Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Najlepiej byłoby pokazać całe. Jeśli są żółte to już jakiś etap zamierania, a na końcach całkowity i kruszą się.Może lekko przytnij, poczekaj może pokażą jakieś przyrosty,wyrzucić zdążysz.Nic nie podaje się przesadzonym, słabym roślinom, bo uszkodzone korzenie nie potrafią tego wykorzystać.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bukszpan

Post »

Moi mili- szukam rady...
Przeczytałam o szkodniku, który zaatakował bukszpany w całej Polsce. Poszłam więc do swojego ogródka i ...zgroza - zobaczyłam paskudnie zmienione 2 krzaczki w donicach. masa przebrzydłych, zielonych gąsienic wiła się zjadając wszystko co zielone, zostawiając gołe gałązki i szare ślady... / Nie zauważyłam dotychczas tego szkodnika, bo podlewałam wieczorami i to galopkiem, bo upał i komary zatruwały każda czynność/ ;) Natychmiast pobiegłam po papier i zapałki- i spaliłam obydwa krzaczki z robalami. Zajrzałam do bukszpanów w szpalerze przed domem- ale wtedy nie spostrzegłam nic niepokojącego.... Dzisiaj zajrzałam jeszcze raz- i są gąsienice! Niewiele, ale już żerujące... Co robić? jak ratować te piękne bukszpany? Szkoda mi bo mają kilka ładnych lat... Podobno nie ma "leku" na tę plagę... Może ktoś coś?


Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

Nela niektórzy walczą z larwami ćmy podwójnym stężeniem Mospilanu. Podobno Spintor też działa, ale za wiele na ten temat nie można poczytać.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bukszpan

Post »

Dziękuję cyma- będę próbować tymi środkami...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Patiann pisze:Tak sobie glosno mysle, czy opryski eko np. z czosnku dalyby rade, ktos probowal?
Zauwazylam rowniez zielona gasienice na jednej kuli. Bardzo szybkie stworzenie, schowala sie wsrod galazek, ale ja dorwalam.
Odświeżę ten temat, bo mi się takie cud gąsienniczki tez pojawiły.
Podobno to ćma bukszpanówka. Poczytałam w necie i obawiam się, że mi opędzluje cały mój piękny żywopłocik z bukszpanu...
Pomocy! czy ktoś ma na to dziadostwo jakiś sprawdzony sposób?
Obrazek

Obrazek
Moje bukszpany są w opłakanym stanie...

ALE jakoś życie na nich zamarło. Nie wiem czy to zaleta Mospilanu czy zwyczajnie pożarły wszystko, przepoczwarzyły się i odleciały.
Boję się, że zostały w krzakach jajka. Jak się przed tym ochronić i zwalczyć w zarodku żeby nie było ponownej inwazji? Krzaki są totalnie zniszczone, chyba czeka je drastyczne cięcie.
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Bukszpan

Post »

U mnie zasiedliły się na dwóch dużych bukszpanach ,ale Karate zrobiło swoje i ich nie widze.Mam bukszpanów dużo wiec pilnie obserwuję.Trochę jednak dodałem starego środka /zakaz/ ale musiałem jakoś ratować,rosną ponad 30 lat.
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
Kowal1623
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2017, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bukszpan. Jasne liście

Post »

Szanowni Ogrodnicy. Na kilku bukszpanach pojawiły się jasne, miejscami czerwonawe liście. Nie na całym, tylko niektóre gałęzie. Wiecie Państwo co to może być?
Pryskam czasem na grzyby, różnymi preparatami- często wracają. Spryskałem też na szkodniki, ale to też nie pomogło. Regularnie daję też nawóz.
Tutaj kilka zdjęć:

https://imgur.com/gallery/ZmY4g

Dziękuję z góry za pomoc.

Krzysztof
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Foxowa

Powiesić pułapki feromonowe, a gdy znajdziesz w nich motyla oprysk najlepiej Spintorem - wysusza jajka i zwalcza gąsienice. Nie warto opryskiwać "na ślepo". One nie uciekły, jeżeli są w środku krzewu żółte jajeczka ok.1 mm to po 10 - 14 dniach będą gąsienice. Ptaki ich nie jedzą gdyż zawierają truciznę z rodzaju buksyn.


Francik

-- Pn, 28 sie 2017, 11:36 --

Kowal1623

Na liściach widoczne białe przecinki, czyli roztocz bukszpanowiec. To jego robota.


Francik
Francik
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Francik - pryskałam tym co polecają w necie,choć podobno wszystko działa z marnym skutkiem. Sprobuje tych pułapek,bo ostatnie co bym chciala to przeniesc sadzonki z jajkami.
Jajek nie widzę,ale to nie znaczy że ich na 100% nie ma. Trzepałam już krzaki,nawet czesałam grabiami ale nic nie leci z nich już. Mimo wszystko nie czuję się pewnie.
Kowal1623
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2017, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Dziękuję Francik! Wygląda, że to jest to. Czym to pryskać? (Zaraz przeszukam forum żeby się o nim dowiedzieć więcej)
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Foxowa

Napisałem, że larwy zawierają truciznę z rodzaju buksyn, zapomniałem tylko, że nie każdy musi wiedzieć co to oznacza. A oznacza to, że należy podnieść stężenie roztworu do oprysku dwu, a niekiedy - jeśli larwy mają ok 3 - 4 cm nawet trzykrotnie, w przeciwnym razie środek nie będzie skuteczny.


Pozdrawiam
Francik
Kowal1623
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2017, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan. Jasne liście

Post »

Kowal1623 pisze:Szanowni Ogrodnicy. Na kilku bukszpanach pojawiły się jasne, miejscami czerwonawe liście. Nie na całym, tylko niektóre gałęzie. Wiecie Państwo co to może być?
Pryskam czasem na grzyby, różnymi preparatami- często wracają. Spryskałem też na szkodniki, ale to też nie pomogło. Regularnie daję też nawóz.
Tutaj kilka zdjęć:

https://imgur.com/gallery/ZmY4g

Dziękuję z góry za pomoc.

Krzysztof

Na innym bukszpanie nie ma tych pręcików, a są niektóre gałązki jaśniejsze. Co to może być?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Mogą to być skutki nawozu przy zbyt suchym stanowisku/ lekkiej glebie.Bukszpan nie lubi zbyt lekkiej i próchnicznej gleby, woli cięższą taką z dodatkiem gliny, wtedy żadnych nawozów nie potrzebuje by mieć piękny kolor.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”