Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mongas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 cze 2007, o 22:42
Lokalizacja: Wroclaw

Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Moje derenie bialobrzegie pilnie prosza o ratunek! W czasie opryskiwania trawnika preparatem na dwuliscienne (Fernando) wiatr poniosl srodek na pobliskie derenie (tez dwuliscienne, niestety). Wypadek zdarzyl sie trzy dni temu, juz widac skutki. Liscie obwisly, nieco sie zwinely. Mlode pedy rowniez zaczynaja zwisac. Krzewy maja kilka lat, byly dosc intensywnie ciete, sa wiec masywne choc niewysokie. W przestrzeni każdy z nich zajmuje jakis metr szescienny lub nieco wiecej. W tym sezonie byly raz nawozone preparatem calosezonowym. Czy jest szansa ze obronia sie same? Czy mozna jakos im pomoc? Patrzenie na ich powolne umieranie jest dla mnie okropne. Uprawialam je "od kolyski". O oprysk trawnika poprosilam dwoch znajomych "ogrodnikow", bo sama nie znam sie na tym.
Dziekuje z gory za wszelka pomoc.

Proszę pisać poprawną polszczyzną. Dziękuję !
KaRo
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Uważam,że tylko kolejne ostre cięcie jest w stanie pomóc Twoim dereniom .
Nawet jeśli zaczną wypuszczać nowe odrosty ,co będzie dłogotrwałym procesem,to te potraktowane chemią będą wyglądać okropnie.
Ja zastosowałabym silne cięcie i jeszcze silniejsze nawadnianie a po około miesiącu nawożenie.

Wg, mnie przy takiej terapi dereń bardzo szybko odrośnie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
mongas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 cze 2007, o 22:42
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Dziękuję za sugestię. Wiem z podręczników, że tego typu krzewy tnie się wręcz "na rekruta" czyli prawie przy ziemi (nigdy aż tak mocno ich nie cięłam). Drenie mają ponad metr wysokości, ich dolne partie są już mocno zdrewniałe i maja średnicę kilku centymetrów. Chciałabym się dowiedzieć czy w tym wypadku cięcie ma być aż tak drastyczne?
dziękuję raz jeszcze i proszę o dalsze wskazówki.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Myślę,że cięcie w połowie wysokości załatwi sprawę ale tak jak napisałam na pw trzeba przyjrzeć się ciętym pędom i odpowiednio postąpić.Pozdrwawiam
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Mongas, jaki miałeś zastosowany środek, dolistny czy doglebowo-dolistny?? Jeśli zastosowałeś ten drugi to są marne szanse, że go odratujesz. Jeżeli dolistny to jeszcze jest do uratowania. Podcięcie derenia i nawożenie i oczywiście podlewanie załawi sprawę.
Pamiętaj na przyszłość, że jeżeli dokonujesz opryski to spojrz na inne rośliny, aby ich również nie zniszczyć. Nauczkę już masz.

Pozdro
Mutari
Awatar użytkownika
mongas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 cze 2007, o 22:42
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Dzięki za podpowiedź. Sprawa właściwie sama się rozwiązała. Po kilku tygodniach od tego zdarzenia mogę powiedzieć, że derenie same się zregenerowały. Najgorzej wyglądające pędy (najmłodsze, małe) obcięłam całkowicie i jest OK. Jeśli chodzi o nauczki, to napisałam, że dzieło powierzyłam znajomym ogrodnikom, bo sama nie znam się na tym i pewnie wypaliłabym pół ogrodu. Na ogół spisują się dobrze, no ale nikt nie jest nieomylny.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Dereń - choroby i szkodniki

Post »

mam mały problem. czy moje dwa derenie 'Argenteomarginata' są chore. pojawiły się kropki na liściach koloru czerwonawego oraz niektóre liście całe się przebarwiają, na szaroczerwonawy kolor. zamieszczam zdjęcia poniżej. Obrazek Obrazek Obrazek

przeniosłam temat do właściwego działu- aniawoj
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Dzisiaj zauważyłem, że niektóre liście zaczynają już schnąć. pomóżcie.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Jeśli nie widać działalności jakiegoś robala, to potraktuj roślinę jakimś fungicydem o szerokim spektrum- Bravo, Amistar.
http://www.target.com.pl/katalog/choroby/39.html
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

dzięki. robala nie zauważyłem, potraktuję je dosłownie, którymś ze środków.mam nadzieję, że uratuję moje derenie.
mam prośbę, czy to co się dzieje z moją trzmieliną (post pt trzmielina oskrzydlona) to te same objawy czy poparzenie? proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Mam wrażenie ze zdjęć, że oprócz normalnych przypadłości chorobowych dodatkowo po prostu masz taką glebę- ubogą w fosfor- i wszystkie rośliny u Ciebie wyglądają podobnie. Nie jest to śmiertelne; podsyp(np. superfosfat borowany) i młode liście będą już inne. Nie zapomnij o nawozach jesiennych, a w przyszłym roku będzie dobrze.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Dziękuję, muszę przyznać, że to forum nie uspokaja.podsypię fosforem jeszcze dzisiaj.
ewefi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 lip 2008, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Post »

Witam

Bardzo prosze o pomoc w zdiagnozowaniu choroby mojego derenia. Przez całe lato wygladał normalnie, posadzony został w czerwcu, profilaktycznie polewałam go srodkiem przeciwgrzybicznym, ostatnio również siarczanem potasu - dla wzmocnienia. Teraz po deszczach wyglada bardziej niż żałośnie, poniżej wklejam zdjęcia biedaka

Obrazek

Obrazek
Obrazek


Nie wiem co robić? Ściąć?
Pozdrawiam
EWa
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”