Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Pierwsza hortensja wygląda coraz gorzej ;:145 . Liście schną i robią się brązowe. Na liściach nie zauważyłem żadnego szkodnika, nie jest ani za mokro ani za sucho. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji co może jej dolegać. Czy ktoś by mógł mi podpowiedzieć co zrobić ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Gleba może zbyt zbita? Kiedy były sadzone?
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Sadzone były rok temu w lipcu. Obok rosną jeszcze inne ale im nic nie dolega. Nie wydaje mi się żeby gleba była zbita, wcześniej tej hortensji nic nie dolegało...Już prawie wszystkie liście zbrązowiały i zasychają
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Kacper90....u mojej hortensji takie same objawy wystąpiły gdy przedobrzyłam z nawozem :wink: . Nie masz nic do stracenia, wyciągnij z ziemi, przepłucz korzenie i wsadż do nowej ziemi..ja tak zrobiłam i pomogło. ;:173
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Jeśli gleba ok. to w przypadku hortensji ogrodowej może to być przenawożenie.Najlepiej nawozić hortensje jednokrotnie, na wiosnę, to powinno wystarczyć.
Bukietową chyba zaatakował przędziorek chmielowiec, zerknij pod spód liści, jakieś ślady pajęczynek?.Może posadzona na zbyt suchym stanowisku?
Jolushia13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 sie 2018, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Witam wszystkich,
czy ktoś może powiedzieć co dzieje się z kwiatostanami? Nie widzę żadnych niepokojących śladów na liściach póki co, a kwiatostany jakby częściowo zasychają.
Z góry dziękuję.
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Kiedy sadzona i jaka to odmiana?
Jolushia13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 sie 2018, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Sadzona 2-3 tyg temu, odmiana Bobo i Magic Candle

-- 15 sie 2018, o 19:27 --

jednak coś zaczyna pojawiać się na liściach

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Przyczyny fizjologiczne, słabo ukorzenionym dały się we znaki upały, przypaliło słońce.Możliwe też, że jest zbyt wilgotno pod korą, a wcześniej została w punkcie sprzedaży przesuszona i teraz to się objawia.Ja w tym roku taką kupiłam, zależało mi na konkretnej odmianie, ale bryła korzeniowa przesuszona, odstawała od ścianek doniczki.Posadziłam niezwłocznie, ale teraz ledwo wegetuje, kwiatostany zbrązowiały po deszczu, dolne liście uschły.Może jednak się ukorzeni i odbije w przyszłym roku.
Niektóre odmiany wydają się mieć skłonności do niewielkiego przypalania w czasie wysokich temperatur niezależnie od wilgoci, jedna z moich (chyba Diamantino) tak ma co roku, natomiast Limelight jet niezawodna.
Jolushia13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 sie 2018, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

ok, dzięki wielkie. Może odżyje :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Myślę, że tak, źle by było gdyby nagle oklapła, ale to, że straci trochę liści, czy podeschną kwiatki to nie ma wpływu na ukorzenianie się.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Zbyt suche stanowisko raczej nie jest bo przez długi okres czasu ( od lipca zeszłego roku do mniej więcej połowy lipca tego roku) wszystko było ok i roślina rosła normalnie więc możliwe że przedziorek jest przyczyną takiego stanu hortensji. Jutro dokładnie przyjrzę się dolnej stronie liści ( dużo liści uschło). Czy na przędziorka skutecznym środkiem będzie Mospilan ? Jeśli nie to jaki środek możecie polecić ?
vodo
100p
100p
Posty: 108
Od: 2 gru 2016, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Mospilan nie jest środkiem na przędziorka.Ja używam Ortus-jeden z lepszych środków na te stworzenia.Opiekuje się hortensjami ok.150szt -bukietówki temat rzeka choroby,szkodniki czasem człowiek głupieje co im dolega.Miałem przypadek że jedna z nich-skrajna obsychała chemicznie pilnowane(średnio co 7-14dni) okazało się że pies sobie upodobał podlewanie tego krzaczka. ;:214
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”