Czereśnia - choroby pnia

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Witam!

Oj okropnie to wygląda.U mnie to samo zrobiło się na gruszy.Co do przyczyn to znalazłam
. Przyczyną pękania kory jest silne nagrzewanie się pni w ciągu dnia (zwłaszcza w słoneczne dni) a następnie schładzanie w nocy. Tak gwałtowne zmiany temperatury powodują naprzemienne rozszerzanie i kurczenie się tkanki kory a w rezultacie tworzenie się podłużnych pęknięć. Bielenie pni wapnem powoduje, że w ciągu dnia słabiej się nagrzewają bowiem biały kolor odbija promienie słoneczne.

Ja w mojej sytuacji kupiłam duze opakowanie masci ogrodniczej ,ale tzw.sztuczną korę.To jest taka maśc ,jak wazelina i dosłownie paluchami wcisnęłam tą maść pod korę i posmarowałam całe pęknięcie.Potem zrobiłam opatrunek z bandaża.Całośc owinęłam.Nie wiem na ile to pomoze ,ale drzewo jeszcze powinno pozyc kilka lat
Jak nie dostaniesz takiej masci to zasmaruj zwykłą mascią ogrodniczą :D
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Zacznij od tego postu a potem spokojnie przeczytaj cały temat. Anulka, Ty też. Sam niedawno zrobiłem operację moreli- na gałęzi może 3cm i długości może 12cm. Wyczyściłem do zdrowej tkanki i pomalowałem farbą emulsyjną z Miedzianem 1:1. Było to niezwykle wczesne stadium raka, ale i tak nie mam pewności co do powodzenia.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Post »

wczoraj przy koszeniu zostały uszkodzone dwa młode drzewka (uszkodzenia kory od żyłki) co teraz?? jak je ratować?? zasmarować pastą??
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Fatalnie :( Przy koszeniu kosiarką żyłkową należy zachować szczególną ostrożność - młode drzewka można ściąć całkowicie, początkowo nawet nie zdając sobie z tego sprawy... co dalej? wszystko zależy od głębokości uszkodzenia i w dość dużym stopniu od gatunku (chodzi o choroby w szczególności raka bakteryjnego na pestkowych)... w zasadzie poza zabezpieczeniem pastą ogrodniczą niewiele możesz poradzić... jeżeli drzewko jest mocniej przecięte i wydaje się niestabilne - dodatkowo przywiąż je do palika (coś na zasadzie "usztywnienia złamanej ręki")... I czekaj - dość szybko okaże się czy problemu w ogóle nie będzie, czy kłopoty dopiero się zaczną
Pozdrawiam serdecznie :wink:
cx

Post »

Witam.
Dlatego bezpiecznie jest utrzymywać wokół drzewek(nawet w małym promieniu)glebę wolna od chwastów:pielenie,ściółkowanie,oprysk herbicydem(oczywiście przy młodych pestkowych-nie opryskiwać pnia!!!).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Post »

dziękuje za szybką odpowiedz. drzewko ma uszkodzoną tylko kore. jest stabilne. już lece po paste. zasmarować i czymś zawinąć czy nie koniecznie???
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zasmaruj tylko maścią jeśli tylko kora jest uszkodzona. :wink:
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

czereśnie-choroby drzewa

Post »

Mam 8 letnią czereśnię na ogródku.Od dwóch lat na niej zaczęła wypływać żywica w różnych punktach pnia i gałęzi a w szczególności przy rozgałęzieniach.
W lecie gdy owoce się zawiązują tylko część z nich dojrzewa a reszta zaczyna w kępach gnić albo usychać.
I jeszcze zauważyłam ,że już w lipcu zaczynają żółknąć liście i opadać.
Czy może ktoś posiada jakieś wiadomości na temat przyczyny dlaczego tak się dzieje?
Pozdrawiam wszystkich działkowiczów...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czereśnie-choroby drzewa

Post »

Poczytaj o raku bakteryjnym drzew owocowych... porównaj objawy.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: czereśnie-choroby drzewa

Post »

No to chyba będzie komplet.. - gnicie owoców to zapewne monilioza, inaczej brunatna zgnilizna a opadanie liści to zapewne drobna plamistość o ile są na nich ciemne kropki w tym czasie.
Przeciwko rakowi możesz jeszcze teraz zastosować miedzian, o reszcie najpierw poczytaj :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

wielkie podziękowania za szybkie i bardzo trafne diagnozy...
Naczytałam się strasznych rzeczy..
aż szkoda tych roślinek .. człowiek biega podlewa opiekuje się a przyroda i tak robi co chce...
Zaraz biegne pryskać drzewka miedzianem a na wiosnę horizonem 250 EW
jeszcze raz bardzo dziękuję ...
pozdrawiam wszystkich ..... :-)
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Czereśnia - choroby pnia

Post »

Uważam,że wycinać porażone miejsca należy jak tylko się je zauważy,potem dokładnie je zabezpieczyć maścią ogrodniczą o właściwościach grzybobójczych,Szybka reakcja zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby.Mnie się tak udało uratować czereśnię.
Max Walker
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 maja 2016, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czereśnia - ratować czy wyciąć?

Post »

Mamy na działce czereśnie. Ze względu na poziomowanie terenu dwa lata temu, zostały częściowo odsłonięte korzenie.
Drzewo owocuje, ale ma strasznie mało liści. Trafiają się liście z dziurami i jedna z gałązek ma poskręcane liście.
Korzenie odsłonięte przyschły. Na pniu pojawiło się pęknięcie, a w niektórych miejscach pojawiła się żywica.

http://www.fotosik.pl/u/max_walker/album/2340629

Czy czereśnia umiera? Czy pora ją wyciąć?
Czy może jest jakaś możliwość jej odratowania - przycinka, opryski, nawozy?

Niestety podwyższenie terenu nie wchodzi w grę.

Bardziej zależy nam, aby tworzyło cień niż sprawiało radość szpakom :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”