Świerk zrzuca igły. Żółknięcie,zasychanie igieł świerka.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
eg0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 sie 2017, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usychające młode świerki

Post »

Podejrzewałem, że za usychanie mogą być też odpowiedzialne pędraki. Dzisiaj wykopałem kilka usychających i jednego uschniętego. Rzeczywiście korzeń ogołocony a w ziemi ukryty pędrak.

Obrazek

Obrazek
ale wykopałem jeszcze na koniec większego świerka z uschniętym czubkiem i tu jest ładny korzeń, a w ziemi nie znalazłem pędraka. Ziemia jest wilgotna. Na korze zauważyłem jakiem żywiczne nacieki.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przypuszczam, że mam kilka problemów jednocześnie. Po za pędrakami jakieś cholerstwo, które tworzy kuliste kokony i być może jakaś choroba.

Wyczytałem dzisiaj na stronie pewnego sklepu ogrodniczego, że bardzo skuteczny na pędraki jest Mospilan 20 SP. Czy ktoś ma doświadczenia ze stosowania tego środka na pędraki? Jeśli byłby skuteczny, to byłą świetna wiadomość, bo jest niedrogi.
Jutro biorę łopatę, wykopuję wszystkie usychające drzewka i ubijam te gady. Drzewka i tak są nie do odratowania, a jak objedzą jeden, to przejdą do kolejnego.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: usychające młode świerki

Post »

Nie wiem jak Mospilan, sąsiad stosował Dursban, ale to dosyć kłopotliwe w aplikacji, bo trzeba lać hektolitry wody.
Pozdrawiam Lucyna
eg0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 sie 2017, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usychające młode świerki

Post »

Masakra. Pod każdym usychającym drzewkiem co najmniej 2 pędraki. Pod jednym chyba z 10. Jak nie zadziałają środki, które zamierzam zastosować, to w przyszłym roku pozostanie zaorać wszystko.
Na początek chemia. Pod każde drzewko w korzenie setka roztworu mospilanu + agriker top. Mospilan w maksymalnej dawce powinien podtruć pędraki, a agriker wzmocnić rośliny.
Po około tygodniu, na osłabione pędraki, podam nemagreen w jakiejś podwójnej dawce. Z osłabionymi pędrakami nicienie może sobie poradzą.
Jeśli drzewka przeżyją do wiosny, to powtórka, a w międzyrzędziach posieję grykę.
Niestety, wszystkie polecane do tej pory na forach środki chemiczne zostały już zakazane przez komitern eurokołchozu, więc nie wiem czym wkrótce będziemy walczyć ze szkodnikami. Ostatnio zostały zdelegalizowane wszystkie preparaty oparte na substancji czynnej dimetoad.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk - SZKODNIKI

Post »

Witam
Na świerku pospolitym nidiformis zauważyłem przebarwiające się igły na kolor żółty w sposób nieregularny, pasiasty (inny w porównaniu z przebarwieniami igieł przestawionymi na forum) Co jest przyczyną ?

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Żółknięcie igieł świerka

Post »

Grycek, wygląda mi na osudkę potraktuj Topsinem .Miałem to samo i świerk uratowałem chociarz od dołu powycinałem.
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
jackovski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 gru 2018, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

brązowienie świerków - jak zaradzić !?

Post »

Witam - jest kilka świerków wysokich na 7-10 metrów posadzonych gęsto tworząc tzw. szpaler ,niestety świerkom zaczęły brązowieć igły ,pod spodem zauważyłem czarne kropeczki - podejrzewam wiec ?osutkę świerka ?- czy ma ktoś sprawdzony sposób jak zwalczyć tą ch. grzybową ?:/
Obrazek
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Post »

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć co się może dziać z moim świerkiem? Jakoś tak, chyba dość szybko, usechł/wyłysiał mu od góry dość spory fragment i chyba choroba dalej postępuje, bo jedna z niższych gałęzi na czubku jakby się szykowała do wyłysienia (chyba ma galasy..?). Reszta rośliny, oprócz niewielkiego fragmentu jednej gałęzi, która to ma trochę rudych igieł, wygląda bardzo dobrze. Obok rosną 2 inne, dość młode świerki, kawałek dalej wiekowy świerk sąsiadki. Choruje na razie i oby tylko ten jeden.
Czy to może być fytoftoroza czy mszyce czy jeszcze coś innego?

Świerk ma wysokość ok 5m, chory fragment do 1m, ciężko tam wejść i z bliska stwierdzić co się dzieje, ale może można coś wywnioskować na podstawie zdjęcia? Muszę go jak najszybciej opryskać, żeby się choróbsko nie rozniosło.. W ciemno chciałam zacząć od środka grzybobójczego i opryskać przy okazji te 2 młodsze obok...





Obrazek
jolka7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 lip 2019, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Świerk choroby-prośba o pomoc

Post »

Doradźcie proszę co z tym fantem zrobić. Świerk młody, posadzony w marcu do gruntu w dość słabej kondycji. Dziś na galazkach młode, nie sypie się, wygląda że się przyjął. Ale czubek kompletnie uschnięty. Co robić? *może ktoś miał podobny problem
Obrazek

Jeszcze taki przypadek w tym samym temacie
Obrazek
jolka7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 lip 2019, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Świerki - usychają młode i stare okazy

Post »

Radzicie obciąć czubek i suche galązki? Czytam powiązane wątki i nie wiem.. którym środkiem najlepiej zrobić oprysk? Pomóżcie proszę
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świerki - usychają młode i stare okazy

Post »

Utnij uschnięte. z jednej gałązki z żywego okółka Wyprowadź nowy przewodnik (wystarczy dowiązać do pnia bambus i przy nim wyprostować jedną gałązkę)
Pozdrawiam Lucyna
kajuzu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 lip 2022, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk zrzuca igły.

Post »

Dzień dobry. Potrzebuje porady bardziej doświadczonych działkowców. Nasz świerk w tym roku zrzucił masę igeł. Myślałem, że jst za gęsty i zrzucił tylko z gałezi, które nie miały dostępu do światła lecz z tego co obserwuję to problem jest nadal. Nie dopatrzyłem się żadnych robaków na igłach. Dorzucam zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Może ktoś coś podpowie? Czym go moge opryskać w lipcu?

Karol
violet198i6
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sie 2023, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba czy brak nawodnienia

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzień dobry, proszę o pomoc.. Czy to drzewko da się uratować? Jeśli nie, chciałabym poznać przyczynę tego co się z nim stało😞 w tym miejscu planuję posadzić więcej drzew iglastych:/
To na zdjęciu przesadzone było samodzielnie jesienią zeszłego roku z działki mamy (ma wartość sentymentalną). W lipcu tego roku, miał poękne przyrosty!!😔 w sierpniowe upały w kilka dni dosłownie uschło😭 Proszę o wszelkie rady, sugestie, wskazówki. Dziękuję
Na górę
Arab1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 paź 2023, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk zrzuca igły. Żółknięcie,zasychanie igieł świerka.

Post »

Dzień dobry
Mam problem z drzewkiem, które mi umiera. Czy ktoś ma jakiś pomysł co mu może dolegać ?
http://www.parkieciarz.eu/dzis.jpg
http://www.parkieciarz.eu/dzis.jpg
Z góry dziękuję za wszelką pomoc
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”