Fytoftoroza cisa -zamieranie, usychanie pędów, porażony

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dadam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lis 2009, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Fytoftoroza cisa -zamieranie, usychanie pędów, porażony

Post »

Witam na forum.
Mam problem z cisem. Zauważyłem latem, że usychają tegoroczne przyrosty na niektórych gałęziach zarówno na dole jak i blisko wierzchołka drzewa.
Obrazek
Na spodzie igieł widać czarne kropki, jakby były zabrudzone ziemią. Podobne objawy widać na wierzchniej stronie igieł. Lewej gałązce oberwałem uschniętą część latem. Ta z prawej nie ruszana do dziś. Zdjęcia jeszcze świeże.
Obrazek Obrazek Obrazek
Cis rośnie samotnie przy domu. Stanowisko w pełni słoneczne.
Obrazek
Oberwałem i zniszczyłem wszystkie uschnięte części jakie były w zasięgu ręki, ale obawiam się w przyszłym roku problem może się nasilić w następnym sezonie. Niedaleko (1km) widziałem cisy wykazujące podobne objawy, ale w znacznie gorszym stanie.
Proszę o pomoc w identyfikacji problemu. Co to może być? Grzyb jakiś? Jest to jedno z najładniejszych drzew w moim ogrodzie i nie chciał bym żeby ten stan rzeczy uległ zmianie.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cis pospolity - usychanie pędów

Post »

Phomopsis juniperovora- zamieranie pedów cisa.
Chore wycinać i palić, oprysk 2-3 x w sezonie przemiennie Sportak, Sarfun, Topsin.
Awatar użytkownika
Dadam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lis 2009, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Cis pospolity - usychanie pędów

Post »

Chore to znaczy już zamierające, czy wykazujące objawy jak na zdjęciach? Należy wycinać od którego miejsca? Nie chcę za bardzo go przerzedzić, zwłaszcza że pełni niejako rolę żywopłotu.

Mogę mieć pewien problem z opryskiem tak dużego drzewa. Chore gałęzie są teraz głównie blisko wierzchołka bo te niżej usunąłem. Tak na oko to cis ma 7-8 m wysokości i 5 m szerokości. Wiek ok. 40 lat. Czy tymi środkami można podlać drzewo? W jakim stężeniu i ile? Kiedy w sezonie przeprowadzić pierwszy oprysk i jakie odstępy między kolejnymi?

Jestem początkującym ogrodnikiem, więc proszę o wyrozumiałość.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cis pospolity - usychanie pędów

Post »

Chore- czyli jak widać zmiany chorobowe, im wcześniej, tym lepiej.
Oprysk w okresie wegetacji- V-VIII
Podlewanie odpada.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Cis pospolity - usychanie pędów

Post »

teraz obcięcie i spalenie odbarwionych pędów a wczesną wiosną wprowadzenie lancą doglebową(marolex) 0,1% Sarfunu(ale to trzeba zlecić firmie bo tylko na uprawnienia) 2 litry na 1 m2 w strefie korony
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cis pospolity - usychanie pędów

Post »

Tia...

Może spowodować dziedziczne wady genetyczne
Może upośledzać płodność...
...Zabrania się stosowania środka w ogrodach przydomowych i ROD


To z etykiety preparatu.
Awatar użytkownika
Dadam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lis 2009, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Cis pospolity - usychanie pędów

Post »

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

A jaka jest w ogóle szkodliwość tego grzyba? Jest jakieś zagrożenie dla drzewa? Tegoroczne lato sprzyjało grzybom. Może w przyszłym roku trochę odpuści po wycięciu chorych pędów i się zagęści?

Do wycięcia jest duża gałąź (od pn-wsch.) na której jest najwięcej porażonych pędów do których nie sięgnę. Kiedy najlepiej ją obciąć i czy jakoś zabezpieczyć miejsce cięcia?
Awatar użytkownika
Dadam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lis 2009, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Cis pospolity - usychanie pędów

Post »

MirekL pisze:Phomopsis juniperovora- zamieranie pedów cisa.
Czy ta choroba zagraża też żywotnikom? Prawie że pod chorym cisem mam z nich zrobiony żywopłot. Zaobserwowałem wprawdzie zbrązowienie niektórych końcówek pędów (bardzo mało), ale nie wiem - może to u nich normalne w okresie jesienno-zimowym?
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Cis pospolity - usychanie pędów

Post »

Dadam pisze:
MirekL pisze:Phomopsis juniperovora- zamieranie pedów cisa.
Czy ta choroba zagraża też żywotnikom? Prawie że pod chorym cisem mam z nich zrobiony żywopłot. Zaobserwowałem wprawdzie zbrązowienie niektórych końcówek pędów (bardzo mało), ale nie wiem - może to u nich normalne w okresie jesienno-zimowym?
To nie jest Pestalotia tylko antraknoza skuteczny tylko j.w
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
pistacja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 13 cze 2010, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Cis.Usychający,porażony (Fytoftoroza)

Post »

Jestem bardzo początkującą "ogrodniczką". Mój ogródek powstał zaledwie w maju i wiele mnie jeszcze niepokoi. Największy niepokój budzi we mnie wygląd cisów pośrednich posadzonych jako żywopłocik. Sadziła je ekspertka, więc miało być wszystko ok. Dwa z dziewięciu cisów całkowicie zbrązowiały, pozostałe niestety też mają coraz więcej brązowych igieł pomimo wzrostu na górnych pędach. Czemu tak się dzieje? I co robić? Są na straty?!
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: usychający cis pośredni Hicksii

Post »

Chętnie pomożemy ale musisz podać więcej info. Przyczyn może być wiele. Im więcej tych info tym bliżej prawidłowej diagnozy. Trochę to dziwne bo jest to odmiana mało podatna na choroby i szkodniki. Nie pryskałaś czasem środkiem chemicznym na chwasty w pobliżu, a może Twój sąsiad? A może pies upodobał sobie te dwa które uschły? Co na ten temat mówi osoba która je sadziła? Kiedy były sadzone, jak pielęgnowane itp..Pozdrawiam. Jarko
pistacja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 13 cze 2010, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: usychający cis pośredni Hicksii

Post »

Cisy posadzone były na początku maja. Te dwa, z którymi jest największy problem już w pojemnikach, przed włożeniem do ziemi miały sporo brązowych pędów na dole. Ogrodniczka, które je sadziła do ziemi mówiła i twierdzi nadal, że ponieważ na górze mają czubki młodych pędów to odbiją. Ja mam wątpliwości. Psa nie mam, innych zwierząt też nie, więc ta przyczyna odpada. Ani ja ani sąsiad niczym nie pryskaliśmy okolic. Gleba w której "rosną" jest gliniasta i wilgotna. Wiadomo, że deszczu było w maju mnóstwo, więc wilgotność przy korzeniach musiała być spora. Na razie żadnych gałęzi nie usuwałam.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usychający cis pośredni Hicksii

Post »

Pistacjo, proszę przeczytaj ten artykuł
To jest to , co trafiło Twojego cisa.
A w jakim podłożu go posadziłaś ?
Idealne stanowisko dla cisa, to cień lub półcień. Podłoże powinno być żyzne, o odczynie obojętnym lub lekko alkalicznym (nie kwaśne) i dobrze utrzymujące wilgoć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”