Oliwnik (Eleagnus )- choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Oliwnik (Eleagnus )- choroby i szkodniki

Post »

Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem? Oliwnik przechodził kilka tygodni temu jakąś infekcję - jak sądzę grzybową. Część pędów straciła w ciągu kilku dni liście, które zżółkły i odpadły. Prysnąłem topsinem, najbardziej porażoną gałąź wyciąłem, ale teraz widzę na jednej z gałęzi wycieki przypominające sytuacje znane z brzoskwiń. Tam jest to chyba jakaś infekcja bakteryjna? Czy ktoś się z tym spotkał i wie co robić?
Obrazek
gruubas
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oliwnik - dziwne wycieki "gumy" jak na brzoskwini

Post »

Rak bakteryjnyto choroba wywoływana przez bakterię Pseudomonas syringae pv syringae van Hall występującą na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. W okresie kwitnienia bakteria atakuje kwiaty powodując ich brunatnienie i zamieranie zawiązków owoców powodując ich gnicie. Liście, na których początkowo powstają wodniste plamy, wykruszają się. Na pędach wokół pąków i gałęziach pojawiają się nekrotyczne plamy, skorkowacenia i zrakowacenia. Zamieraniu kory i pączków najczęściej towarzyszy obfity wyciek gumozy. Porażone pędy wycinamy poniżej miejsca zakażenia, a powstałe rany zabezpieczamy pastą Funaben 03 PA. Skuteczną ochronę uzyskamy stosując fungicydy miedziowe np. Miedzian 50 WP, Champion 50 WP w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści.
Najgorsze jest to że niema skutecznego antidotum tylko wycinanie gałęzi i zapobieganie.
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Oliwnik - dziwne wycieki "gumy" jak na brzoskwini

Post »

Ale że dopadło to oliwnika? Zdarza mi się coś takiego na brzoskwiniach - może to one są źródłem infekcji?

pozdrowienia noworoczne!
gruubas
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Oliwnik - dziwne wycieki "gumy" jak na brzoskwini

Post »

Odświeżam temat bo może komuś przyda się ta informacja: oliwnik niestety nie miał nawet sił aby rozwinąć paki na wiosnę, usunąłem go razem z korzeniem. Nie pomogły opryski miedzianem późną jesienią i wczesną wiosną, nie pomogły zeszłoroczne opryski Topsinem. Może gdybym usnął radykalnie wszystkie pędy, nawet te na których nie było widać żadnych objawów krzew byłby do uratowania. Jednak do myślenia daje fakt, że po wrzuceniu do ognia bryły korzeniowej zaczęła z niej wyciekać gęsta, palna(!) ciecz - tak jakby gumoza...
gruubas
solantis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 cze 2013, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dzień dobry.
mam pytanie o poradę - mam drugi sezon oliwnik wąskolistny, przezimował w dobrej kondycji, wypuścił dużo nowych gałęzi i liści, jednak dwa dni temy zaczęły bardzo gwałtownie usychać liście - bardziej od strony gałęzi.
Nie widać śladów mszyc czy przędziorka. obok rośnie kilka iglaków, działka jest blisko lasu.
tempo zmian jest zastraszające- w tym tempie za tydzień będzie po drzewku.
czy ktoś może pomóc i wie, co mu dolega i jak je leczyć?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


będę bardzo wdzięczny za pomoc.

z góry dzięki,
Marcin
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Oliwnik wąskolistny - choroba

Post »

Wygląda na chorobę grzybową (mączniak) spowodowaną nadmiernymi opadami.Oliwniki lubią suchą glebę i takież powietrze.Możesz zrobić oprysk jakimś środkiem p. grzybowym, ale w tym roku już ozdobą nie będzie.Jeżeli masz z natury wilgotną, gliniastą glebę, to problem może się powtarzać.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Oliwnik wąskolistny - choroba

Post »

Może coś w pędach, Verticilium?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-K-B
---
Posty: 561
Od: 4 gru 2012, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zaczęło się w zeszłym roku. W ciągu trzech dni całkowicie usechł oliwnik srebrzysty. Rósł zdrowo przez trzy lata, był w doskonałej kondycji i nagle bach trzy dni i całkowicie usechł. Na wiosnę to samo spotkało pięknie rosnącą 4 letnią morelę, nie udało jej się uratować. Dzisiaj zobaczyłam, że jedna z trzech szczepionych gałęzi mojej robini włochatej jest sucha, drugiej połowa, tzecia wygląda ok ale jestem pewna, że za chwilę jej nie bęcie. Liście są całkowicie wysuszone, takie papierowe, szeleszczące. Liście zaczynają schnąć od szczytu, tak to wygląda.

Obrazek

Obrazek

Co to jest? Proszę pomóżcie się z tym świństwem rozprawić ;:145
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Oliwnik, brzoskwinia, robinia galopujące usychanie

Post »

Fytoftoroza lub werticilioza. Opryskać+ podlać Aliette.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Oliwnik, brzoskwinia, robinia galopujące usychanie

Post »

A jaką tam masz glebę , bo jak mokrą i gliniastą, której te drzewka nie znoszą, to nic nie pomoże.W tym roku na dodatek wilgoci nadmiar, więc ją trafiło.
x-K-B
---
Posty: 561
Od: 4 gru 2012, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwnik, brzoskwinia, robinia galopujące usychanie

Post »

Oj mokrą gliniastą, bagienną :( , ale to nie były młode drzewka. Może werticilioza, dziękuję idę pryskać, wyczytałam, że Topsin jest skuteczny więc sprawdzę bo akurat ten mam.
x-K-B
---
Posty: 561
Od: 4 gru 2012, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwnik, brzoskwinia, robinia galopujące usychanie kolejne s

Post »

No i kolejne krzewy umierają
suchodrzew, który cztery lata temu przeżył przeprowadzkę z mojeo poprzedniego ogródka i nigdy nie chorował.

Obrazek

i kolejne młode oliwniki, mimo podlania Topsinem

Obrazek

Proszę pomóżcie !
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Oliwnik, brzoskwinia, robinia galopujące usychanie

Post »

maryann pisze:Fytoftoroza lub werticilioza. Opryskać+ podlać Aliette.
Topsinem, to przede wszystkim oprysk.
No i cudu się nie spodziewaj- na taką przypadłość to najważniejsze zapobiegać; zakażonej tkanki nie wyleczymy.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”