Tuja Brabant - brązowieją ,schną

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Moje tuje ,które rosną u mnie 14 lat też schną.W tamtym roku zaczęły schnąć częściowo,ale odbiły.Broniły sie całe lato,przez zimę stały zielone .Teraz wyglądają tragicznie i są do usunięcia.Za tydzień bierzemy się do usuwania tuji i do chemicznego odkażania gleby .Przez ten sezon nie będziemy sadzić nic.Dopiero na przyszłą wiosnę.Patogeny w ziemi muszą zniknąć.Szkoda mi bardzo,bo są już okazałe i hodowane z nasionka.Nie ma co się oszukiwać,że odbiją nowymi przyrostami.Drzewka są zainfekowane i trzeba sie ich pozbyć.
Awatar użytkownika
Nevrinka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Jest jakiś sposób by pomóc tym brabantom? Jakikolwiek? Czy mam się modlic :P
"Stumilowa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku" ~Tao Te Ching~
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Powiem od siebie....też się łudziłam,że odbiją.Odbiły ,ale choroba sie pogłębiała i teraz muszę wyciąć wszystkie.Po mojej życiowej nauce,od teraz będę usuwała chore tuje jak najszybciej.Hodowałam je z nasionka,a teraz muszę wyciąć.Narobiłam sobie bałaganu ,pracy i kosztów z zakupem chemii ,którą trzeba spryskać ziemię i na wiosnę zakupić 80szt nowych drzewek.Pytałam o ceny.....45 złx80+kora i ziemia. Wywóz starych drzewek na wysypisko150 zł.Nie wiem czy warto aż tak ryzykować i zostawiać jedno lub dwa chore drzewka :( W tym wypadku powiedzenie,,ZAWSZE ZDĄŻYSZ WYRZUCIĆ,,nie sprawdziło się :?
cyrtt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 maja 2012, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Witam proszę o pomoc.
Coś się dzieje niedobrego cały szpaler tuji jest w takim stanie. Zaczyna schnąć od dołu jedynie czubki są zielone. Drzewka mają 7 lat.
Obrazek
Slawka27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 paź 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam,

Proszę Was o pomoc! Nie wiem, co się dzieje z moimi Brabantami. W maju br kupiliśmy tuje w sklepie ogrodniczym. Tuje w szkółce rosły w gliniastej ziemi i były mocno nawadniane. Podobną glebę mam u siebie. W sklepie ogrodniczym poradzili mi, żeby nie kupować żadnej kwaśnej ziemi, tylko po prostu wsadzić tuje do ziemi, podlać, przysypać wykopaną ziemią, posypać korą i obficie podlewać. Tak też zrobiliśmy. Całe wakacje tuje były podlewane i bardzo szybko rosły. Wszystko wskazywało na to, że wszystkie przyjęły się. Cały wrzesień z powodu naszej nieobecności tuje nie były podlewane. Przez ten miesiąc stan tuj zdecydowanie się pogorszył. W środku KAŻDEJ z tuj zaczęły brązowieć i usychać gałązki. Dotyczy to tylko środka tuj. Na zielonych gałązkach na końcach zauważyłam czarne/ciemne kulki (jak na załączonych zdjęciach). Dodatkowo na jednej z tuj zaobserwowałam gałązki brązowo-czarne i czarne (jak na zdjęciach). Proszę Was o pomoc, czy to skutek niepodlewania drzewek, czy może jakaś choroba? Jak mogę uratować drzewka?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brązowiejące, usychające gałązki tuja Brabant!!! Proszę o po

Post »

W sklepach ogrodniczych w doniczkach na ogół bywają mniejsze.Może były kopane z gruntu? Jeśli tak, to tak duże drzewka muszą zrzucić część igieł, nie ma siły.Reszta widać jest na razie żywotna, powinny sobie poradzić.
Slawka27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 paź 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brązowiejące, usychające gałązki tuja Brabant!!! Proszę o po

Post »

Tak, drzewka były kopane z gruntu. Czyli to nie żadna choroba?
ogrodnikustron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lut 2013, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Tuje brabant najpierw należy kupić z polskiej szkółki a nie z marketu jakies z holandii czy chin!! Tuje zakupione na szkółce kopane z gruntu sadzić wiosna/jesień. Kupione w donicy można sadzić cały rok.
Nie nawozic przez rok od posadzenia,
Sadzić z dosypaniem torfu.

Jeżeli stare tuje w ogrodzie schną i nie wiemy co się dzieje to powiem co się dzieje-choruje.
Należy zrobić oprysk na choroby/grzyby
dodatkowo przy takowym oprysku dodać na pasozyty.
:uszy



pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Bzdury wypisujesz co do sadzenia... rośliny można sadzić z pojemników tylko i wyłącznie gdy ziemia nie jest zamarznięta. Kolejna pseudo reklama?
Robisz opryski nie ważne na to na co roślina choruje? powodzenia.
aga_o2021
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lut 2013, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja Brabant grzyb??

Post »

Witam
W zeszłym roku na wiosnę zasadziliśmy 60 tuji branat. Ładnie rosły i były bardzo zielone. Jednak na jesieni wszytkie tuje Brabant zaczęły brązowieć. Niektóre gałązki miały białe plamki jak przy grzybie a młode pędy zaczęły usychać. Od strony mniej nasłonecznionej i w środku były zielone. 3 razy zostały spryskane środkiem aliette i przyszła zima. Jak je teraz oglądam to ich stan nie uległ ani pogorszeniu ani poprawie. Są zielone (ale nie tak jak na samym początku) w środku ale boki i frontu mają żółtawe, żółtawo-zielone. Co z nimi teraz zrobić?? czy nadal je spryskiwać czymś na grzyba? czy zaserwować im dawkę nawozu? Ale jakiego???? Może brakuje im magnezu bo w lecie był duży wysyp szczawiu na działce.
proszę o pomoc
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuja Brabant grzyb??

Post »

Witaj
Bez zdjecia nic nie zrobimy. Sadzone z doniczek czy kopane z gruntu?
aga_o2021
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lut 2013, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant grzyb??

Post »

z gruntu. Na poczatku bardzo ładnie rosły ale potem zaczęły się psuć. Zdjęcia wstawie najóźniej jutro
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja Brabant grzyb??

Post »

Jakie duże i kiedy konkretnie (miesiąc) sadzone.Sadzone niezwłocznie po wykopaniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”