Świdośliwa,choroby ,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
PietQa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sie 2009, o 15:13

Świdośliwa,choroby ,szkodniki

Post »

Kilka lat temu, kupiłem w szkółce ogrodniczej, drzewko. Sprzedawczyni powiedziała mi, że nazywa się Świdośliwa.
Na drzewku które już zaowocowało w szkółce(kilka owoców) , gdyż było tam zadołowane kilka lat, przypominały one śliwki o kolorze ciemno różowym. Przez kilka lat rosło u mnie i owocowało co rocznie. W tym roku nie dość że nie było kwiatów, zaczęła podsychać góra a od doły co widać na załączonym przeze mnie zdjęciu zaczęły wypuszczać nowe odrosty.
Jak postępować w najbliższym czasie?? I czy to jest w ogóle świdośliwa jak powiedział sprzedawca ponieważ szukałem tej odmiany na różnych stronach ogrodniczych i nie znalazłem tej odmiany. Nadmieniam jeszcze że owoce tej odmiany, gdy są jeszcze małe są ciemno czerwone, a w miarę dorastania jaśnieją. Dorastają do rozmiaru przeciętnej węgierki.


Z góry dziękuje za pomoc.









Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek :D :D
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Odpowiedź na część problemu znajdziesz w linkach podanych niżej.
KaRo



http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1547

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=611
PietQa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sie 2009, o 15:13

Post »

A czy to wgl jest Swidosliwa?
Awatar użytkownika
martinez_82
500p
500p
Posty: 664
Od: 1 wrz 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Świdośliwa?: Proszę o pomoc.

Post »

To na pewno nie jest świdośliwa, bynajmniej moje są zupełnie inne moje wyglądają tak:
Obrazek
Mają pokrój bardziej kolumnowy, owoce zbieram pod koniec czerwca, liście pieknie przebarwiają się na kolor pomarańczowy jesienią. a sok z tych owoców jest bardzo smaczny.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Świdośliwa?: Proszę o pomoc.

Post »

To mogła być spokojnie świdośliwa, pokrój zależy od odmiany a odmian jest wiele. Tu nie pokrój by mi dał do myślenia tylko podkładka, czy na śliwie wiśniowej da się zaszczepić świdośliwę - oto jest pytanie. Muszę spróbować bo inaczej się prawdopodobnie nie dowiem.
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Śliwowiśnia - szkodniki czy grzyb ?

Post »

Mam problem ze śliwowiśnią rosnącą w moim ogrodzie. Otóż dwa drzewka, które posiadam mają na liściach, no właśnie co ?? Wżery, dziurki, które nie mam pojęcia czy są spowodowane żerowaniem szkodników, czy może jakąś chorobą grzybową.
Wygląda to tak :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę o pomoc w rozpoznaniu choróbska.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Śliwowiśnia - szkodniki czy grzyb ?

Post »

Szkodnik i być może jeszcze coś.Spokojnie na dobrym stanowisku śliwa wiśniowa to bardzo wytrzymała roslina.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Śliwowiśnia - szkodniki czy grzyb ?

Post »

Dziękuję za informacje. Ja wiem, że to wytrzymała roślina ale to rośliny mojego Męża i on by bardzo chciał mieć zdrowe, niepokoją go te zmiany na liściach, szczególnie, że są prawie na każdym listku a sprawcy nie widać. Może jakiś oprysk ? Jeśli tak, to jaki ?
Pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Śliwowiśnia - szkodniki czy grzyb ?

Post »

Nic złego się nie dzieje, plamki spowodowane warunkami atmosferycznymi. Każde drzewo pod gołym niebem ma jakieś uszkodzenia liści, no i jakieś żyjątka też mają prawo kilka dziurek wygryźć :wink:
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: Śliwowiśnia - szkodniki czy grzyb ?

Post »

inna sprawa, że wiele dziurek jest wygryzanych przez żyjątka, które przylatują i odlatują, a opryski działają zwykle na to, co siedzi na miejscu.
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Śliwowiśnia - szkodniki czy grzyb ?

Post »

Dziękuję Bardzo za odpowiedzi. Uspokoję wobec tego mojego M, że wszystko w porządku. Co do estetyki, będzie musiał jakoś to "przełknąć" :D .
agiczar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 maja 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świdośliwa - szkodniki

Post »

witam, jestem "świeżynką" ogrodniczą:) zasadzilam świdośliwę i.. pojechałam na urlop, po powrocie znalazłam "nieproszonych gości"/ proszę o radę co zrobić ze stworkami na liściach:)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Świdośliwa i "stwory" na liściach

Post »

To zielone to jest mszyca :) Pierwszy jaki znalazłem wątek o zwalczaniu mszycy tu na fo :) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=54657&f=8
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”