Czarne plamy/Algi na trawniku

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
KamRyn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 cze 2018, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Algi na trawniku

Post »

Wziąłem się dzisiaj do roboty i stwierdziłem, że trzeba wysuszyć to miejsce i:

1. Skosiłem trawę na minimum.

Obrazek

2. Po tym widać skalę problemu jak trawa jest przerzedzona i gdzie są placki.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

3. Wygrabiłem porządnie metalowymi grabiami do liści całą ziemię, gdzie były plamy i zdarłem górną warstwę zainfekowanej ziemi.



Obrazek

Obrazek

Wywaliłem po grabieniu starą, suchą trawę, która leżała na podłożu. Było tego od cholery, aż się zdziwiłem :shock:

4. Założyłem buty do aeracji i trochę pobiegałem po całym obszarze.



Obrazek

5. Sypnąłem popiołem na 1/3 obszaru, bo niestety nie miałem więcej. Jak w tym miejscu będzie lepiej to sypnę wtedy na resztę.



Obrazek


Będę na razie na krótko i często kosił ten obszar, żeby nie gromadzić tam wilgoci. Zobaczymy co się będzie działo...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Algi na trawniku

Post »

Tak jakoś to dziwnie wygląda jakby pod tym kawałkiem trawnika coś było :roll: Widać wyraźnie, po bokach jest paseczek gdzie trawa dobrze rośnie, dalej też, a w środku jakby równo wycięta jakaś nieprzepuszczalna mata, czy beton pod trawnikiem.Na nic twoje zabiegi jak nie sprawdzisz, albo usuniesz przyczynę problemu, bo ewidentnie coś tam pokombinowane pod spodem.
KamRyn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 cze 2018, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Algi na trawniku

Post »

Tam po bokach trawa rośnie, bo mi kosiarka tam nie dojechała i jest dłuższa trawa, ale pod nią też są placki. Też wygrabione. No zobaczymy, nie za bardzo chce mi się przekopywać ogródek zwłaszcza, że przez ostatni rok nie było żadnych problemów.
lubietrawniki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2020, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ciemne placki na trawniku

Post »

Cześć :wit ,

Na forum zaglądałem od czasu do czasu, ale ostatnie dni spowodowały, że tym razem muszę poprosić Was o radę. W kwietniu zasiałem trawę Barenbrug Rapide na przywiezionej ziemi ogrodniczej przesianej. Trawa wyrosła bardzo ładnie. Ale od kilku dni pojawiają się na niej ciemniejsze miejsca.

Tak wygląda to z oddalenia:
Obrazek

A tutaj zbliżenia chorych miejsc:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I dla kontrastu zbliżenie miejsca, gdzie trawie nic nie dolega:

Obrazek

Trawnik podlewany jest 3x aktualnie w ciągu dnia: o godz. 21:00, 02:00, 6:30. Podlewam go przez kilka minut nawadnianiem automatycznym rotacyjnym. Jedyne co mi przychodzi do głowy, co mogło zaszkodzić, to nawóz jaki dałem ok. miesiąc temu, był to Fruktovit Plus "gęsta darń". Ale po tygodniu od nawożenia trawa nabrała koloru lepszego, wyrównała się, wątpię, żeby miesiąc później mógł zaszkodzić. Kiedy przyglądam się z bliska tym chorym miejscom wygląda mi to na gnicie, pleśń. Czy ktoś ma jakieś pomysły? Zamówiłem teraz nawóz BARENBRUG BARFERTILE UNIVERSAL, ale nie wiem czy nie wstrzymać się z nim. Proszę o poradę.

Pozdrawiam! ;:3
/Bartek
lubietrawniki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2020, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemne placki na trawniku

Post »

Po południu wygląda to inaczej. Wydaje mi się, że te miejsca to może być dosiewka trawy. Tam gdzie początkowo miałem małą gęstość dosypałem nasionami i przykryłem cieńką warstwą żwiru. Te placki są jakby wysuszone. Być może młode źdźbła nie przyjęły się w gruncie i tworzą opisany efekt.

Obrazek

Czy jest tu ktoś kompetentny z pomysłem? Pozdrawiam!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemne placki na trawniku

Post »

Większość chorób traw jest powodowana przez grzyby.Nie jestem specjalistą od trawników, ale moim zdaniem te placki to jakiś grzyb spowodowany przenawożeniem i nadmierną wilgocią, z czasem zaschną.Poczytaj tu https://agrecol.pl/porady/choroby-grzyb ... -zwalczac/
lubietrawniki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2020, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemne placki na trawniku

Post »

selli7 pisze:Większość chorób traw jest powodowana przez grzyby.Nie jestem specjalistą od trawników, ale moim zdaniem te placki to jakiś grzyb spowodowany przenawożeniem i nadmierną wilgocią, z czasem zaschną.Poczytaj tu https://agrecol.pl/porady/choroby-grzyb ... -zwalczac/
Dzięki za odpowiedź. Masz rację, po nocnym opadzie deszczu zauważyłem dzisiaj rano pleśń - jest to zdecydowanie jakiś grzyb. Chcę to potraktować w dni bez deszczu wodą utlenioną i Polyversum WP, który zawiera pythium oligandrum rozkładający strzępki grzybów patogenicznych. Najpierw skoszę trawę nisko, później okolice tych chorób ponakłuwam butami z kolcami, a następnie opryskam naprzemiennie.

Jeżeli to efekt przenawożenia, to co może to wzmagać - azot? Chciałem teraz nawozić preparatem BARENBRUG BARFERTILE UNIVERSAL, ale chyba poczekam z dwa tygodnie jeszcze po opryskaniu. Co myślisz?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21719
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ciemne placki na trawniku

Post »

Przypomnę wypowiedź:
kaLo pisze:Trawnik jest zaatakowany przez glony, najprawdopodobniej przez algi. Nie ma na to konkretnego środka. Dzieje się tak podczas deszczowej pogody w niskiej temperaturze jeżeli trawnik jest zagęszczony, źle odżywiony, źle odwodniony, słabo napowietrzony, zacieniony itp.
http://www.gardenplansireland.com/forum/about6151.html
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
lubietrawniki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2020, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemne placki na trawniku

Post »

A Mogeton nie pomoże albo woda utleniona?
Mariushrek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 cze 2022, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czarne plamy na trawniku / czarne jajeczka na źdźbłach trawy

Post »

Witajcie,

Czy mogę Was prosić o pomoc w zdiagnozowaniu problemu, który zaczął pojawiać się nagle? Tak jakby czarne jajeczka na źdźbłach trawy. Wydaje mi się, że to nie są algi - tylko pytanie - co w takim razie? Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem?

Pozdrawiam serdecznie,
Mariusz

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”