Tuja Brabant - brązowieją ,schną

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja Brabant grzyb??

Post »

Według mnie też są zdrowe.Za wcześnie jeszcze by gatunek zmieniający kolor na zimę nabrał zielonego koloru.
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tuja Brabant grzyb??

Post »

Co to plusów odmiany, to jest to najszybciej rosnąca thuja zachodnia, zaraz za Auerospicata(mozliwe ze nazwe przekrecilem). Jest jednym z najlepiej nadających się gatunków na cięte formowane żywopłoty. Nawożone i podlewane dość szybką są w stanie zrobić ścianę. Nie jest też zbyt ozdobna i zwarta za młodu. Na efekt zielonego żywopłotu trzeba trochę poczekać. Po 3-4 roku od posadzenia nabiera dopiero prawdziwej 'krzepy'. Na luźne szpalery średnio się nadaje. Lepiej użyć odmiany 'columna', cenowo przedstawia się podobnie. Natomiast ma ładniejszą zieleń i mniej brązowieje.
W przygotowaniu...
aga_o2021
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lut 2013, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant grzyb??

Post »

Dziękuję za informację.
Wszystkie wyglądają tak samo. Jeszcze przed zimą opadło im bardzo dużo suchych gałązek. A te które same nie zdążyły odpaść to je sama usunęłam (wystarczyło że ich dotknęłam a już same odpadły).
Czy teraz na wiosnę mam jej czymś podlać jakimś nawozem? Jeśli tak to jakim?
Odmianę tę wybrałam bo szybko rośnie a potrzebuję się szybko odgrodzić od sąsiada;)
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tuja Brabant grzyb??

Post »

Nie wiem jak wyglada Twoja dzialka, ale jeśli chcesz sie szybko odgrodzic od sasiada. Domyslam sie ze jest okno w okno. To jeśli jest wystarczajaco duzo miejsca w ogrodzie. Na linii prostej miedzy Twoimi oknami a sasiada mozesz posadzic jakies kompaktowe drzewa lisciaste szczepione na pniu. Jest wiele ozdobnych klonow, w tym i o kulistym pokroju, katalpy.
W przygotowaniu...
mucha-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 mar 2013, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

zbadaj pH gleby testerem pH koszt ok 15zł by mieć pewność. jeśli gleba będzie za kwaśna zastosuj nawóz wapniowy i podlej (tylko nie przesadź z tym nawożeniem)
piotre30
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 maja 2014, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

tuja brabant -szkodniki

Post »

Witam pisze w zwiazku z problemem jaki mnie spotkal z tujami brabant ,w zeszłym roku zaczał sie problem usychania poszczegolnych gałązek roslin poczotkowo myslalem ze jest to najprawdopodobniej choroba grzybowa ,zrobilem oprysk topsinem 500 2 razy w zeszlym roku ale teraz na wiosne zaczeło to wygladac coraz gorzej ,wiec zaczelem szczegołowo przygladac sie gałzkom ,ku mojemu zaskoczeniu wewn atrz gałazek siedza glisty małe cienkie i zielonkawe zjadaja od wewnatrz pędy ,ktore usychaja ,co ciekawe nie mogle znalesc info na temat tego szkodnika(moze zle szukam) ostatnio prysnełem decis-em ale nie wiem czy pomoze ,czy moze ktos sie spotkał z tym szkodnikiem i wie jak zwalczyć go
0
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: tuja brabant -szkodniki

Post »

Prawdopodobnie /brak fotki/ to licinek tujowiaczek. Zwalczać należy wylatujące motyle - w lipcu do sierpnia. Może być decis, karate i inne kontaktowe, obecnie możesz tylko obserwować zniszczenia i obcinać gałązki zaatakowane przez szkodnika.


Pozdrawiam, Francik
Francik
marian1951
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lip 2014, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Witam,
Mam podobny problem. W 2008 posadziłem 80 tuj brabant, każda ok 45cm, kupione w doniczce, w polskim sklepie ogrodniczym. Tuje brabant sadzone były w typowej suchej ziemi (ziemia rolnicza ostatnich kategorii V i VI od dziesięcioleci w roli ogródka przydomowego na wsi) zostały lekko podsypane nawozem, obłożone włókniną, podsypane korą. Pod tujami pociągnięto linię kroplującą, która w ciepłym sezonie podlewa je 2-3 razy w tygodniu po ok 10L za każdym razem, jednak gleba jest chłonna i "przelanie" nie powinno być problemem.

Tuje pięknie urosły do wysokości ponad 2m bez najmniejszych problemów, regularnie przycinane 2 razy w roku. Nic się nie działo do 2013 kiedy to dwa krzaki zaczęły lekko żółknąć od dołu, później obejmując cały krzak do całkowitego wysuszenia. Na załączonych zdjęciach widać właśnie mniejszy brabant wymieniony w zeszłym roku, obok żółknących w dokładnie ten sam sposob dużych brabantów. Drugie zdjęcie przedstawia bardzo dużego brabanta uschniętego po zaatakowaniu go przez to "cos". Jako ciekawostke podam, że ten duzy brabant jest w zupełnie innym miejscu tego samego ogrodu i nigdy nie byl podlewany ani nawozony.

jeśli ktoś z Was ma wiedze z tego zakresu, jak zaradzić temu co wyniszcza moje tuje, bardzo prosze o pomoc. Czy stosować oprysk? jeśli tak to jaki? Moze jakies lekarstwo do "podlania" w ziemie?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Na poczatku zanim obejrzałem zdjęcia pomyślałem, za gęsty i schnie ( a raczej gubi igliwie ) z przyczyn nie chorobowych, naturalnych.
Zwalają tą szmatę i zrób bliższe zdjęcie żeby gałęzie było widać. Akuratnie dobrze by było żeby było zbliżenie zdjęcia numer 1.


Jakieś takie bladziutkie te brananciki ogólnie. Ten duży jakie miał warunki ( bo w tej chwili to on nadaje się do wykopania ) gleba i najważniejsze światło ( pewno słabo ) i woda ?

Ogólnie gleba klasa wiadomo a co pod spodem pod tym piachem ? Ił ,glina mieszanina ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
jamaj88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 wrz 2014, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Witam, potrzebuje pomocy! :( Tuja Brabant - schną od srodka

Post »

Witam, posiadam tujki około 100 sztuk, zauważyłem ze od środka zaczynają schnąć, nie wiem co się dzieje, tujki mają 5lat. Bardzo prosze o jakąś rade. pomożcie mi je uratować, do tej pory były takie piękne! najgorsze jest to ze każda tak samo, to nie pojedyncze sztuki! :( załączam zdj, bardzo proszę o pomoc.
pozdrawiam Kasper Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Naturalne. Brabanta należy także ciąć, ze względu na szybki wzrost. Można otrzepać albo poczekać aż samo spadnie.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
jamaj88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 wrz 2014, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Dziękuje, przeczytałem juz o tym w innych postach, ale nie jestem aż takim znawcą iglaków i nie byłem pewny czy to jest to samo. Pięknie dziękuje, troszke sie uspokoiłem, pozdrawiam Serdecznie, Kasper
madzik7712
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowiejące, usychające gałązki tuja Brabant!!! Proszę o po

Post »

Witam.
Jestem na forum pierwszy raz, ale mam podobny problem i potrzebuję pomocy.
Moje tuje mają około 12 lat, u mnie rosną lat 8. Do tej pory nie miałam z nimi żadnego problemu, do wiosny tego roku. Mam "troszkę" złośliwego sąsiada, który wiosną podlał jakąś substncją wierzbę (wierzba uschła) i rykoszetem dostało się dwóm tujom rosnącym bezpośrednio przy drzewie. Pozostałe tuje piękne, dorodne, aż do teraz. Zauważyłam, że zaczęły im brązowieć i opadać wewnętrzne gałązki, na zewnątrz (jak na razie są zielone). Na tujach nie ma żadnych oznak szkodników, pajączków czy czegokolwiek. Zaczynam sie zstanawiać, czy mój sąsiad "nie zaopiekował się" pozostałymi :roll:
Czy może być inny pwód dlaczego tak się stało? Tak jak napisałam, przez te lata nie miałam z nimi żadnego problemu. Piękne, zdrowe okazy :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”