Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Nie przycinać, z czasem roślina się ukorzeni i powinna puścić zdrowe przyrosty, a tamte liście opadną.Można krzewy opryskiwać Topsinem, ale nie przycinać, masa zielona jest potrzebna do ukorzenienia się, a przycina się zdrowe i dobrze ukorzenione bukszpany.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Popryskałem bukszpany topisenm (dwukrotnie w ciągu 10 dni). Na trzech bukszpanach choroba postępuje. Liście są suche, pełno w nim tak jakby - "kokonów" przyklejonych do podstawy liści oraz pajęczyn. Załączam zdjęcie chociaż nie jestem pewien czy coś będzie widać: https://imgur.com/a/prLTuVl

___
Z tego co czytałem, może to być ćma bukszpanowa. Te kokony to mogą być odchody larw chociaż mówiąc szczerze żadnych larw nie zaobserwowałem. Co teraz robić? Usunąć martwe gałęzie i spryskać mospilanem?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Nie widać tego zdjęcia, bo strona od razu wymusza instalacje aplikacji z googlów, ale jak są kokony to pewnie masz ćmę.
Topsin nic nie da.
Pryskaj kt?rymś z polecanych środków, najlepszą opinią się teraz cieszy Lepinox. Do tego przeglądaj krzewy i walcz też ręcznie.
Wyszukaj wątek o bukszpanie i tam jest masa metod.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Znalazlem larwy i muszę potwierdzić - na 100% są to tzw. ćmy bukszpanowe. Znalazłem cholerstwo, spryskałem i larwy umarły. Niestety wyrządziły spore szkody.
magdaa75a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 sie 2019, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Moja Butleja rośnie blisko zainfekowanego bukszpanu. Butleji zaczęły żółknąć liście. Czy to możliwe że się "zaraziła" ?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Zainfekowanego czym?
magdaa75a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 sie 2019, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Chyba właśnie tymi paskudnymi ćmami.
Mercadio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 sie 2019, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Witam, poniżej zdjęcie czegoś co pustoszy mój żywopłot bukszpanów. Wiosną myślałem że przemarzły i niektóre gałęzie zaczęły żółknąć aż do całkowitego uschnięcia. Po wycięciu okazało się, że są tam jakieś jaja nie-wiadomo-czego co podgryza korę bukszpanów. Ktoś wie co to takiego?


Obrazek
tlenowiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 gru 2019, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
poszukuję pomocy wśród szanownych forumowiczów. Moje bukszpany marnieją w oczach. Wszystko zaczęło się jesienią. Sądziłem, że może przez suszę, żadnych szkodników nie zauważyłem. Jednak z czasem było coraz gorzej ;:145 . Chciałem zauważyć, że bukszpany kiepsko wyglądają od strony wschodniej, od strony zachodniej wyglądają naprawdę nieźle. Może ktoś się z czymś podobnym już spotkał. Proszę o pomoc.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Trochę te objawy na fizjologiczne wyglądają. Od dawna ta infrastruktura- szmaty, chodniki, kamyki są?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

A to w ogóle jest może podjazd pod dom?
Bo one wyglądają zupełnie jak krzewy rosnące przy drogach, gdzie są narażone na spaliny, sól itp.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Wygląda to na objawy jak tu wcześniej wspomniano fizjologiczne spowodowane obłożeniem włókniną, zasypaniem kamieniem, na mało przewiewnych, mokrych glebach niedomagają korzenie, i często wtedy od strony bardziej nasłonecznionej po okresie letnim widać przysuszone liście (spowodowane zaburzeniami transpiracji).Druga strona widać bardziej zacieniona, osłonięta (również sąsiedztwo wilgoci z trawnika) listki są mniej narażone na utratę wilgoci i dobrze na razie wyglądają.Jeśli jednak stan ten('duszenie się' korzeni) dłużej potrwa tu też zaczną zasychać liście, ale po zimie.Moim zdaniem spaliny, sól to uszkodzenia pozimowe, a autor pisze, że zaczęło się jesienią.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Takie przebarwiające się blade listki miały bukszpany posadzone przed moim ogrodzeniem od strony ulicy. Były obsikiwane przez milion psinek dziennie. Nie chcę nawet myśleć jaki odczyn miała gleba, w której rosły. Zresztą słowo 'gleba' też może było na wyrost.
A potem bukszpany wykończyła ćma "której imienia nie wolno wymawiać".... :wink:
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”