CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Olek123
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 kwie 2018, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Dzień dobry! Chciałem się zapytać co to za gość na jabłoni i jak go zwalczyć?...

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Ręce opadają, Olek!, wystarczy zajrzeć na poprzednią stronę !!!! :roll: :roll: :roll:
Pozdrawiam! Gienia.
Olek123
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 kwie 2018, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Super, dziękuję :)
Gigi999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 kwie 2019, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Witam. Nie jestem pewna dlatego prosze o pomoc.
Czy to rdza gruszy?
Dodam ze w w pobliżu rośnie jałowiec.
Obrazek

.
Obrazek

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Rdza jak malowana .
Pozdrawiam! Gienia.
Gigi999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 kwie 2019, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Dziękuję :wink:
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Witam
Tydzień temu zauważyłem, że na wszystkich moich drzewach jabłoniach, czereśniach, gruszach, śliwach, wiśniach są pęknięcia (drzewka 3-5 letnie). Pionowe pęknięcia wzdłuż pnia lub przy gałązkach. Nie są one ciemne ani nie wyglądają na grzyby. Zastanawiam się czy to nie efekt przenawożenia. W tym roku sypałem obornik granulowany. Wszystkie drzewa mam wrażenie, że rosną bardzo intensywnie. Czy to możliwe że te pęknięcia powstały na skutek zbyt szybkiego wzrostu drzew? Co robić? Obecnie zasmakowałem wszystkie pęknięcia
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

U mnie też mam takie coś czyli kora w pionie jest popękana ,głównie na śliwach :( a co może być przyczyną że śliwy na drzewach znikają miałem tyle śliwek a może zostały na drzewie 3 sztuki :?: a na drugim się zmniejszają i miękną czy to jakaś choroba czy może mszyce je załatwiły .mam to z roku na rok
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Wrzucam zdjęcia swoich pęknięć. U mnie jest tak, że im młodsze drzewko tym więcej pęknięć i mocniejsze przyrosty. Dosłownie po 30-50 cm. Pryskałem w tym sezonie rośliny miedzianem na wiosnę + robiłem jeszcze jeden oprysk jeśli dobrze pamiętam Zato. Czy ponowić oprysk teraz dla odmiany np. topasem albo jeszcze raz zato? Rany zamolowywuję pastą do drzew. Wydaje mi się, że w tym roku nie uwzględniłem skrajnej suszy z zeszłego roku. Być może wciąż było sporo azotu w glebie z poprzedniego roku a ja na wiosnę dowaliłem obornika. Co prawda nie sypałem dużo max 2 kg na drzewo ale jednak.
Sry za jakość drugiego zdjęcia.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: To jakaś porażka w tym roku! Żeby tyle było choróbsk? Pomóżcie mi proszę

Post »

gienia1230 pisze:Alette, zapomniałam spytać,czy jesteś pewna, że na jabłonkach masz zarazę ogniową? Jeśli tak, to szukaj w pobliżu źródła zarażenia tą bakterią, jakieś głogi, irgi lub zdziczałe grusze., jabłonie. Inaczej to walka z wiatrakami, nie wygrasz jeśli nie usuniesz przyczyny.
gienia1230 już nie jestem taka pewna, teraz myślę, że może sie pomyliłam, i tam nie było zarazy ogniowej, mimo tej czarnej kory i tych zwiędłych pędów, to był okres kiedy ciągle padał deszcz.... Nie wiem :? Ale jest jedno drzewo nie na naszej działce, kilkanaście metrów od niej, które ma raka bakteryjnego? tego nie jestem pewna - to stara czereśnia, mała ok 5m, jeśli możesz mi pomóc zdiagnozować po fotkach co to za choroba - będę wdzięczna. Teraz to drzewko już schnie, mimo, że tak przepięknie kwitło niedawno:

Obrazek Obrazek Obrazek

Idę zrobić bardziej szczegółowe fotki, ta wiśnia ma nieco zielonych liści, większość jest zaschnięta, co widać na zdjęciach.

Pozdrawiam, Basia.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: To jakaś porażka w tym roku! Żeby tyle było choróbsk? Pomóżcie mi proszę

Post »

Pomyłka to stara wiśnia, i reszta jej fotek z dziś:
Obrazek Obrazek
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: To jakaś porażka w tym roku! Żeby tyle było choróbsk? Pomóżcie mi proszę

Post »

Czereśnia czy wiśnia chorują na te sama chorobę. Jeśli są tylko uschnięte gałązki bez wycieków gumy to monilioza. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Jeśli są oprócz tych gałązek obfite wycieki gumy ze spękanej zrakowaconej kory to rak. Na fotkach są tylko pokazane same gałęzie. Z monilioza można walczyć, hmmm - do czasu, na tych fotkach o ile to rzeczywiście monilioza to jest rzeczywiscie zaawansowana. W tej chwili to już nic nie można zrobić, co najwyżej poobcinać - No to niewiele zostanie na tym drzewie, dopiero wiosna. O ile tak osłabione drzewo przezyje zimę.
Na tym środkowym zdjęciu ( konar), nie widzę wycieku.
Pozdrawiam! Gienia.
kuba435
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 10 mar 2015, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Cześć możecie mi powiedzieć czemu moje wiśnie tak wyglądają? Są to wiśnie ok 3 letnie. Mają mało liści. Co zaradzić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”