Ligustr-choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ligustr-choroby,szkodniki

Post »

Witam serdecznie,
Ktoś wie co jest przyczyną, iż liście ligustra tak się zwijają i marnieją?

ObrazekObrazekObrazek
infomp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 maja 2020, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ligustr-choroby,szkodniki

Post »

Pomóżcie forumowicze!
W tym roku wdarło mi się kilka paskudztw ogrodu. Z opuchlakiem i mszycą sobie poradzę. Tydzień temu opryskałem Mospilanem. Jednocześnie wdarło mi się coś takiego - foto 1- https://www.fotosik.pl/zdjecie/ffe7926a5faabad6 i foto 2 https://www.fotosik.pl/zdjecie/2fa2e2f1bea30555 i nie wiem co to jest i jak to zwalczyć. Dodatkowo na 1 z krzaków też mi coś wlazło, na tych obok nic się nie dzieje. Krzew jest bardzo słaby a liście pozwijane, ale nie tak jak przy mszycy. Foto 3 - https://www.fotosik.pl/zdjecie/df0ff0704ba7b205

Sorki za linki do zdjęć ale jeszcze nie wiem jak dodawać zdjęcia przez fotosika.
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam
Matt
kisc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 cze 2020, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ligustr-choroby,szkodniki

Post »

Witam, chciałbym poprosić o opinię na temat, podejrzewam, dwóch dolegliwości mojego żywopłoutu - ligustr ( liguster ) zimozielony Atrovirens.

1. Wykopać czy zostawić? Na zdjęciu jeden z krzewów wyraźnie odstaje wzostem i kolorem od pozostałych. Dzieje się to już od początku sezonu, wcześniej jednak miał inny odcień zieleni w porównaniu do reszty żywopłotu. Na zdjęciu stan obecny. Na początku myślałem, że to może jakaś inna odmiana, ale tak jak widać na zdjęciu po lewj pręży się całkiem zdrowa gałąź, więc to chyba jednak ta sama roślina. Może jak przytnę po zimie i sypnę nawozem to będzie ok?

2. Na kilku innych krzakach niektóre liście mają czarne okrągłe plamy, a potem opadają mając już wówczas żółtawy kolor. Czytałem, że to raczej niegroźny grzyb, który poza walorami estetycznymi z braku liści, nie wyrządzi większej krzywdy. To jest dwu roczny żywopłot i będzie mocno przycinany pod koniec zimy. Zapobiegać jakoś czy już zostawić.

Żywopłot został nawieziony 3 razy w tym roku, ostatni parę tygodni temu (tylko PK).

Mam pod ręką Amistar 250 SC, który to jest wspomniany jako środek zapobiegający chorbomo ligustru. Psikać?

Pozdrawiam,
Arek
Obrazek
Pascalt
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 lip 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ligustr - zielone gąsiennice i poobgryzane liście

Post »

Witam,

w zasadzie istotę problemu przedstawia zdjęcie - mocno podziurawione liście ligustra: https://imagizer.imageshack.com/img923/1953/A5rUJp.jpg
Podpowiedziano mi, że mogą za to odpowiadać opuchalki. A jako że żerują one nocą, z latarką obejrzałem liście nocą i nie znalazłem ani jednego osobnika podobnego do opuchlaka. Znalazłem za to całkiem sporo zielonych glizdek na liściach.

Podpowiedziano mi, abym zastosował Karate Zeon 050 CS. Zakupiłem taki preparat, jednak nie ma na nim informacji w jakim stężeniu stosować na ligustr (są wymienione różne rośliny, jednak ligustra brak) i ile litrów roztworu na jaką powierzchnię orientacyjnie użyć. Z ligustra mam ogrodzenie o szerokości ok 50cm, wysokości 50cm i długości 100m.

No i czy nie stoi nic na przeszkodzie, żebym do roztworu dodał nawóz florowit dolistny.

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam!
leszczynski_bc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 cze 2023, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr-choroby,szkodniki

Post »

Dobry wieczór, może ktoś wie co może dziać się z ligustrami szczepionymi na pniu - po wypuszczeniu tegorocznych listków większość się pozwijała. Nie widzę tam jednoznacznie mszycy itp. Wydaje mi się że są na niektórych jasne jakby kuleczki ale to wielkości mniej niż 0.5 mm. Prysnąłem 2xAmistarem i 2xMospilane. Część listków jest ok, te zwinięte się jednak nie rozwijają.
A może to niedobór jakiegoś składnika?
Drugi ten przycięty słabo rósł, przesadziłem go wymieniłem ziemie na lżejsza i jako ostatnia szanse przyciąłem. Też ma zwinięte listki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”