Daglezja, jedlica (Pseudotsuga)- choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daglezja - zasychają końcówki pędów i opadają igły, co jest

Post »

No dziura..... w dziurze był alien. :lol:
Żarł, to i uschło. Wyciąć, żeby nie straszyło do zielonego, spalić i tyle.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Daglezja - zasychają końcówki pędów i opadają igły, co jest

Post »

Dziurę pokazałem po to by pokazać, że są tam takie małe kuleczki.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daglezja - zasychają końcówki pędów i opadają igły, co jest

Post »

Jakoś nie widzę, oczy już nie te, tak myślę że konsumpcja poprzedza defekację... :wink:
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Daglezja - dlaczego brązowieje?

Post »

Witajcie, chciałbym prosić o pomoc w zidentyfikowaniu problemu z moją daglezją. W zeszłym roku straciłem drzewko, które nagle zaczęło obumierać, igły zbrązowiały w szybkim tempie tak jakby coś dosłownie je przypaliło. Posadziłem nowy egzemplarz i widzę, że zaczyna się chyba to samo - jedna z gałązek zaczyna wyglądać w ten sam sposób. Co sądzicie - czy to może być przędziorek??
Obrazek Obrazek
gruubas
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Daglezja - dlaczego brązowieje?

Post »

Może to być choroba grzybowa korzeni ( jakiś z rodzaju fytoftoroz), grzyb rozrastając się zatyka wiązki przewodzące.Zarodniki grzybów pozostają w glebie nawet po usunięciu rośliny i atakują kolejną po wsadzeniu, wilgoć sprzyja. Trzeba miejscowo przed sadzeniem nowej rośliny wymienić glebę.Takie przypadki zdarzają się szczególnie na zbyt zlewnych, gliniastych glebach (albo takich miejscach na działce) nieodpowiednich dla iglaków, które wymagają gleb przepuszczalnych.
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Daglezja - dlaczego brązowieje?

Post »

Masz rację, daglezję wsadziłem w miejsce po tej poprzedniej, ale ziemię w dość sporej ilości wybrałem, a dół zlałem porządnie pervicurem. Do tego ziemia jest rzeczywiście gliniasta, ale przed tym raczej nie ucieknę.
Podlać znowu pervicurem, czy pryskać? Profilaktycznie prysnąłem topsinkiem i odciąłem tą porażoną gałązkę u nasady.
gruubas
marcioszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 3 cze 2009, o 07:18

Re: Daglezja - dlaczego brązowieje?

Post »

Ja w tym roku musiałem pozbyć się 5 szt Daglezji. Najpierw zamierały końcówki, później zaczeły robić się koloru miedziowego, po dotknięciu gałązki igły zaczęły opadać jak zwariowane i tak talej. Wreszczie po iluś tam zabiegach zdecydowałem się na usunięcie i o dziwo oprócz 2 czy 3 korzonków nic więcej nie zauważyłem. Natomiast bardzo intensywnie swoją działkę sąsiad traktuje Randupem. Może to im pomogło?
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Daglezja - dlaczego brązowieje?

Post »

Moja daglezja straciła tegoroczne przyrosty, po prostu zbrązowiały i odpadły reszta drzewka trochę zmarniała, jest to drzewko posadzone rok temu, nie wiem co o tym myśleć :/
Adrian
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Daglezja - dlaczego brązowieje?

Post »

Mi daglezje padły wszystkie(sina)a zielona żyje. :shock:
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Daglezja - dlaczego brązowieje?

Post »

Adrian84 pisze:Moja daglezja straciła tegoroczne przyrosty, po prostu zbrązowiały i odpadły reszta drzewka trochę zmarniała, jest to drzewko posadzone rok temu, nie wiem co o tym myśleć :/
To nie Phytophthora ramorum na bank lecz Botrytis cinerea
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Daglezja - dlaczego brązowieje?

Post »

Wielkie dzięki.
W pobliżu daglezji rośnie świerk serbski (mała sadzonka) który praktycznie już padł (igły zeszłorocznych przyrostów zbrązowiały i opadły), rośnie tam też jeszcze jodła jednobarwna i metasekwoja, która jako jedyna dobrze się trzyma :)

Zatem poradź mi proszę co teraz zrobić? Zwalczać tą pleśń czy może pozbyć się drzewka, a może nic nie robić?, zakładając, że usunę obecne drzewka i posadzę nowe w zbliżonych punktach, czy ta pleśń może zagrozić nowym drzewkom, a jeśli tak to jak się przed nią ustrzec. W miejscu gdzie rosną drzewka było kiedyś coś na kształt kompostownika połączonego z paleniskiem zbędnej biomasy.
Adrian
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

daglezja-dziwne zachowanie rośliny.

Post »

Może ktoś się już z tym spotkał, ale jedna z daglezji zachowuje się dziwnie. Ale od początku, dwa drzewka zostały posadzone jesienią obok siebie w identycznych warunkach glebowych, przesadzane z gruntu według wszelkich prawideł ogrodniczych, obydwa mają 5 lat i niby wszystko w normie, poza tym że jedna z nich w ogóle nie ma przyrostów. Zdjęcia poniżej. Czy jest szansa na to że drzewko będzie normalnie rosło, co może być nie tak? Ach i jeszcze jedno w daglezjach był taki oto gość (zdjęcie poniżej), może Ktoś wie, kto to taki. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Zdjęcie pierwsze dziwna daglezja, drugie zdjęcie drzewko bliźniacze. Zdjęcia zrobione 28.05.11
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: daglezja-dziwne zachowanie rośliny.

Post »

Na razie czekaj może po prostu ta musi odstać swoje po przesadzeniu. Igły jeszcze nie lecą, ani nie schną więc na razie nie ma co panikować.
Chyba, że przy przesadzaniu ktoś uszkodził główny korzeń.

Ten robal to dla mnie osnuja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”