Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Moje młode hortensje ogrodowe (posadzone na wiosnę w tym roku) mają na liściach białe plamy (jutro zrobię zdjęcie).
Wygląda to jak mączniak, ale w opisach chorób hortensji nie znalazłam nic na ten temat.
Zresztą wszystke okoliczne rośliny (chwasty też) wyglądają podobnie.
Plamy są także od spodu liści. Co z tym robić ?
Pozdrawiam ;:65 Lila
basa gabriela

Post »

To jest mączniak prawdziwy
Na moich starych też jest, powstaje jak jest wysoka wilgotność powietrza.
Trzeba opryskać rośliny 3-4 razy co tydzień lub co 10 dni:
Rubigan12EC ,Amistar250SC,BaymatAE,Nimrod250EC,Saprol190EC lub biopreparatami takimi jak Bio Blatt25EC,BioczosBR,Biosept33SL,Biochikol020PC.
Ja pryskałam na zmianę 1 raz Amistarem, 2 i 3 raz Biochikolem, część liści bardzo porażonych wycięłam na razie pomogło.

Pozdrawiam Gabi :D
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Opryski powinny być wykonane ale zastanów się, bo coś jest nie tak w twoim postępowaniu. Mączniak na hortensji to rzadkość.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Gabi dziękuję, potwierdziłaś moje podejrzenia. Opryski zacznę robić od dziś.
Jeżeli chodzi o to, że coś jest nie tak, to masz Basiu rację. Muszę zmienić sposób podlewania i lać tylko pod korzenie. Jednakże nie jest to problem tylko hortensji, inne rośliny też są zarażone, łącznie z chwastami, w miejscach gdzie nie podlewam. Chyba głównie pogoda ma tutaj znaczenie (brak wiatru, ciepło i wilgotno).

Obrazek Obrazek

Krople na liściach to rosa, a ciepło jest jak w lecie, no to różne choroby mają komfortowe warunki.
Pozdrawiam ;:65 Lila
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Nie zupełnie. Ponieważ mączniak przenosi się niezwykle łatwo i zastanów się gdzie pojawił się jako pierwszy.

Zasada jeśli gdzieś w ogrodzie pojawi się mączniak to oprysk musi być praktycznie natychmiastowy i trzeba opryskać wszystkie rośliny w pobliżu nawet jak jeszcze nie wykazują objawów chorobowych. On może się już w roślinie rozwijać tylko jeszcze nie widać.
To co widać to owocniki z zarodnikami na długich nóżkach, które po dojrzeniu rozwiewa wiatr. Ale zanim zacznie grzyb owocować musi się dobrze rozrosnąć grzybnia, a tego nie widać.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Basiu, dzięki za radę, ale w moim przypadku jest ona trochę trudna do wykonania. Za duży areał, żeby wszystko opryskać, a tak jak pisałam wcześniej jest on na wielu różnych roślinach, łącznie z chwastami u mnie i u sąsiadów.
W pewnym sensie jestem do niego przyzwyczajona. Zawsze o tej porze pojawia się na orlikach, pysznogłówce, ostróżce i kilku innych. Wisną byliny odradzają się bez żadnych złych objawów. O hortensje martwię się z tego względu, że są młode, a ja mam mało wprawy w ich uprawie.
Pozdrowienia ;:65 Lila
basa gabriela

Post »

Nie wiem czy to ci coś pomoże ale u mnie mączniak najwcześniej pojawia sie na niezapominajkach i nagietkach a jeśli nie opryskam niezapominajek i nagietek to wtedy jest już na hortensjach i ostróżkach,mam nawet na rudbekiach,marcinkach,floksach.Ale chyba będzie spokój bo oprysk zrobiłam,deszcz na razie nie będzie padał,te rośliny które mączniak bardzo zaatakował,obciełam.Dobrze by było żeby mgły były mniejsze a najlepiej jakby wcale ,wtedy by było bardziej sucho.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ależ Gabi,mgły muszą być,już są spóżnione!Moje kaktusy i sukulenty czekają na te mgły z utęsknieniem!
Nareszcie druga noc ,cos jakby drgneło i dobrze,a mączniak? Tak u mnie też atakuje żywopłot z berberysa bordowego ale tylko wtedy jak nie pryskam,a opryskałam w tym roku. :wink: Pozdrawiam Gabi
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
basa gabriela

Post »

Obejrzałam dzisiaj pogodę idzie deszcz i od wtorku ochłodzenie tak ok. 10 stopni mniej ,ciekawe komu wierzyć ?w zeszłą niedzielę na TVN oglądałam prognozę długoterminową i miało być ciepło!.Ja też pryskałam ale wtedy w nocy była wyjątkowo gęsta mgła i nie wiem czy ta rosa nie zmyła oprysku,choć cos tam powinno zostać bo to jednak nie deszcz.

Pozdrawiam.Gabi :D
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Z dotychczaswych obserwcji, wydaje mi się, że pierwsze objawy są na powojach, albo mniszku, a może na orlikach, muszę dokładniej obserwować w przyszłym roku.
Hotensje opryskałam, obciąć nie mogę, mam nadzieję, że przeżyją.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

O to właśnie chodzi byś znalazła roślinę która pierwsza ma oznaki choroby. Wówczas wystarczy w około opryskać i będzie spokój.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Basiu, jeżeli początek tej choroby jest u mnie w ogrodzie, to znajdę, ale u sąsiadów oprysków nie będę robić. Jak sama pisałaś, to wiatr rozsiewa zarodniki, może więc przynieść z różnych stron i odległości, ale będę pilnować.
Dziękuję Dziewczyny za rady, przydadzą się.
Pozdrowienia ;:65 Lila
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Hortensja - choroby liści

Post »

Na plamistość liści hortensjistosujemy
Oprysk 2-3 razy co 10 dni
Bravo 500 SC lub Gwarant (,2%),potem
Topsin M 70 WP (0,1%)
Dithane M-45 80 WP (o,2%)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”