Ochrona upraw i drzewek przed sarną, zającem itd

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obgryzione drzewko

Post »

Wujek, one nie wyglądają na obgryzione, raczej są spałowane. Tego drzewka na trzecim zdjęciu, jeśli nie ma jakiegoś uśpionego oczka poniżej, raczej nie uratujesz, okropnie zmasakrowane. Te pozostałe mają szansę. Wyobcinać, ładnie usunąć sponiewierane gałązki i wiszące forfocle, szybko zasmarować by nie dopuścić do wysuszenia pnia.Są specjalne taśmy z tworzywa do owijania (na 1 rok) obgryzionych lub spałowanych drzewek ale w Polsce to chyba rzecz nie do kupienia.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Obgryzione drzewko

Post »

A ja ciął bym wszystkie drzewka poniżej uszkodzeń i wyprowadził bym nową koronkę.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obgryzione drzewko

Post »

To by było najlepsze wyjście z tej katastrofy, tylko wujek twierdzi, że tam niestety nie ma oczek.
Pozdrawiam! Gienia.
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Obgryzione drzewko

Post »

Jak kora jest obgryziona dookoła to i tak nie ma przewodzenia. Oczka prawdopodobnie są tylko uśpione. Druga opcja jak jest kawałek kory to zasmarować ,skrócić wszystkie konary za 1 oczkiem i zobaczyć co się będzie działo.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Obgryzione drzewko

Post »

A ja wiem że są :D :D :D i nieśmiało powiem że mogą do jesieni dorównać straconej koronce . ;:224
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Obgryzione drzewko

Post »

Na bieżąco usuwałem wszelkie odrosty, które pojawiały się poniżej zalążków korony.
Mogły tam zostać jakieś uśpione pąki? Drzewka są już 2-letnie.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Obgryzione drzewko

Post »

Na Forum jest wielu specjalistów od roślin ja tylko obserwuję i widzę że nawet pień kilkudziesięcioletni potrafi wypuścić nowy pęd jeśli się sprowokuje cięciem , złamaniem lub od tak . Mechanizm obronny rośliny przed utratą życia i w sumie dobrego stanowiska . Pąki uśpione są wbudowane w żywą część kory i przy dwuletnim drzewku są gotowe natychmiast do podjęcia wzrostu ale muszą mieć ku temu warunki , dzięki temu możemy odmładzać drzewka , ratować po złamaniu itd.
Wujek , cięcie da drzewkom największą szanse na przeżycie trochę dopilnujesz żeby rosło to co ma rosnąć i będzie dobrze . :wink:
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obgryzione drzewko

Post »

Z tego co udało mi się zauważyc najwięcej pąków śpiących ma jabłoń/orzech wloski, trochę mniej śliwa, mniej ma wiśnia a u czereśni to rzadkość. Mówię oczywiście o starych konarach i pniach. Bardzo dobrze na wypuszczanie pąków śpiących ma wpływ nasłonecznienie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Sarny i zające - problemy z nasadzeniami

Post »

Znowu narobiły szkód, sarny oczywiście, czuja się jak w swoim ogrodzie. Cały konar gruszy Chojuro złamały ( syn go już wyciął) i dokładnie go opedzlowaly, nawet owoce pozjadały mimo, ze twarde jeszcze. Na szczęście z orzecha włoskiego zgryzly tylko liście , orzechy im nie smakują.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Belinda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2020, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jablonka obgryziona przez zajace, jak uratowac?

Post »

Prosze o porade, pien jablonki obgryzly zajace ubieglej zimy, jablonka choruje, nie ma owocow i malo lisci, czy mozna ja jeszcze jakos uratowac.
To jest moja cenna odmiana i bardzo bym chciala ja uratowac, prosze o rady na mail:usunięty.
Porad udzielamy na forum w ramach wzajemnej dyskusji. By uzyskac poradę prosimy o zdjęcie uszkodzonego drzewa i liści . Karo
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jablonka obgryziona przez zajace, jak uratowac?

Post »

Jak zamieścisz fotkę to może ktoś coś doradzi, jeżeli taka cenna odmiana to dlaczego nie usiłowałaś jej ratować rok temu? Jeżeli zając ją okorował na całym obwodzie pnia i dużej powierzchni to powinna już uschnąć.
Pozdrawiam! Gienia.
AroniowyListek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 paź 2021, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odstraszanie dzikiej zwierzyny w nowo posadzonych sadach

Post »

Witajcie.
To mój pierwszy post na forum, a że nie znalazłem wątku z powitaniami, witam się na początku tego posta z Wami ;)
Przechodząc do meritum sprawy. Posadziłem ostatnio kilkaset drzewek jabłoni i zastanawiam się nad odstraszaczami dzikiej zwierzyny, zwanych popularnie repelentami. Czy Repentol 6PA, bądź Silvakol, którymi maluje się drzewka nadają się na nowe nasadzenia jednoroczne? Stosował ktoś z Was taką ochronę. Otóż na etykiecie produktu jest informacja o wydajności środka na drzewka 2-5 letnie, ale też nie ma wypisanych żadnych przeciwskazań do drzewek jednorocznych. Wolę jednak zapytać kogoś bardziej doświadczonego niż uczyć się na błędach ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”