Świerk srebrzysty,s.srebrny,s.kłujący( Picea pungens)-choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
pixie7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 15 maja 2012, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk srebrzysty,s.srebrny,s.kłujący( Picea pungens)-choroby i szkodniki

Post »

Z tego co udało mi się dowiedzieć to powodem jest mszyca zielona, w czerwcu podobno nie jest warto ją zwalczać bo opryski przyniosą więcej złego niż dobrego ale dobrze jakby ktoś to mógł jeszcze potwierdzić.
Oprysk należało zrobić wczesną wiosną :(
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Usuchający świerk kłujący

Post »

Od zeszłego roku coś się dzieje niedobrego z moim świerkiem. Zasychają igły i całe gałązki od spodu, głównie od środka i od strony północnej. Czy to mszyca, grzyb, schnięcie? Zbyt kwaśna ziemia? Przenawożenie?

Świerk rośnie w tym miejscu ok 8 lat (obok dwóch jodeł kaukaskich i rododendrona), kupiony był już dość spory. Aktualna wysokość 5m-6m. Do zeszłego roku w bardzo dobrej formie. W tym miejscu w ciągu ostatnich dwóch lat sporo się działo, bo i postawiliśmy domek (na bloczkach, ale zapewne korzenie trochę zostały podkopane) i najpierw daliśmy trochę podrosnąć sośnie-samosiejce a potem wycięliśmy, i zrobiłam obok rabatę z roślinami (tawuła dębolistna, trawa, róża, kocimiętka, nic wielkiego zdawałoby się, ale korzenie trochę ruszyłam). Na świerku paręnaście metrów dalej miałam mszycę, trzeba było wyciąć cały czubek. Wydaje mi się, że to na tym świerku (albo jodle obok) znalazłam galasa, a sąsiad kawałek dalej ma całkowicie zeschnięty modrzew (podejrzewam mszycę). Na wiosnę robiłam oprysk Emulparem. Podsypuję nawozami. W lecie świerk był podlewany. Co się dzieje? :roll:

Obrazek

Obrazek
Aqualung
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 lip 2020, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Świerk srebrzysty,s.srebrny,s.kłujący( Picea pungens)-choroby i szkodniki

Post »

Witam, w tym roku (drugi rok po posadzeniu) pojawił się problem ze świerkiem kłującym odmiany Iseli Fastigiate. Na wiosnę dość długo nie pojawiały się nowe przyrosty, natomiast końcem czerwca po dwutygodniowej nieobecności zauważyłem w końcu nowe przyrosty, niestety jednocześnie na starszych częściach pędu pojawiły się brązowiejące i odpadające igły.
Proszę o pomoc w rozpoznaniu potencjalnej przyczyny brązowienia i opadania starszych igieł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”