Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
verhext
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Witam

Posadzony umnie w tym roku duży bukszpan od jakiegoś czasu ma matowe listki na świżych przyrostach. Matowość można zetrzeć palcem, osad jest bezbarwny, przypomina parę wodną. Bukszpan rośnie w pełnym słńcu, tak jak u poprzednich właścicieli. Listki nie są żółte, tylko matowe, nie zasychają, nie spadają. Małe bukspzany rosnące obok nie mają takich objawów. Czy to wina słońca? Dodaję zdjęcie przed i po starciu osadu. Obrazek Obrazek
paskuda31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 cze 2010, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Witam
Ja tez mam problem z bukszpanikiem. posadzilismy metrowca na jesien, wszystko pieknie, na wiosne przyciełam, zagescił sie troszke. Teraz zaczyna żółknąć ale nie na nowych pedach ale od samego środka. Jak nim poruszam to opadają. Boje sie żeby go nie stracic. Co to moze byc? Dzięki za odpowiedz
Awatar użytkownika
jaroZONE
50p
50p
Posty: 91
Od: 3 lut 2010, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Witam też mam problem z bukszpanem
Wiosną kupiłem kilka bukszpanów od działkowca ,są 2-3 letnie zostały wykopane (na drugi dzień wsadzone z małą bryła ciemnej ziemi )
Od niedawna listki zaczęły robić się suche i żółte i opadają ...boje się bo powoli zrobią się łyse :|
Nie wiem co im w końcu jest.
Powinny się przyjąć bo wiosna była mokra .
Co mam robić? czy coś im brakuje? może jakiegoś składnika czy choroba
Proszę o pomoc ;:180 ;:180 ;:180
Mój Romantyczny Ogród: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=52&t=35274" onclick="window.open(this.href);return false;

"Nie pozwól aby twoje marzenia zarosły chwastami".
Awatar użytkownika
korena
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 cze 2009, o 16:08

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Nikt nie wie co naszym bukszpanom dolega?
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Wiele jest przyczyn powodujących takie żółknięcie liści bukszpanu. Może to być jakaś choroba grzybowa a wtedy konieczne są opryski albo :
- Za mało wapna w glebie.Bukszpany źle rosną w zbyt kwaśnej ziemi i najlepsze są dla nich piaszczysto gliniaste gleby lekko wapienne z dużą ilością materii organicznej(kompost,próchnica)
- Zbyt wilgotno. Lubią gdy ziemia jest lekko wilgotna ale źle rosną na glebach zbyt wilgotnych
- Obsikiwanie przez psy. Tego bukszpany bardzo nie lubią.
Co do słońca to ja nie zauważam jego szkodliwego wpływu na te krzaki. Zdarza się ,że trochę listków nieznacznie się przypali ale jest to mało widoczne i według mnie bukszpany są cienioznośne a nie cieniolubne.Gdy dostaje przynajmniej 5h na dobę słońca to wówczas ma znacznie ładniejszy bardziej foremny i zwarty pokrój niż wtedy gdy jest cały czas w cieniu.
Awatar użytkownika
jaroZONE
50p
50p
Posty: 91
Od: 3 lut 2010, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Obrazek

co zrobić? jaki środek ? czy da się uratować ? :|
Mój Romantyczny Ogród: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=52&t=35274" onclick="window.open(this.href);return false;

"Nie pozwól aby twoje marzenia zarosły chwastami".
marrcin
200p
200p
Posty: 230
Od: 8 sie 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Witam, od jakiegoś czasu mój bukszpan żółknie , co może być przyczyną ? Może trzeba spryskać jakimś środkiem ?

Obrazek
Awatar użytkownika
bogdan51
50p
50p
Posty: 52
Od: 10 paź 2010, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Psina woj opolskie

Bukszpan, choroby

Post »

Obrazek Kupiłem taki rudy bukszpan.Sprzedawca powiedział mi ,że na jesień to jest normalne.Chciałbym jednak poradzić się prawdziwych fachowców czy to jest normalne u niego
Bogdan
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 587
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Rudy bukszpan, czy jest chory?

Post »

Nie wiem czy istnieje ruda odmiana bukszpanu, moje bukszpany są cały rok zielone.
Mój ogród.
Pauzalka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rudy bukszpan, czy jest chory?

Post »

Bukszpany nie robią się rude jesienią.On został zabiedzony w donicy i jest na granicy przeżycia.Najprawdopodobniej zima go wykończy.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rudy bukszpan, czy jest chory?

Post »

Zażądaj od sprzedawcy zwrotu pieniędzy bo cię oszukał.Nie ma rudych bukszpanów i z tej sadzonki już nic nie będzie.Sprzedawca niech sam sobie go posadzi w swoim ogródku jeśli podobają mu się takie rude bukszpany :).
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Rudy bukszpan, czy jest chory?

Post »

Ach ci sprzedawcy! Na All....znalazłam takiego, który radzi dalie posadzić przed zimą, jeśli tylko da się łopatę wbić, dopóki ziemia nie jest zamarznięta.
Waleria
Awatar użytkownika
bogdan51
50p
50p
Posty: 52
Od: 10 paź 2010, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Psina woj opolskie

Re: Rudy bukszpan, czy jest chory?

Post »

Bardzo dziękuje za odpowiedzi. Tak właśnie myślałem. ;:14
Bogdan
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”