Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
tomek6543
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2018, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Laurowiśnia - czy to choroba ?

Post »

Witam,

Dwa lata temu przywieźliśmy z Włoch sadzonki chyba laurowiśni (zdjęcia poniżej) - niektóre dostały jakiegoś żółtawego koloru i coś wyszło na liściach, a niektóre krzewy są bardzo zielone i wyglądają na zdrowe (na przed ostatnim zdjęciu jest taki zielony krzew).
W pierwszym sezonie nic się z tym nie działo, rosło szybko, dopiero tak może od września coś wyszło brzydkiego na liściach i zmieniły barwę. Pomoże ktoś ? Byłbym wdzięczny również za nazwę tej rośliny bo to są tylko nasze domysły, że to laurowiśnia.

W północnych Włoszech Włosi z tego robią żywopłoty.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Pozdrawiam, Tomek
mirro17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 lis 2020, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Kolorowe, plamkowate, suche przebarwienia są często wynikiem chorób wirusowych. Jeśli zmiany nie wystają ponad liść, nie ma w dotyku "meszku", grzyby są mało prawdopodobne, zaś suchość wyklucza raczej bakterie. A że nie słyszałem o chorobach wirusowych laurowiśni, rozważyłbym przyczyny niezakaźne, tj. złe warunki wzrostu.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Bez względu na przyczynę usunęłabym teraz zdeformowane liście bez przycinania pędów.Wiosną pędy przyciąć i opryskać profilaktycznie Mospilanem.
emalia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 kwie 2021, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Proszę o poradę, rok temu w czerwcu sadziliśmy żywopłot ok 25szt. z laurowiśni caucasica
przyjęły się ładnie, od razu dostały linię kroplującą.
Pojawiła się dziurkowatość więc zastosowaliśmy topsin,
na zimę były podsypane więcej korą i osłonięte kapturami jednak mimo tego większość zbrązowiała,
niektóre mają szare plamy, nie wiem czy to normalne dla przemarzniętych liści, czy dodatkowo jakaś pleśń,
niektóre są poobgryzane.

Kilka dni temu podlaliśmy ziemię wywarem domowym z suszonego wrotyczu, chciałam jeszcze zastosować profilaktycznie miedzian, topsin i mospilan, czy konkretna kolejność i jakieś odstępy powinny być zachowane miedzy tymi preparatami, oraz nie wiem, czy czekać z opryskiem aż brązowe liście, opadną same lub je ścinać? boję się, że zrobię to nieprawidłowo i uszkodzę roślinę...

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Część Ci uschło, zobacz czy nie ma śladów grasowania nornic.
Moje wątki
Festina Lente
emalia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 kwie 2021, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Były ślady chyba kretów :( ciężko mi ocenić, może i faktycznie nornice :?
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Kret robi górkę, a nornice dziurkę.
Moje wątki
Festina Lente
emalia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 kwie 2021, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

przy laurowiśni nie ma śladów nornic na szczęście,
większość gałęzi jest zielona, niektóre końce brązowe przemarznięte/ uschnięte - czy je ucinać?
na wielu liściach dopatrzyłam się jakby pleśni :?: , od 2 tyg ciągle deszczowo ale w poniedziałek była poprawa pogody i zrobiliśmy oprysk miedzianem
i delikatnie usuwałam suche liście i odkopywałam je z zimowyk kopczyków z kory
znów zaczeło padać więc myślę czy nie trzeba będzie powtórzyć oprysku z miedzianu
ale boję się popalić młode pąki ;:219

mamy tez pełno mrówek więc chce zrobić oprysk mospilanem...


na razie wyglądają bardzo łyso, zostały dosłownie same patyki, ew na dole po kilka liści zostało zielonych bo były schowane pod korą...

Obrazek

Obrazek
scmiro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2020, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: LAUROWIŚNIA KROPKI NA LIŚCIACH MEGA ZAGADKA....

Post »

nocna_ryba pisze:Oto zdjęcie mojej laurowiśni,na większości liści posiada takie kropki, zwykle w tych samych miejscach,zauważyłam tez że mrówki lubią gromadzić się przy nich (ale nie są powodem tych kropek), ....o co kaman?!
Obrazek

U mnie to samo.
Na każdym liściu takie kropki.
Poza tym brzegi liści obgryzione, ale to już zdążyłem się zorientować, że jakieś chrząszcze. Tylko co z tymi kropkami? To jakaś choroba?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21719
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Kropki oznaczają początek choroby znanej jako dziurkowatość liści drzew pestkowych.
Jeśli jest tego dużo, zastosuj Topsin M 500 SC.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
scmiro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2020, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

OK. Dzięki.

Miałem nadzieję, że to taki urok roślinki, bo te dziurki są w identycznym układzie i ilości na każdym listku.
miecz23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2009, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Laurowiśnia - choruje :-(

Post »

Dzień dobry,

Czym leczyć chorującą laurowiśnię? Liście żółkną i coś ją (chyba) podgryza.
Kto pomoże?

Z góry dziękuje
Mieczysław


Obrazek
Mojogrod11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 cze 2021, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: LAUROWIŚNIA KROPKI NA LIŚCIACH MEGA ZAGADKA....

Post »

nocna_ryba pisze:Oto zdjęcie mojej laurowiśni,na większości liści posiada takie kropki, zwykle w tych samych miejscach,zauważyłam tez że mrówki lubią gromadzić się przy nich (ale nie są powodem tych kropek), ....o co kaman?!
Obrazek
To jest tzw. "extra-floral nectaries" czyli gruczoły wytwarzające słodki nektar. Są różne teorie na ich temat, najpopularniejsza mówi, że mają wabić mrówki które następnie chronią roślinę przed szkodnikami. To żadna choroba, szkoda środka grzybobójczego.

Tutaj źródło info:
https://www.google.com/amp/s/adventures ... -plum/amp/

-- 10 cze 2021, o 21:05 --
RobertB pisze:
francikrecz pisze:Witam

Choroba znana sadownikom jako dziurkowatość liści drzew pestkowych. Zastosuj wczesną wiosną Topsin M 500 SC.

Pozdrawiam, Francik
Po latach odkurzam temat. Ja mam identyczne objawy tzn. w połowie czerwca pojawiły się tylko na młodych liściach po cztery plamy u nasady. Od góry plami są jakby czarnawe a od spodu wyglądają trochę jakby miały być prześwitujące tzn. jakby się miały chyba faktycznie wykruszać. Chodzą po nich od spodu mrówki. Najdziwniejsze jest to, że na każdym liściu są akurat cztery plamy. Dołączam zdjęcia. Czy to na pewno pasuje do dziurkowatości liści?
Rośliny były sadzone w tym roku w marcu. jest to żywopłot 50szt. Kiepsko się przyjmowały, straciły prawie wszystkie liście w kwietniu, przyciąłem je na krótko dlatego dopiero teraz w czerwcu mam młode przyrosty i świeże liście. Nie ma to pewnie znaczenia, ale w ogrodzie mam duży problem z opuchlakiem i walczę z nim nicieniami w postaci oprysku i pułapek deskowych.
Obrazek

Obrazek
To jest tzw. "extra-floral nectaries" czyli gruczoły wytwarzające słodki nektar. Są różne teorie na ich temat, najpopularniejsza mówi, że mają wabić mrówki które następnie chronią roślinę przed szkodnikami. To żadna choroba, szkoda środka grzybobójczego.

Tutaj źródło info:
https://www.google.com/amp/s/adventures ... -plum/amp/
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”