Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Karo..poprzedniej hortensji która mi padła korzeni prawie nie widziałam. Starałam się przesadzić z jak największą bryłą ziemi, niestety i tak padła. Środek przeciw grzybiczy już czeka, niestety codziennie pada i nie ma kiedy pryskać :wink:

Selli7..nawóz dostała dosłownie dwa, trzy dni temu kiedy zauważyłam że coś złego dzieje się z moją hortensją. Zaraz w tym samym dniu była wielka ulewa, sądziłam nawet że próżne moje nawożenie bo deszcz wszystko wypłukał :roll:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Może doszło do tzw. suszy fizjologicznej. Straciła turgor, a to jest odpowiednie stężenie wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych. W glebie istnieje również odpowiednie stężenie wody i rozpuszczonych w niej związków . Stężenie soli mineralnych w glebie jest zazwyczaj mniejsze niż w roślinie co oznacza że ilość wody w glebie jest większa niż w roślinie. Ponieważ roślina pobiera składniki i wodę na zasadzie osmozy, a ta polega na przenikaniu z roztworu mniej stężonego do bardziej stężonego, więc bardziej stężony roztwór w roślinie zasysa roztwór z gleby. Gdy dajemy zbyt dużą dawkę nawozów powodujemy wzrost rozpuszczonych soli mineralnych w glebie. Jeśli przedobrzymy to roztwór glebowy staje się bardziej stężony i zaczyna wysysać wodę z rośliny. Jeśli do tego dodamy normalny ubytek wody w procesie transpiracji i słońca roślinie zacznie brakować wody, choć ma jej pod dostatkiem.
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Cześć wszystkim,
widzę, że w tym roku dużo osób ma problem z hortensjami. I objawy u mojej widze podobne. Nie mam pojęcia co jej dolega, kupiona kilka temu w szkółce, zdrowa, duża hortensja bukietowa nagle marnieje w oczach. Liście bez jakichkolwiek śladów grzyba, zasychają utrzymując zielony kolor. Dołączam zdjęcia do podglądu. Czy to może być efekt zalania? Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Hortensja jest ciągle w doniczce. Mogę ją wyjąć i osuszyć ale może jest jakaś inna przyczyna... proszę o sugestie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Efekt przelania, najlepiej jak najszybciej do gruntu, albo przesadzić do większej donicy i nie podlewać przez jakiś czas.
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Już jest zdecydowanie lepiej. Roślina widać że wybaczyła i chce żyć. Dzięki :)
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Pamiętacie? Pod koniec czerwca wrzuciłam zdjęcia hortensji ze zdeformowanymi liśćmi. Nie wiem, co to było, ale kolejne liście pojawiły się już normalne. Nie wiem, czy zakwitnie, może nie, ale jakaś nadzieja jest, że wreszcie w przyszłym roku pokaże, co potrafi.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
trzmielogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 wrz 2020, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Cześć,
Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu co tutaj u mnie się dzieje Pacjent to : Hortensja 'Annabelle'
Ogród 1 rok (sadzona w zeszłym roku) wszystko było ok po zimie, rozwijała się normalnie i ...

"nagle" jedna gałązka w jednej Hortensji zaczęła wypuszczać dziwne listki (lub też nowe listki zaczęły dziwnie karłowacieć)
Obrazek

w ciągu 2-3 dni reszta tzn cała Hortensja i 2 kolejne wygląda jak poniżej
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dziękuję
Janusz
Arecki93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 cze 2021, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Witam mam problem z moją hortensja szczepiona na pniu. Nie ma mszycy a wyglada nie korzystnie liście się zwijaja brazowieja i wkoncu schną i opadają Czy możecie coś doradzić podlewam dość czesto zdarza sie ze 2 razy dziennie okolo 5- 10 l. Wysyłam zdjęcie i proszę o pomoc :-) :cry:
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Wygląd liści wskazuje na zalanie.Może masz cięższą glebę, a wtedy szkodzi włóknina i żwir, korzenie się duszą pod tym, woda nie ma jak odparować, ani powietrze do korzeni nie dochodzi.Wyrzuć to i wzrusz ziemie wokół drzewka i podlewaj gdy widać, że sucho.
anel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lip 2021, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Dzień dobry,
Dziś przychodzę na ogródek i widzę takie nieładne rzeczy na hortensji. Niestety nie mam pojęcia, co to może być. Hortensje mam pierwszy raz. Stanowisko nasłonecznione, torf, kora. Nie widzę żadnych szkodników. Ta przeźroczysta część jest krucha - jak zaschnięte białko. Ktoś ma pomysł i pomoże? :)
Obrazek
kompnet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 lip 2015, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Witam, proszę o informację co dolega moim hortensjom, przesadzone w tym roku.
Obrazek
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Bardzo proszę o podpowiedź jakich środków użyć do tych chorób? Po deszczach taka jest moja hortensja ogrodowa i bukietowa vanille marble.

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Post »

Rodzaj gleby im nie odpowiada, zbyt mokry, chyba gliniasty, słabo odprowadzający nadmiar wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”