Świerk - SZKODNIKI

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Szkodniki na świerku

Post »

Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Szkodniki na świerku

Post »

Dziękuję! Co prawda pierwszy link nie otwiera się, ale ten drugi jest ciekawy. Piszą, że to rodzaj mszyc(!) i by lepiej wstrzymać się od chemii. Zrobiłam im więc ostry prysznic. Sprawdzę jutro efekt. Jeszcze raz dziękuję gemciu83!
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Szkodniki na świerku

Post »

Przepraszam poprawiam link, wcześniej skopiowałem link do grafiki (ikony postu). Tutaj prawidłowy link: Szkodnik na dużym świerku
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Świerk - SZKODNIKI

Post »

Ależ one szybko działają, dwa dni temu wszystko było dobrze, a wczoraj co widzę? Już prawie pół świerczka zbrązowiało :(
Niby mały, więc szybko poszło, ale jak tak dalej pójdzie, zostanie goły szkielecik... Nie, to na pewno nie pies :P To albo przedziory (z wiciokrzewu...) albo jakaś inna zaraza... Lecę zerknąć przez lupkę... zanim znowu zacznie lać...

Kto zerknie i poradzi? Magus? Nissorun 050 EC + Talstar 100 EC? A może Topsin?

Obrazek
(http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/35d ... b5dcf.html )
Obrazek
(http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ee2 ... 5a16c.html )
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - SZKODNIKI

Post »

Nie wygląda na przędziora.
W ogóle dziwnie wygląda... jak przypalony. To od południa?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Świerk - SZKODNIKI

Post »

Nie, od północnego wschodu, a właściwie od strony ściany domu. Rośnie za dereniem, który osłania go od południa i zachodu, więc to chyba nie słońce. Ma dość suchą ziemię, ale deszcze notorycznie go podlewają, więc to też nie to.

Nic nie znalazłam pod lupką, jedynie na samym czubku między igłami jakąś białą wylinkę, ale to chyba nie wyssało mi koloru ze świerczka :shock:

Między gałązkami w środku jest sucho, ale też nic żywego nie widziałam, nieżywego też nie. Tylko normalne sucharki spowodowane brakiem światła (chyba).

Może jakiś grzyb? Ale dlaczego od odkrytej strony, a nie od strony, gdzie przytula się do niego dereń? Tam miałby chyba lepsze warunki do rozwoju? Eh, do niczego mi to nie pasuje... Moze trzeba poczekać i zobaczyć co się rozwinie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Maciek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2011, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pytanie o szkodniki upraw świerka.

Post »

Witam

Mam do was koledzy dwa pytanie

1) Jak walczyć tzn jaki oprysk stosować na ochojnika świerkowego?

2) Miałem na świerku srebrnym i kującym w tamtym roku taki problem że jakiś robak zjadał mi pąki szczytowe. Na całej uprawie około 40 % świerków zostało pozbawionych pąków szczytowych. Ogólnie wyglądało to tak że pąk w ogóle nie wypuścił pędu.

Co to waszym zdaniem mógł być za szkodnik i jak z nim walczyć?

Pozdrawiam Maciek
puoyui
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 cze 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk - szkodniki

Post »

Dzień dobry,

Jakiś szkodnik zaatakował mój piękny świerk. Drzewo ma około 8 metrów. Małe gąsienice wgryzają sie w igły i mnóstwo igieł schnie i opada. Boję sie , że jeszcze rok albo dwa i ze świerku zostanie suchy badyl.
Z informacji z sieci wydaje się , że jest to jakis gatunek zwójki , wydrązka jodłóweczka? Malenkie gasienice tak jak ta na zdjeciu robia male otworki u podstawy igły i wgryzaja sie do srodka. Proszę o pomoc jak z tym walczyć zanim zabiją mój swierk. Jakie środki stosowac w którym miesiacu, jak często....ratunku !
Wyczytalem gdzies , że Mospilan 20SP powinien pomoc. Spryskalem cale drzewo tym srodkiem jakis tydzien temu a dzisiaj znajduje na swierku zywe gasienice jak ta na zdjeciu. Co robic ?!

Z gory dziekuje za pomoc,
Piotr

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Coś zjada mój świerk , pomocy !

Post »

Mospilan jest dobrym środkiem układowym,ale musi dotrzeć do środka igieł.Niestety woskowy nalot utrudnia.Dobrym rozwiązaniem były by pyretroidy,które działają kontaktowo,niestety zabijają wszystko i w zamian mona otrzymać plagę przędziorków.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Coś zjada mój świerk , pomocy !

Post »

Zacznij od ProAgro 100 SL, można stosować doglebowo co jest dużym plusem. Z tym, że zabieg trzeba będzie powtarzać gdyż szkodnik po prostu występuje na tym terenie. A tak na marginesie to opryskiwanie tak dużego świerka musiało wyglądać zabawnie :)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Świerk - SZKODNIKI

Post »

Świerki Conica u mnie i sąsiadów zaatakowały przędziorki. Wykonałem wczoraj oprysk preparatem Magus 200 SC.
jawor_s-11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 cze 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

szkodniki na Świerkach

Post »

Witam,

Jesienią 2014 roku założyłem plantację świerka pospolitego. Ostatnio zauważyłem na świerkach białe kulki i białą pajęczynę. Ponadto zauważyłem robaka - którego przedstawia załączone zdjęcie.
Bardzo proszę o pomoc czy robak ten jest groźny i co to za białe kulki ????????
Jakie zabiegi powinienem przeprowadzić ?????

Obrazek Obrazek
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Białe kulki i robak na Świerkach

Post »

Co do drugiego zdjęcia to chyba larwa biedronki
https://www.google.pl/search?q=biedronk ... onka+larwa
Co do pierwszego zdjęcia to chyba to choć na wierzbie
http://birds-paintings.blogspot.com/201 ... inach.html
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”