Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Witaj.
Nie otwierają się twoje zdjęcia. Wobec opiszę mój problem z laurowiśnią.
Miałem ładny okaz dotąd dopóki sąsiad nie kupił sobie zraszacza. Lał nim dokoła cosię da,na uwagi nie reagował.Listki laurowiśni całe podziurawione. Przesadziłem ją na środek działki i teraz jast piękna. Czyli wniosek-poparzenia słoneczne. Dodam tylko że ja nigdy żadnych raślin nie podlewam bezpośrednio z węża a tylko i wyłącznie konewką i wodą z beczek odstaną.
Pozdrawiam.
moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

leosta Nie wiem dlaczego nie otwierają się zdjęcia na Twoim komputerze? Sprawdziłam i wszystko jest ok!, u mnie się otwierają. Moja laurowiśnia rośnie w półcieniu. Na liściach widac dziurki, chyba żeruje jakiś robak? Zrobiłam już oprysk, ale chciałam się upewnic.
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

[quote="tadeusz48"]

Laurowiśnia w naszych warunkach klimatycznych rośnie zimą w ogrodzie, ewentualnie w młodości może być okrywana, szczególnie przed mroźnymi wiatrami.

Tadeuszu,odpowiedz proszę,czy brązowe liście laurowiśni świadczą o tym,że moja roślinka zmarzła?
Roślinę kupiłam jako duży już okaz (100-120cm
To jej druga zima w ogrodzie ,w ubiegłym roku na zimę jej nie zabezpieczałam i wszystko było w porządku,więc i w tym jej nie okrywałam -a tu taka niemiła niespodzianka.Czy w takiej sytuacji mogę liczyć,że wiosenne cięcie ją uratuję?(Zielone liście ma tylko przy samej ziemi)
Serdecznie pozdrawiam Danuta
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Danuto, na pewno nie zmarzła. Liście laurowiśni brązowieją od mroźnych zimnych wiatrów, niekoniecznie musi być bardzo niska temperatura. Brązowe liście najprawdopodobniej w ciągu lata odpadną od rośliny, ale wyrosną nowe pędy i liście. Laurowiśnia nie lubi cięcia, i możesz tylko usunąć końcówki pędów, które nie zdążyły przed zimą zdrewnieć i zbrązowiały, liści brązowych nie usuwaj, one same pojedynczo, odpadną.( chyba że zrobią się już suche na krzewie)

Moja laurowiśnia przeżyła już -30 zimą 2006 roku, straciła trochę liści ale nie zmarzły pędy. Pąki kwiatowe ( wytwarza je poprzedniego roku , jak np. rododendron) zazwyczaj na wschodzie kraju przemarzają, ale np. w ubiegłym roku u mnie kwitła od połowy lata do późnej jesieni, lepsze to niż nic.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Dzękuję Tadeuszu za dobre wieści co do laurowiśni-pocieszyłeś mnie ,bo nie ukrywam-szkoda byłoby mi pożegnać się z nią.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Oto moja laurowiśnia z brązowymi liśćmi powstałymi po ubiegłorocznej zimie, liście te jeszcze się trzymają pędów.Zdjęcie robione dzisiaj .

Obrazek
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

tadeusz 48 zgadzam się z Tobą, że brązowienie liści może byc od słońca, ponieważ miałam już taki przypadek.
Jeśli chodzi o moją laurowiśnie to twierdzę, że jest to jakiś robak, który gryzie liście, stąd te dziurki w liściach. Gdzieś już teraz obiło mi się o uszy, że trudno jest go zlikwidowac. Wiem, że laurowiśnie można ciąc i że nadaje się na żywopłoty m. innymi. Swoją
w ubiegłym roku podcięłam i oberwałam chore liście i wszystkie w zasadzie urosły.
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

W moim przypadku pozostaje oprysk i obrywanie uszkodzonych liści. Tak też robiłam, ale jednak co kilka głów to nie jedna. Każde wskazówki są bardzo cenne. Jeszcze raz dziękuję.
Zapraszam jeszcze do dyskusji. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uporamy się z tą chorobą laurowiśni.
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
Vega_Q
50p
50p
Posty: 57
Od: 25 kwie 2007, o 23:21
Lokalizacja: Zagłebie

Post »

Witam
Mojej laurowiśni sporadycznie zółkną pojedyńcze listki (stare), jak widać na zdjęciu ma nowe przyrosty i liczne nowe listki.
Rośnie na glebie obojętnej, leczy w tym roku zastosowalem nawóZ zakwaszający. Listki zółkły zarówno przed jak i po zastosowaniu nazwozu.
A może tak już jest ze laurowiśni od czasu do czasu złókną liście?

z góry Dzięki za odpowiedz.

Obrazek Obrazek
Jestem zielony, dlatego się nie udzielam. Za to nie waham się zapytać:)
Bartek
vicky_pollard
---
Posty: 116
Od: 27 gru 2008, o 16:56

Post »

A może od tego podlewania zaatakował ją grzyb Fusarium albo podobny?? Złam gałązkę i zobacz jak wygląda drewno w środku. Jeżeli środek zbrązowiał to fuzarioza pewna. Jeżeli jest biały to są duże szanse, że roślina będzie rosła, wtedy profilaktycznie opryskaj roślinę systemicznym fungicydem np Bravo, gdy brak opadów podlewaj rzadko ale obficie tzn. raz na kilka dni.
To samo obserwowałem na laurowiśniach w Anglii, które rosły na mało przepuszczalnych mokrych glebach.
nocna_ryba
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lip 2012, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

LAUROWIŚNIA KROPKI NA LIŚCIACH MEGA ZAGADKA....

Post »

Oto zdjęcie mojej laurowiśni,na większości liści posiada takie kropki, zwykle w tych samych miejscach,zauważyłam tez że mrówki lubią gromadzić się przy nich (ale nie są powodem tych kropek), ....o co kaman?!
Obrazek
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: LAUROWIŚNIA KROPKI NA LIŚCIACH MEGA ZAGADKA....

Post »

Witam

Choroba znana sadownikom jako dziurkowatość liści drzew pestkowych. Zastosuj wczesną wiosną Topsin M 500 SC.

Pozdrawiam, Francik
Francik
iion
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 31 mar 2014, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Laurowiśnia - co jej jest?

Post »

W zeszłym roku posadziłem młode sadzonki. Po zimie wyglądają strasznie. Co im jest i jak można im pomóc?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy mogły im zaszkodzić te żuczki?


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”