Suchodrzew chiński - schnące liście i pędy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
timmyyy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2020, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Suchodrzew chiński - schnące liście i pędy

Post »

Witam serdecznie

Mam problem z suchodrzewem. Kilka dni temu zauważyłem podsuszone listki i nowe pędy, ale początkowo myślałem że może to wina pogody. Rośliny zostały solidnie podlane ale problem się na sile.
Ogród jest młody, założony w zeszłym roku i do tej pory suchodrzew był jedną z najlepiej rosnących roślin (rósł, rozkrzewiał się). Pod koniec marca trochę go przyciąłem i nawiozłem (granulat compo novatec).
Jest posadzony wokół brzozy brodawkowatej gracilis. Jest 10 sadzonek, wszytkie chore..

Posprawdzałem pędy i liście, nie widzę żadnych pasożytów. Dzisiaj zauważyłem szare dziurki na liściach, jakby wypalone.
Szukałem w internecie i również nie znalazłem podobnych objawów.

Pozdrawiam i liczę na Państwa pomoc.

Poniżej zdjęcia roślin:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Suchodrzew chiński - schnące liście i pędy

Post »

Najlepiej rośnie na przepuszczalnej, ciepłej i szybko nagrzewającej się glebie, a pod tym kamieniem ma chyba zimno i za mokro :wink: (odkryj i zobacz jak to wygląda) Jak piszesz im więcej lejesz tym bardziej problem się nasila. Nie ma co doszukiwać się szkodników, najczęściej przyczyna jest prozaiczna - nieodpowiednie warunki.Włóknina i kamień to obecnie modna i powszechna praktyka, ale zdrowiu roślin nie służy niestety, szczególnie na cięższych, zwięzłych glebach utrudnia wymianę powietrzną w strefie korzeni.Daj ściółkę z kory bez włókniny, wzrusz nieco glebę jeśli ubita ciężarem kamienia.Z czasem brzoza zabierze nadmiar wilgoci, ale na to potrzeba lat, aż rozrośnie jej się system korzeniowy.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Suchodrzew chiński - schnące liście i pędy

Post »

Ja ostatnio przesadzałam swój suchokrzew i w korzeniach miał pełno larw opuchlaków w różnym stadium rozwoju.
Odkop i sprawdź.
Pozdrawiam ;)
timmyyy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2020, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Suchodrzew chiński - schnące liście i pędy

Post »

selli7 pisze:Najlepiej rośnie na przepuszczalnej, ciepłej i szybko nagrzewającej się glebie, a pod tym kamieniem ma chyba zimno i za mokro :wink: (odkryj i zobacz jak to wygląda) Jak piszesz im więcej lejesz tym bardziej problem się nasila.
To najsłoneczniejszy kawałek ogrodu, a dodatkowo to było drugie podlewanie w tym roku (pierwsze po nawożeniu w marcu), stąd moje podejrzenie, że się przesuszyły - nie padało od bardzo dawna. Rośliny posadzone były w lipcu 2019 nie było żadnych oznak żeby coś było nie tak, aż do ok 2 tygodni temu, a jednak okres jest zdecydowanie suchszy i cieplejszy niż ostatnie kilka miesięcy.
justa_be pisze:Ja ostatnio przesadzałam swój suchokrzew i w korzeniach miał pełno larw opuchlaków w różnym stadium rozwoju.
Odkop i sprawdź.
Faktycznie odkopię i zobaczę co tam się dzieje.

A te dziurki na liściach nie wyglądają Wam na coś konkretnego? Bo są dość charakterystyczne.. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”