Tuja Brabant - brązowieją ,schną

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
macaomoonlight
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 paź 2008, o 10:03

Tuja Brabant - brązowieją ,schną

Post »

Witam, bardzo proszę o pomoc, nie wiem czy moje tuje już uschły? Zasadziłam ok. 60 tuj rok temu, kilkanaście choruje/usycha? Wygląda to mniej więcej tak: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Masz psa? Jeśli tak, sprawdź gdzie załatwia swoje mokre potrzeby. Jeśli nie przy roślinach, to powodów schnięcia szukamy dalej :roll:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
macaomoonlight
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 paź 2008, o 10:03

Post »

Psa nie mam, mam kota ale on przebywa w domu. Psy są u sąsiadów ale one na tuje nie sikają na pewno (suki). Podłoże jest gliniaste, w miejscach gdzie schną tuje na pewno zbiera się dużo wody po opadach. Tuje rosną wzdłuż ogrodzenia, te które schną w zasadzie nie miały przyrostów. Inne tuje w tym czasie urosły ok. 20 cm, co widać na zdjęciach. Czy te tuje są jeszcze do uratowania?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Rośliny są porażone przez patogeny odglebowe.
Wg mnie rośliny już tylko do utylizacji.

Miesca po nich należy:
1. wybrać i wyrzucić podłoże
2. odkazić chemicznie doły
3. dać świeżego podłoża do dołu


Wygladające zdrowo podlać Rovralem Flo lub Topsinem wg stężeń zalecanych w ulotce.
macaomoonlight
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 paź 2008, o 10:03

Post »

Ogród mam od roku - co wrzucił deweloper w ziemię - tego nie wiem. To by tłumaczyło dlaczego w jednym rzędzie jedne tuje są ładne a inne nie. A jak odkaża się chemicznie doły? Rozumiem, że mam podlać tuje teraz preparatem zaleconym?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Jezeli rośliny giną placami, masowo znaczy się, że jakiś grzyb Ci siedzi w glebie, jeżeli pojedyncze sztuki znaczy że takie trafiły ze szkółki (zainfekowane). Podlej "chemią" jak najszybciej.
macaomoonlight
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 paź 2008, o 10:03

Post »

Dziękuję bardzo za pomoc. Potraktuję pozostałe tuje poleconym środkiem a te które padły :cry: wyrzucę na wiosnę. A czym mam potraktować wiosną doły? Jaki środek lub "na co" ten środek powinnam zakupić?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Wszystkie czynności zrób teraz, aby martwe rośliny nie były siedliskiem patogenów przez jesień i zimę.
macaomoonlight
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 paź 2008, o 10:03

Post »

No tak, rozumiem, że łącznie z wykopaniem dołów i zalaniem chemią? Czy może na początek chemia bez dołów coś pomoże? No właśnie chemia - na grzyba w ziemi??
manoak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2010, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

problem z brabantami

Post »

Witam wszystkich forumowiczów i liczę na pomoc
Sytuacja wygląda następująco. Brabanty w ilości 120 sztuk zostały wsadzone miesiąc temu. Parę dni temu na 5 okazach pojawiło się coś co najlepiej prezentują poniższe zdjęcia. Jeden z brabantów został zaatakowany bardzo intensywnie (gałązki na zdjęciach pochodzą właśnie z niego) natomiast na sąsiadujących (i tylko sąsiadujących) występuje to sporadycznie. Czekam na diagnozę ponieważ sam jestem w tym zielony w przeciwieństwie do prezentowanych roślin.
Pozdrawiam

http://img535.imageshack.us/i/dsc2144dxoraw.jpg/
http://img189.imageshack.us/i/dsc2145dxoraw.jpg/
http://img576.imageshack.us/i/dsc2146dxoraw.jpg/
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: problem z brabantami

Post »

Wygląda na obsikane przez pieska.
Grzegorz B

Re: problem z brabantami

Post »

U mnie narożnikowe brabanty też tak wyglądały u dołu, znaczy się tam gdzie zostały osikane przez kochane zwierzątka :twisted:
manoak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2010, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: problem z brabantami

Post »

Też tak myślałem, z tym że jedna gałązka jest z czubka rośliny (ok.140cm wysokości). Czy nadal obstawiacie psa - bo faktycznie po działce lata suka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”