Nicienie w ziemi

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nicienie w ziemi

Post »

Mam na myśli nicienie pożyteczne wykorzystać zapobiegawczo na śmietkę kapuścianą i drutowce bo miałem z nimi jak nigdy w zeszłym roku problemy.Skąd kupić i czy są stosunkowo drogie? (I skuteczne)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nicienie w ziemi

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Nicienie w ziemi

Post »

Ja stosowałam na ziemiórki nicienie preparat Nemycel. Miałam tego dziadostwa wszędzie. Po tygodniu od podlania fruwały ostatnie dorosłe ziemiórki. Po półtora tygodnia nie było już po nich śladu. Nemycel jest stosowany w przemyśle pieczarkarskim, więc jest to bezpieczne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Ziemiórki

Post »

Czytałam o preparacie Nemasys i nawet oglądałam film o tym jak ten preparat zwalcza ziemiórki. Chętnie bym go kupiła, dlatego,iż zastanawiało mnie dlaczego w ostatnich miesiącach nic mi nie kiełkuje a tu się okazało,że larwy mi zjadły większość nasion, więc nic nie kiełkowało. Mimo,iż ziemiórek było mało co widać, około 4 sztuki na tydzień,może dwa, ale jednak były. Jak wiadomo Nemasys zawiera nicienie, które likwidują larwy, ale czytałam o tym, że jakim zabraknie pożywienia to potrafią one przemieszczać się w jego poszukiwaniu. Mimo,że to mikroskopijne stworzenia to mi zimno się robi na samą myśl, że mam miliony takich małych stworzeń w doniczce. Jaką żywotność mają te nicenie? Czy ktoś mi odpowie? Czy się tak namnożą, że w końcu je też trzeba będzie zlikwidować? Wiem, że lepiej się przełamać i pozbyć ziemiórek, skoro chemia pomaga na chwilę a naturalne sposoby nie często działają, lepy nie są za ładne. Wiem, że może śmieszne dla wielu tu obecnych może być to co piszę ale może mi ktoś odpowie?
Marzena
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Nicienie w ziemi

Post »

Hmmm z tego co czytałam o nicieniach z preparatu Nemycel to one umierają w momencie jak już nie mają co jeść a żywią się podobno larwami ziemiórki. Dziwne to by było jakby po wybiciu ziemiórki rzucały się na pieczarki i do niech wynikały ;:88 a ten preparat jest właśnie dedykowany dla pieczarkarstwa...
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Nicienie w ziemi

Post »

Raczej chodziło mi o przemieszczanie się między doniczkami a nie podjadanie kwiatków, one by się rozmnażać potrzebują larw, nie roślin. Jeżeli jest tak, że one umierają jak zabraknie pożywienia i nie przemieszczają się, to chętnie je zakupię. Tylko ciężko jest mi znaleźć na ten temat jakikolwiek artykuł, popierający tą tezę. Ale dziękuję za odpowiedź.
Marzena
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Nicienie w ziemi

Post »

Hmm na instrukcji było napisane, że trzeba zachować wilgotne podłoże, żeby nicienie mogły się przemieszczać, bo tylko w takich warunkach mogą. Myślę, że po parapecie nie przejdą ;:333
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Nicienie w ziemi

Post »

Zabkamarta
Dziękuję za pomoc. Wiem, że ten środek jest bardzo skuteczny i pomoże mi się pozbyć się ziemiórek. Spróbuję.
Marzena
Awatar użytkownika
wro-ona
50p
50p
Posty: 79
Od: 18 sty 2015, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nicienie w ziemi

Post »

Czy ktoś wie może, jak zwalczać niecienie w liściach?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nicienie w ziemi

Post »

wro-ona jesteś pewna, że to nicienie, a nie larwy jakiegoś szkodnika?
Jeśli nicienie to poczytaj chociażby tu, zwłaszcza strategię przetrwania nicieni https://www.apsnet.org/edcenter/disandp ... todes.aspx
Ciekawa jestem, czy były jakieś badania roślin po zastosowaniu nicieni do zwalczania ziemiórek. Nicienie to przebiegłe dziadostwo, może się potem zagnieździć w roślinie..
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Nicienie w ziemi

Post »

Ja użyłam nicieni do zwalczenia ziemiorek. Efekt był stu procentowy. Nicenie są w ziemi nie na kwiatkach. Przynajmniej jeśli mowa o tych,które zwalczają ziemiorki. Nicenie by żyć i się poruszać i polowac potrzebują mokrego podłoża i larw ziemiorek. Jezeli jest sucho to nie ma ziemiorek, wiec także nie ma niceni, bo nie mają pokarmu. Polecam i zakupie ponownie, ponieważ moje rośliny, które spędziły lato na dworze mogą być znów całe w ziemiorkach.
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nicienie w ziemi

Post »

yanina_19 pisze: Ciekawa jestem, czy były jakieś badania roślin po zastosowaniu nicieni do zwalczania ziemiórek. Nicienie to przebiegłe dziadostwo, może się potem zagnieździć w roślinie..
Nicieni Steinernema feltiae, których używa się do zwalczania ziemiórek są bezpieczne dla roślin, gdyż żywią się tylko szkodnikami. Giną zwykle niedługo po skończeniu się pokarmu w doniczce, czyli zjedzeniu ich larw. Sprzedaje i stosuje się je na całym świecie i raczej musiały być robione badania...

https://biocontrol.entomology.cornell.e ... atodes.php

Oczywiście rozróżniamy też gatunki nicieni niszczących rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Nicienie w ziemi

Post »

yanina_19 pisze: Ciekawa jestem, czy były jakieś badania roślin po zastosowaniu nicieni do zwalczania ziemiórek. Nicienie to przebiegłe dziadostwo, może się potem zagnieździć w roślinie..
Całe pieczarkarstwo opiera swoją produkcję na stosowanie odpowiednich nicieni. A później zjadamy te pieczareczki ;:215
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”