa jest czymś naturalnym i widoczne są pajęczyny.
U mnie jak te pajęczynki weźmie sie do reki to maja bardzo intensywny zapach - i właśnie to mnie bardziej zaniepokoiło
ogrod2000 pisze:4. Jeśli to pleśń można zastosować Ronilan lub Rovral Flo
Kupie i zobaczymy rezultati.
frytkowski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 maja 2012, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam
Mam problem z trawnikiem - po stopnieniu śniegu moim oczom ukazał się taki oto widok (zdjęcie w załączeniu)
Miejscami trawnik pokryty jest jasnymi plamami. Domyślam się iż jest to pleśń śniegowa.
Zastanawiam się czy walczyć z nią teraz (początek lutego) czy dać sobie spokój i poczekać do wiosny ?
Walka z pleśnią polegała by na wygrabieniu tych miejsc i opryskaniu środkiem grzybobójczym.
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pleśń śniegowa - walczyć teraz czy poczekać ?

Post »

Jeżeli masz możliwość to przegrab to. Po co czekać. Zdjęcie nie działa.
frytkowski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 maja 2012, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń śniegowa - walczyć teraz czy poczekać ?

Post »

PiotrekP dzięki za odpowiedź, rozumiem że teraz najlepiej byłoby przegrabić a oprysk na wiosnę?


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”