Komarnice (Tipulidae) Larwy komarnicy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
cololay
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2011, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Komarnice (Tipulidae) Larwy komarnicy

Post »

Witam, przepraszam że tutaj ale wydaje mi się że to najodpowiedniejsze miejsce na forum(dział ze zdjęciami). Mam poważny problem, od jakiegoś czasu mój ogródek nawiedza pewien szkodnik, taka tłusta larwa. Nie mam pojęcia jak to się nazywa i jak z tym walczyć, dlatego zwracam się do was o pomoc. Zna ktoś tego szkodnika? Wie jak się nazywa i jak z nim walczyć? Podgryza roślinki i niszczy praktycznie wszystko co rośnie na grządkach. Dołączam zdjęcie tego potwora:
http://i52.tinypic.com/24g2jxy.jpg

Ze względu na zbyt duży rozmiar zdjęcia zamieniłem je na link . Proszę wstawiać zdjęcia o mniejszej rozdzielczości. Maksymalny dopuszczalny rozmiar to 800x600 , zalecamy: 500x375 px lub 640X 480
Dziękuję. Adam
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: szkodniki

Post »

zdaje się, że to larwy komarnicy; zwalczanie teraz niełatwe. Z dostępnych preparatów Dursban do podlewania lub lancą doglebową, pewnie specjaliści jeszcze coś dolecą. Wchodzą też w grę nicienie, ale nie wiem jak dokładnie ze skutecznością. To tak z dotychczasowych lektur, bo sam nie stosowałem.
U mnie ich liczba jest niewielka, co jakiś czas pojedyncza larwa i dużo szkody nie czynią.
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: szkodniki

Post »

mi to wygląda na Rolnice.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szkodniki

Post »

Owszem...tłuste takie :)
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: szkodniki

Post »

właśnie poszukując ich zdjęć natrafiałem na różne wersje, bo np. http://www.nhm.ac.uk/nature-online/life ... q=node/168 , http://www.whimbrel.info/Whimbrel%20Kids/food.html i http://lawnpartners.net/common-lawn-pro ... index.html pokazują je jako tłuste robale w przeciwieństwie do rolnic
No i pytanie co gorsze? I czy zwalcza się podobnie?
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: szkodniki

Post »

zwalcza się podobnie
Awatar użytkownika
sawczenko
200p
200p
Posty: 236
Od: 12 lip 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Co to za gąsieniczki? Było ich pełno w jednym miejscu w ogródku pod korą. Małe, ok 1 cm.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: żyjątka w ogródku

Post »

Mi to wyglada na larwy biegaczowatych. Pozyteczne
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: żyjątka w ogródku

Post »

Podpinam się tu z pytaniem "co to za robale"?
W ziemi na głębokość szpadla, na pograniczu z kamienną ścieżką - a więc w miarę w spokojnym miejscu - odkryłam rojowisko gąsienic, ciemne, około 2 centymetrowe, raczej chude (rolnice są grubsze znacznie)?
Fotki dzisiejsze, aż się przeraziłam ilością, cóż to - któż to może być? Obrazek Obrazek
Basia
orchidee
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 14 sie 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żyjątka w ogródku

Post »

Czy larwy mają odnóża? Jeśli tak to czy mają 3 pary odnóży, potem dwa segmenty bez odnóży, kolejne z odnóżami? Czy na każdym segmencie są odnóża? Może można zrobić wyraźniejsze zdjęcie?
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: żyjątka w ogródku

Post »

Nie dam rady lepszego , to już dobre 2 tygodnie temu sfotografowałam, mam tylko w telefonie aparat.
U siebie powiększyłam, robale są regularnie grube na całej długości, człon ma dwie pręgi, potem przewężenie lekkie, mają po 2 pary odnóży albo wyrostków w każdym członie, zagiętych skośnie w stosunku do tułowia, ich wielkość to około 2 mm grubości i 2 -2,5 długości, brązowy łepek, tułów w kolorze ziemisto-szarym, z lekkim odcieniem khaki. Były dość żywotne, mimo, iż temperatura powietrza była około +2-4 stopnie. Podobne do tych Sawczenki, tyle , że bardziej ciemno szare i na odwłoku nie widać tych 'widełek" - może moje starsze?
Bardzo mnie zaintrygowały, nigdy jeszcze takiego "zbiegowiska" nie widziałam (wykluczam mięsne robale, nie było tam nic z tych rzeczy).
pozdrawiam
Basia
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żyjątka w ogródku

Post »

Te skupiska larw to Komarnice (Tipulidae) , to szkodnik . Po raz pierwszy spotkałam je u siebie w tym roku , wypatrzyłam je jak wyszły na powierzchnię i całą chmarą w takim kłębowisku przemieszczały się , pewnie zmieniały miejsce żerowania . Pamiętam jak dziś jak wczesną jesienią pieliłam w ogrodzie a samica składała jaja podskakując w górę a później spadając na ziemię wbijała odwłok w ziemię . Dopiero jak rozpoznałam robale , skojarzyłam sobie ten moment .
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: żyjątka w ogródku

Post »

Elka, dziękuje - te komarnice to nie raz widziałam, znoszące jaja - ale żeby tyle na raz? muszę poczytać o nich, dobre miejsce wybrały, w zasadzie rzadko tam przekopuję.
Basia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”